Пуск і зупинка електродвигунів

 

Електропривод запускають після попереднього огляду і перевірки готовності до пуску електродвигуна, приводного механізму і передавального пристрою: прибирають сторонні предмети, залишені на електродвигуні або поблизу його; перевіряють справність зазем -лення, стан пускорегулювальної апаратури і рівень масла в підшипниках і маслонапов - нених апаратах і, якщо необхідно, доливають масло до норми. В електродвигунах постійного струму звертається увага на чистоту колектора і щільність прилягання до нього щіток. При необхідності проводяться роботи по регулюванню пускової апаратури відповідно заводським інструкціям особами, які добре знають діючі правила з техніки безпеки і з використанням захисних засобів. Особливої обережності дотримуються при огляді і регулюванні апаратів, які мають блок-контакти, тому що може бути можливість подачі напруги на блок-контакти апарату, що регулюється, від інших джерел живлення.

Якщо поблизу електродвигуна знаходяться люди, то їх попереджають про пуск двигуна.

Пуск асинхронного електродвигуна з фазним ротором і контактними кільцями здійсню -ють за допомогою реостату в колі ротора. Перед включенням електродвигуна в мережу щітки опускаються на контактні кільця і розмикають замикаюче ротор пристосування. Після цього пусковий реостат повністю вводиться (апарат ставиться в положення, яке відповідає найбільшому опору обмоток) і включається рубильник або інший комутацій - ний апарат. Якщо двигун почав обертатися, то опір реостату виводять поступово, а коли ротор досягає номінальної швидкості, то реостат виводять повністю. Оперуючи реостатом при пуску двигуна, по амперметру слідкують за тім, щоб струм споживання не перевищив номінального значення більше ніж в два рази. Після того як процес пуску електродвигуна закінчився, кільця ротору замикаються накоротко, а щітки піднімаються. Пусковий реостат переводять в пускове положення, щоб підготовити електродвигун до наступного пуску.

Електродвигун з фазним ротором зупиняють відключенням обмотки статора від мережі і розмиканням після цього обмотки ротора.

При пуску асинхронного електродвигуна з короткозамкненим ротором в статорі виникає струм, який досягає 5 – 7-кратної величини його номінального значення. При невеликій потужності трансформатора живлення така величина струму призводить до значного падіння напруги в мережі. Це негативно впливає на роботу інших електроприймачів, які живляться через той же трансформатор. Допускається прямий пуск асинхронного електродвигуна з короткозамкненим ротором лише в тому випадку, якщо це не викликає в електромережі недопустиме для інших споживачів короткочасне зниження напруги (більше 20%).

 

Слід мати на увазі, що короткозамкнені електродвигуни здатні витримати по умовам нагріву максимально три пуски, що слідують один за другим з інтервалом не менше 1 хв., з холодного стану і лише 1 – 2 пуски з гарячого стану. Пусковий цикл (2 – 3 пуски) може бути повторений через годину після зупинки електродвигуна. Не допускаються повторні пуски електродвигунів, що знаходяться в гарячому стані.

В тому випадку коли потужність трансформатора живлення не дозволяє призвести пуск короткозамкненого електродвигуна безпосереднім включенням його на повну напругу мережі, пуск електродвигуна може бути здійснений шляхом переключення обмотки статора з трикутника на зірку. Коли електродвигун досягне номінальних обертів, обмотку статора переключають на трикутник. Спосіб пуску з таким переключенням використову - ють в тих випадках, коли можна запустити електродвигун з неповним навантаженням, що пояснюється тім, що при переключенні статора з трикутника на зірку потужність електро - двигуна зменшується в три рази.

Електродвигун з короткозамкненим ротором можна пускати в хід і з допомогою включення статора в мережу через 3-фазний автотрансформатор, обмотки якого з’єднані в зірку. В цьому випадку три кінця обмоток статора (що з’єднані в зірку) перед пуском підключають до автотрансформатора, з тім щоб обмежити пусковий струм в статорі до необхідних значень. Після того як електродвигун досягне номінальних обертів, автотранс- форматор відключають і статор залишається включеним на повну напругу мережі.

Слід враховувати, що використання автотрансформаторів збільшує тривалість пуску електродвигуна, що підвищує нагрів його обмоток. Тому автотрансформаторний пуск використовують у тих випадках, коли величина напруги при пуску значно падає.

Пуск електродвигуна постійного струму здійснюють за допомогою пускового реостату, призначеного, як і в електродвигунах змінного струму, для зменшення пускового струму.