рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Монтаж, експлуатація і ремонт Електроустаткування

Монтаж, експлуатація і ремонт Електроустаткування - раздел Философия, Міністерство Освіти, Науки, Молоді Та Спорту України Новоград-Волинс...

Міністерство освіти, науки, молоді та спорту України

Новоград-Волинський промислово-економічний технікум

 

Монтаж, експлуатація і ремонт

Електроустаткування

 

 

Розділ 1. Вступ. «Монтаж електроустаткування».

Розділ 2. «Експлуатація електроустаткування».

Розділ 3. «Ремонт електроустаткування».

 

(Курс лекцій для студентів денної і заочної форми навчання за спеціальністю

5.05070104 “ Монтаж і експлуатація електроустаткування промислових підприємств

і цивільних споруд ”)

 

Укладач Мороз М.П.

 

м. Новоград Волинський 2012р.

 

 

Монтаж, експлуатація і ремонт електроустаткування

ВСТУП

 

Електрична енергія в наш час являється основою технічного прогресу в усіх галузях господарства. Вона приводить в дію виробничі механізми, вирішує задачі електронагріву, зварювання, електролізу та ін.. На принципах використання законів електричного струму заснована автоматика керування технологічними процесами промислового виробництва, здійснюється передача електроенергії на великі відстані. З кожним роком поширюється використання електроенергії в промисловості, сільському господарстві, транспорті та в побуті.

Стан електрообладнання значно впливає на ефективність основного виробництва. Вихід з ладу електрообладнання може викликати небезпечність для життя людей, розлад склад - них технологічних процесів, масовий недовипуск продукції або інший матеріальний збиток. Тому основною метою експлуатації електрообладнання є забезпечення необхідного рівню його надійності протягом встановленого терміну служби.

Від якісного виконання електромонтажних робіт залежить рівень надійності електро –обладнання і досягнення їм проектних техніко-економічних показників. Тому роботи по монтажу обладнання, якісна інженерна підготовка, якісна організація, планування та керівництво електромонтажними роботами повинні здійснюватися кваліфікованими інженерно-технічними працівниками.

В процесі експлуатації під впливом навколишнього середовища і технологічних про- цесів відбувається поступове зношення обладнання. Підтримання працездатності обладнання здійснюється за рахунок його технічного обслуговування, при якому виконуються періодичні огляди, профілактичні випробування і вимірювання, діагностика стану електрообладнання.

Найбільш ефективним засобом підтримання електрообладнання в справному стані, відновлення працездатності і подовження терміну експлуатації є своєчасний і якісний ремонт. Спеціаліст повинен знати системи ремонту електрообладнання, вміти організу- вати його з найменшими матеріальними витратами.

Програми подальшого розвитку електроенергетики потребують підготовки великої кількості працівників електротехнічних професій, в тому числі спеціалістів по монтажу, експлуатації і ремонту промислових електроустановок. Від того, наскільки грамотно і технічно обґрунтовано будуть проводитись монтаж і експлуатація електроустановок, буде залежати успішне зростання промисловості і розвиток економіки держави.

Мета і задачі предмету.

В зв’язку з цим навчальною програмою передбачено вивчення наступних розділив: 1.Монтаж електроустаткування. 2.Експлуатація електроустаткування.

Монтаж електроустаткування

 

Загальні питання монтажу електроустаткування

Організація монтажу електрообладнання

Загальні принципи проведення електромонтажних робіт

Замовниками виступають юридичні особи (підприємства, організації), які мають фінансові кошти (інвестори). Фінансування електромонтажних робіт… Підрядниками при проведенні електромонтажних робіт виступають, як правило,… Ліцензування діяльності електромонтажних організацій здійснюється з метою захисту прав та інтересів споживачів…

Правилам технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕ ЕС).

В ході виконання робіт замовник і підрядник мають право за узгодженням з проектною організацією вносити зміни в технічну документацію при… Обов’язки і відповідальність по забезпеченню електромонтажних робіт… Для перевірки якості обладнання, що поставляється на монтажний майданчик підрядник здійснює вхідний контроль, оформлює…

Організація електромонтажних робіт

На першому інженерно-технічному етапі виконується прийомка, перевірка і вивчення проектно-кошторисної документації; в проектній документації має… На другому організаційному етапі виконується прийомка від будівельників під… На третьому матеріально-технічному етапі здійснюється забезпечення і комплектація електромонтажних робіт обладнанням,…

Планування електромонтажних робіт

Найбільш простою формою планування робіт являється складання календарного плану-графіку робіт, який являє собою документ, регламентуючий поставку по… Лінійні календарні графіки робіт являються консервативними в своєму виконанні… Мережеві графіки. При плануванні електромонтажних робіт використовуються мережеві моделі, основними елементами яких…

Підготовка до виробництва електромонтажних робіт

До початку виконання електромонтажних робіт на об’єкті мають бути виконаними наступні заходи:

- отримана підрядником проектно-технічна документація, затверджена штампом замовника «до виробництва робіт»;

- узгоджені між підрядником і підприємствами-постачальниками графік поставки обладнання з врахуванням технологічної послідовності виконання робіт, перелік складного електрообладнання, що монтується з притягненням шефмонтажного персоналу підприємств-постачальників, умови транспортування до місця монтажу важкого і великогабаритного електрообладнання;

- підготовлені приміщення для розташування бригад робочих, інженерно-технічних працівників, виробничої бази, а також для складування матеріалів і інструменту;

- здійснена прийомка по акту будівельної частини під монтаж електрообладнання;

- виконані передбачені нормами і правилами заходи з охорони праці, протипожежній безпеки, охорони навколишнього середовища.

В процесі прийомки обладнання в монтаж виконується його огляд, перевірка комплектності (без розібрання), перевірка наявності і терміну дії гарантій підприємств-виробників. Результати огляду оформлюються відповідним актом.

Електрообладнання при монтажі відкриттю и ревізії не підлягає, за виключенням, коли це передбачено державними і галузевими стандартами або технічними умовами, а також випадків тривалого зберігання обладнання з порушенням заводських інструкцій. Розбирати обладнання, яке прибуває опломбованим з підприємства-виробника, забороняється.

Деформоване і пошкоджене електрообладнання підлягає монтажу тільки після усунення пошкоджень і дефектів.

Електрообладнання, на яке закінчився нормативний термін зберігання, що вказаний в державних стандартах або технічних умовах, приймається в монтаж тільки після проведення передмонтажної ревізії, виправлення дефектів і проведення випробувань. Результати проведених робіт повинні бути занесені в формуляри, паспорта і іншу супроводжувальну документацію на обладнання, повинен бути складений акт про проведення вказаних робіт.

Приміщення закритих розподільчих пристроїв, фундаменти під електрообладнання здаються під монтаж с повністю закінченими будівельними і обробними роботами. Здача-прийомка приміщень і фундаментів для установки складного і дорогого обладнання, монтаж якого буде виконуватися з притягненням шефмонтажного персоналу, проводиться сумісно з представниками підприємства, що виконує шефмонтаж.

До початку електромонтажних робіт, наприклад, на відкритих розподільчих пристроях генпідрядник повинен закінчити планування території, спорудження під’їзних шляхів, кабельних каналів, встановити шинні і лінійні портали, побудувати фундаменти під електрообладнання, огородження навколо розподільчого пристрою, резервуари для аварійного скиду масла, підземні комунікації.

В конструкціях порталів і фундаментів під обладнання розподільчих пристроїв повинні бути встановлені передбачені проектом закладні частини і кріпильні деталі, необхідні для кріплення гірлянд ізоляторів і обладнання. В кабельних каналах і тунелях повинні бути встановлені закладні деталі для кріплення кабельних конструкцій. Повинно бути також закінчено спорудження водогону і передбачених проектом автоматичних пристроїв пожежогасіння.

В будівлях і спорудах, які здаються під монтаж електрообладнання, генпідрядником або прямим будівельним підрядником повинні бути виконані передбачені архітектурно-будівельними кресленнями постійні прорізі, ніші, отвори в стінах і перекриттях, що необхідні для переміщення електрообладнання і монтажу низьковольтних електричних мереж і контрольних кабелів. Після виконання електромонтажних робіт генпідрядник зобов’язаний здійснити замуровування тимчасових отворив, борозен, ніш і гнізд.

 

Охорона праці при виконанні електромонтажних робіт

Обов’язки по забезпеченню безпечних умов праці покладаються на підрядника, який розробляє організаційно-технологічну документацію по виконанню робіт… Вихідними даними для розробки таких рішень являються: - вимоги нормативних документів і стандартів з охорони праці;

Індустріалізація і механізація електромонтажних робіт

висококваліфікованого персоналу підприємств-виробників. Під індустріалізацією розуміється попереднє комплектування і зборка електро-… Для підвищення рівня індустріалізації робіт крупні монтажні організації, як правило, мають в своєму складі підрозділи,…

Пусконалагоджувальні роботи

Пусконалагоджувальні роботи здійснюються в чотири етапи. На першому (підготовчому) етапі підрядник: - розробляє (на підставі проектної і експлуатаційної документації підприємств-виробників) робочу програму…

Прийомка об’єкту в експлуатацію

Задачею експлуатаційного персоналу на цьому етапі являється надання допомоги монтажній організації з питань своєчасного виявлення дефектів,… Після закінчення всіх робіт підрядник повідомляє замовника про необхідність… Об’єкт, що належить прийомці в експлуатацію повинен відповідати вимогам діючого законодавства, проектній документації,…

Структура електромонтажних організацій

Електромонтажне управління (ЕМУ), структура якого показана на рис.1.3 має в своєму складі монтажні дільниці (ЕМД), які організовані для… Існують також спеціалізовані дільниці по видам робіт: по монтажу ліній електро…  

Права і обов’язки лінійних інженерно-технічних працівників ЕМУ

Майстер в електромонтажному виробництві.

Майстер — керівник електромонтажного виробництва, безпосередній організатор праці робочих на дорученій йому дільниці робіт.

Майстер зобов’язаний: - знати технологію і правила виконання електромонтажних робіт; - правила прийомки, умови зберігання і транспортування матеріалів, конструкцій, обладнання і виробів; призначення,…

Класифікація електроустановок, приміщень і зон відповідно вимогам НТД

Відкриті або зовнішні електроустановки — електроустановки, не захищені будівлею від атмосферних впливів. Електроустановки, захищені тільки навісами, сітчастими огорожами і т. п.,… Закриті або внутрішні електроустановки — електроустановки, розташовані всередині будівлі, яка захищає їх від…

Пожежонебезпечні зони.

Класифікація пожежонебезпечних зон: Зони класу П-І — зони, які розташовані в приміщеннях, в яких знаходяться… Зони класу П-ІІ — зони, які розташовані в приміщеннях, в яких виділяються горючі пил або волокна з нижньою…

Вибухонебезпечні зони.

Вибухозахищене електрообладнання — електрообладнання, в якому передбачені конструктивні міри по усуненню або утрудненню можливості запалення… Іскробезпечне електричне коло — електричне коло, виконане таким чином, що… Вибух — швидке перетворення речовин (вибухове горіння), яке супроводжується виділенням енергії і створенням стиснутих…

Класифікація вибухонебезпечних зон

При визначенні вибухонебезпечних зон приймається, що: а) вибухонебезпечна зона в приміщенні займає весь об’єм приміщення, якщо об’єм… б) вибухонебезпечної вважається зона в приміщенні в межах до 5 м по горизонталі і вертикали від технологічного…

Розділ 1

Монтаж електроустаткування

 

Тема 1.1. Монтаж внутрішніх електричних мереж

Матеріали, вироби, інструменти, пристосування і механізми для виконання

Електромонтажних робіт.

Холодногнуту профільну і листову сталь використовують для різних типових підтримуючих конструкцій — рам, кронштейнів, скоб при виготовленні їх в… Кутову, швелерну, таврову фасонну сталь гарячого прокату використовують в… Сітчасті огородження струмоведучих частин виконують з стальної плетеної одинарної сітки з квадратними комірками…

Монтажні і електровстановлювальні вироби.

В електроустановках для закріплення як окремих легких деталей, а також і громіздких важких конструкцій, апаратів і машин широко використовують… Промисловість виготовляє різного виду і призначення дюбеля, дюбель-цвяхи і… До бетонних і цегляних стін і перекриттям електроустановочні вироби, скоби і конструкції кріплять капроновими і…

Види електропроводок і вимоги до них

Електрична енергія до різних споживачів (світильників, електродвигунів, електричних печей та ін.) підводиться по провідникам різних конструкцій, до яких відносять проводи, кабелі і струмопроводи.

Електропроводкою називається сукупність проводів або кабелів з кріпильними, підтримуючими і захисними конструкціями і деталями, які до них відносяться.

По способу, виконання електропроводка може бути відкритою (стаціонарною, переносною і пересувною), якщо вона прокладена по поверхні стін і стель, по балкам, фермам та ін., і прихованою, якщо вона прокладена всередині конструктивних елементів будівель або споруд (в полах, перекриттях, стінах і т. п.).

Внутрішня електропроводка — найбільш розповсюджений тип електропроводки. Це електропроводка, яка знаходиться всередині будівель, приміщень і споруд.

Зовнішньою електропроводкою називають електропроводку, яка прокладена по зовнішнім стінам будівель і споруд і між ними, під навісами, або на опорах з трьома - чотирма прольотами довжиною до 25 м кожний, встановлених поза вулицями і дорогами.

Вводом від повітряної лінії називається ділянка, яка з’єднує зовнішню і внутрішню електропроводки, починаючи від ізоляторів, що встановлені на зовнішній стіні або даху будівлі, до ввідних пристроїв, (рис.1.1.3). Відгалуження від повітряної лінії (ПЛ) до вводу в будівлю при напрузі до 1000 В не являється зовнішньою електропроводкою і відноситься до ПЛ.

 

 

а) б)

 

Рис.1.1.3. Ввід проводів в будівлю: а) – скрізь стіну, б) – через дах в сталевій трубі.

 

Струмопроводом називається сукупність голих або ізольованих провідників з ізолято- рами і конструкціями, що відносяться до них. Він призначений для каналізації електро -енергії на галереях, естакадах, опорних конструкціях і т. п. Струмопровід може бути виконаний з шин різних профілів, стрічок і проводів.

По призначенню електропроводки поділяються на силові, освітлювальні і контрольні.

З метою безаварійної роботи, а також безпечності обслуговування струмопроводи захищають від торкання до їх струмоведучих частин і впливу навколишнього середовища. Розрізняють струмопроводи різних конструкцій: відкриті, захищені від випадкового торкання і потрапляння на них предметів, закриті суцільним коробом, пилозахищені і бризкозахищені.

Ізольовані проводи поділяють на захищені і незахищені. Захищені проводи поверх електричної ізоляції мають оболонку (металеву, пластмасову) для захисту від механічних пошкоджень.

Відстань між кріпленнями захищених проводів приймають рівним 500—700 мм.

Незахищені ізольовані проводи на ізолюючих опорах (роликах, ізоляторах та ін.) прокладають на висоті не менше 2 м від полу або площадки обслуговування в приміщен- нях без підвищеної небезпеки і при напрузі мережі вище 42 B а також в будь яких інших приміщеннях при напрузі до 42 В. В інших випадках висота прокладання має бути не менше 2,5 м. Відстань від стін, перекриттів та інших предметів, по яким або поблизу яких вони прокладаються, приймають не менше 10 мм. Найбільші відстані між точками кріплення і найменші відстані між осями проводив залежать від перерізу проводив і приводяться в довідникових таблицях.

При перетинаннях проводив, що прокладені один від другого на відстані менше, ніж приведено в табл. 1.5, на один з них надівають і закріплюють нерозрізану ізоляційну трубу або один з проводив в ізоляційній трубі закладають в борозну.

При перетинанні незахищеними і захищеними проводами різних трубопроводів їх розташовують на відстані 50 мм від останніх (від трубопроводів з горючими рідинами і газами не менше 100 мм) або прокладають або в борозні в ізоляційних, або в металевих трубах. Від гарячих трубопроводів проводи захищають теплоізоляцією, якщо вони не спеціального теплостійкого виконання.

Прохід незахищених ізольованих проводив скрізь стіни виконують в нерозрізаних ізоляційних напівтвердих трубках, які окінцевані в сухих приміщеннях ізолюючими втулками, а у вологих приміщеннях і при виході назовні — воронками, які заливають компаундом. При проході з одного, сухого приміщення в інше всі проводи одної лінії заключають в загальну ізоляційну трубу.

Прохід будь яких проводив і кабелів через міжповерхові перекриття на висоті нижче 2 м від полу або поверхні робочого майданчику прокладаються сховано або в захисті.

Внутрішня поверхня труб і коробів зачищається від зазублин та іржи, а торці оброблю- ються. Зачистка труб виконується на спеціальних верстатах з використанням відповідного інструменту (рис.1.1.4.).

 

 

 

а)

 

б) Рис.1.1.4. Верстат (а) і шарошка (б) для

очищування труб: 1- запобіжна труба,

2- пристосування для зовнішньої чистки, 3- щітка

для внутрішньої чистки, 4- зенкер.

 

З’єднання і відгалуження проводив виконується в з’єднувальних і відгалужувальних (розподільчих) коробках (рис.1.1.5.).

Забороняється прокладання в одній трубі, коробі або лотку взаєморезервованих ліній, а також ліній робочого і аварійного освітлення.

Вибір видів електропроводки і способів прокладання проводів і кабелів виконується відповідно ПУЕ.

 

 

а) б)

 

 

Рис.1.1.5. Розподільчі і відгалужувальні коробки: а) – зовнішній вигляд, б) – виконання

відгалуження.

 

Основні способи монтажу електропроводів, кабелів і шинопроводив

Одним з раціональних способів кріплення до основ проводок, установочних виробів і легкої апаратури являється приклеювання. При цьому способі… Проводка на роликах. Для відкритих проводок на роликах при монтажі освітлювальних і силових мереж використовують проводи марок АПВ і АПР.…

Прокладання плоских проводів з полівінілхлоридною ізоляцією

Плоскі проводи марок АППВ, ППВ використовують для групових (розподільчих) освітлювальних мереж і дрібних силових навантажень в житлових і… В прихованій горизонтальній проводці по стінам проводи укладають паралельно… У вологих приміщеннях (кухні, ванні кімнати та ін.) довжину проводки як найбільше скорочують і розташовують проводку і…

Прокладання кабелів

Кабелі кріплять до опорних поверхонь безпосередньо за допомогою стандартних скобок, що мають розміри, відповідні зовнішньому діаметру кабелю або за… При роботі в умовах низьких температур необхідно враховувати, що кабелі з… Перед закріпленням кабелів під металеві скобки підкладають прокладки з електро -картону, щоб вони виступали з-під…

Прокладання проводок в гнучких паперово-металевих трубах

У вибухонебезпечних приміщеннях, приміщеннях з горючим пилом, в сховищах важливих фондів, театрально-видовищних закладах, будівлях, які… Виконувати з’єднання проводів всередині труб і використовувати металеві… Відкрито труби прокладають безпосередньо по дерев’яним або іншим горючим основам з обов’язковим підкладанням під них…

Тросові проводки

Для тросової проводки вздовж виробничого приміщення натягують стальний трос діаметром 1,95 — 6,6 мм або стальну проволоку діаметром 5—6 мм,…    

Проводки в лотках, коробах і кабель-каналах

В електротехнічних приміщеннях лотки можуть бути розташовані на будь який висоті, а у всіх інших приміщеннях — на висоті не менше 2 м від полу або… Відстані між кріпленнями лотків при горизонтальній і вертикальній установці і… На рис.1.1.15 показано, якими способами укладають проводи і кабелі в лотках.

Прокладання проводок по станинам машин

     

Електропроводки в пластмасових трубах.

Електропроводки в пластмасових трубах використовують в сухих, вологих, сирих, особливо сирих і запилених приміщеннях, в приміщеннях з хімічно…   а) б)

Монтаж шинопроводив.

Розмітку осі прокладки шинопроводив і місць установки опорних конструкцій виконують відповідно робочим кресленням. Для цього використовують…    

Технологія контактних з’єднань електрозварюванням.

Міжатомне зчеплення відбувається при розплавленні металів і послідуючому охолод - женні (зварювання плавленням), а також при стисненні елементів,… Зварювання плавленням має універсальне використання, а зварювання тиском вико… При електромонтажних роботах і виготовленні конструкцій для кріплення електрооб- ладнання и прокладки мереж…

Технологія контактних з’єднань термітним і пропанокисневим зваренням.

При термітному зваренні використовують патрони різних конструкцій. З’єднання алюмінієвих жил перерізом 16—800 мм2 в стик і приварку наконечників ЛС…   Р и с.1.1.34. Патрон ПА (а) і деталі до нього для термітного зварювання:

Технологія контактних з’єднань опресуванням

Існує два способи опресування: місцевим втисненням і суцільним обтисненням. При місцевому втисненні слідкують за тім, щоб лунки були розташовані співвісно… При використанні гідропресу з автоматичним контролем глибини втиснення або обтиснення вибірний контроль якості…

Технологія контактних з’єднань пайкою

  Таблиця 1.1.6. Припої для пайки алюмінію і його сплавів   …  

Тема1.2. Монтаж захисного заземлення

Основні визначення. Замиканням на землю називають випадкове електричне з’єднання частин… Замиканням на корпус називають замикання, яке виникає в машинах, апаратах, лініях, на заземлені конструктивні частини…

Перевірка змонтованих проводок

Електричні характеристики виконаного заземлення перевіряють шляхом вимірювання опору заземлюючого пристрою і повний опір петлі «фаза-нуль». Вимірювання опору заземлювача. Основними являються метод «амперметра —…  

Тема 1.3. Монтаж кабельних ліній напругою до 10 кВ

Галузь використання кабельних ліній, кабелі і кабельні барабани.

Кабельні лінії прокладають безпосередньо в земляних траншеях, по будівельним конструкціям у виробничих та інших приміщеннях, а також в спеціальних… Кабельною спорудою називається закрита споруда, що спеціально призначена для… Кабелем називається електротехнічний виріб, призначений для електричного з’єднан- ня між собою ділянок електричних…

Кабельні барабани.

Кабельний барабан призначений для зберігання, транспортування і укладки кабелю при монтажі лінії.   Рис.1.2.3. Кабельний барабан з кабелем.

Загальні вимоги до монтажу кабельних ліній.

Необхідно уникати перехрещувань кабелів друг з другом, а також з різними трубопро- водами, строго витримувати допустимі відстані до споруд. Для того щоб не виникали небезпечні механічні напруження в кабелях при монтажі… При прокладанні по вертикальним і нахиленим ділянкам траси кабелів з паперовою нормально просоченою ізоляцією…

Технологія монтажу кабельних ліній.

Прокладання кабельних ліній в землі.

  Рис.1.3.1. Прокладання кабелю в траншеї. Н – глибина траншеї; В –ширина дна траншеї; 1 – кабель зв’язку; 2 – цегла або плити для захисту від механічних…

Обладнання і пристосування для прокладання кабелів в траншеях.

1. Транспортні засоби: - вантажні автомобілі, обладнані лебідкою і засобами фіксації кабельних… - кабельні машини для перевезення і укладки кабелю;

Прокладання кабелів всередині приміщень

Кабелі всередині будівель, в тому числі і у виробничих приміщеннях, прокладають безпосередньо по стенам, стелям, балкам, фермам та іншим будівельним… При прокладанні кабелів відстань між рядом лежачими силовими кабелями… При прокладанні кабелів по кабельним конструкціям відстань по вертикалі між горизонтальними конструкціями при…

Прокладання кабелів в каналах.

В каналах кабель укладають по дну або на опорних конструкціях, встановлених на його стінках (рис.1.3.6).. Кабельні канали виготовляють зі збірних…   Рис.1.3.6. Прокладання кабелів в каналах:

Прокладання кабелів на естакадах.

Кабельною естакадою називається надземна або наземна відкрита горизонтальна або нахилена протяжна кабельна споруда. Кабельна естакада може бути прохідною або непрохідною.

Варіанти конструкції естакад і прокладання на них кабелів показано на рис.1.3.9.

 

Рис.1.3.9. Прокладання кабелів на естакадах: а – непрохідні на 40 умовних кабелів*), б – прохідні на 64 умовних кабелі. 1 – опора; 2 – кабельна стійка; 3 – кабельна полка; 4 – силовий кабель; 5 – шпилька; 6 – заземлюючий провідник; 7 – закладна деталь; 8 – пучок кабелів перерізом до 16 мм2; 9 – контрольний кабель; 10 – з’єднувальна муфта; 11 – прогін несучої ферми; 12 – настил; 13 – залізобетонна плита; 14 – залізобетонна

стійка; 15 – поперечна балка (траверса).

*) Умовний кабель – кабель напругою до 10 кВ перерізом жил 150 – 240 мм2.

 

Прокладання кабелів на галереях.

Варіанти конструкції галерей і прокладання на них кабелів показано на рис.1.3.10.    

Особливості прокладання кабелів в умовах низьких температур.

Кабелі в холодну пору року прокладають без попереднього підігріву, якщо температу- ра повітря протягом 24 годин до початку робіт не була нижче: 0° С – для силових броньованих і неброньованих кабелів з паперовою ізоляцією в… – 7° С – для контрольних і силових кабелів напругою до 35 кВ з пластмасовою або гумовою ізоляцією і оболонкою з…

Паралельне прокладання кабелів різних напруг.

При паралельному прокладанні кабельних ліній відстань по горизонталі між кабелями повинна бути не менше: 1) 100 мм між силовими кабелями до 10 кВ, а також між ними і контрольними… 2) 250 мм між кабелями 20-35 кВ і між ними і іншими кабелями;

Способи з’єднання і окінцювання кабелів до 10 кВ.

Після видалення обшивки з барабану стан зовнішніх витків оцінюють в залежності від конструктивного виконання оболонок і захисних покровів. Частими… Зовнішні витки кабелю з пошкодженнями видаляють, а його ізоляцію випробують…  

Технологія розробки кінців кабелів.

При окінцюванні і з’єднанні кабелів виконується ступенева розробка кінцю кабелю. Ступені розробки (рис.1.4.2) створюються в результаті видалення оболонок, в… Рис.1.4.2. Розробка кінців кабелю:

Технології з’єднання і окінцювання жил кабелів.

З’єднання і окінцювання жил опресуванням. Опресуванням називається процес отри- мання контактного з’єднання шляхом притискання внутрішньої поверхні… Технологія з’єднання алюмінієвих жил опресуванням показана на рис.1.4.8.  

Монтаж з’єднувальних і кінцевих муфт.

Технологія монтажу з’єднувальних муфт.

Чавунні з’єднувальні муфти типу СЧ (рис.1.5.1) складаються з нижньої 1 і верхньої 2 половин корпусу (півмуфт).    

Монтаж муфти 10СТпМ виконано.

  Муфти холодної усадки. Ці муфти мають всі переваги термоусадкових муфт. Крім… Муфта холодної усадки зроблена з EPDM-гуми, попередньо натягнутої на спіраль, яка видаляється при монтажі. При…

Технологія монтажу кінцевих муфт зовнішньої установки.

Металеві кінцеві муфти зовнішньої установки 6 і 10 кВ показані на рис.1.5.9.   Рис. 1.5.9. Кінцеві муфти зовнішньої установки: а – КНА, б – КМА, в – КНЭ.

Технологія монтажу кінцевих муфт внутрішньої установки.

Технологія монтажу кінцевих епоксидних заробок різних виконань вміщує багато загальних операцій. Розглянемо їх на прикладі монтажу заробки КВЕт…   Рис.1.5.10. Кінцева епоксидна заробка внутрішньої установки

Технологія монтажу кінцевих муфт з використанням термоусадкових матеріалів.

Найбільш прогресивною являється технологія окінцевання кабелів за допомогою комплектів кінцевих муфт на основі термоусадкових матеріалів, властивості яких описано вище. Розглянемо технологію на прикладі монтажу кінцевої муфти типу 1ПКВТп для кабелю з пластмасовою ізоляцією (рис.1.5.13).

 

Рис.1.5.13. Кінцева кабельна

муфта типу 1ПКВТп:

Наконечник болтовий,

2 – манжета кінцева,

Жильна трубка,

Ізолятор, 5 – манжета

Пальцева, 6 – рукавичка

Деталі заземлення (провід

з наконечником),

Манжета поясна.

 

 

Послідовність монтажу муфти.

1.Виконати розробку

кінців кабелю:

 

 

2.Надіти поясну манжету і просунути її за розроблену ділянку кабелю.

3.Приєднати провід заземлення до броні способом пайки:

 

 

 

4. Надіти на жили жильні

трубки і усадити їх, 4.

прогріваючи від корінця

розробки по колу:

 

 

5.Насунути поясну манжету

і усадити її, прогріваючи 5.

від броні кабелю по колу:

 

 

 

6.

6. Надіти рукавичку, насунути її

до упору і усадити:

 

 

7.Насунути пальцеві манжети

до упору на пальці рукавички

і усадити їх: 7.

 

8.Надіти на жили ізолятори

8. і усадити патрубки ізоляторів:

 

 

 

 

9. Надіти наконечники на

підготовлені жили і закрутити

болти до скручування головок:

 

 

9.

 

 

10.

10. Насунути на жили кінцеві манжети і усадити їх:

 

Монтаж муфти закінчено.

 

 

Випробування кабельних ліній

Цілісність жил визначають мегомметром на напругу 1000 – 2500 В, який встановлюють на одному з кінців кабельної лінії. Жили на другому кінці лінії… Величина випробувальної напруги для кабелів з паперовою ізоляцією напругою… Вважають, що кабель витримав випробування , якщо не відбулося пробою, поштовхів струму витоку або його зростання після…

Техніка безпеки при монтажі кабелів.

дорослого робітника, не повинна перевищувати для чоловіків 35 кг і для жінок 20 кг. В місцях розташування підземних комунікацій до земляних робіт можна приступати… Поблизу підземних комунікацій земляні роботи ведуть під безпосереднім спостережен- ням виконавця робіт або майстра, а…

Основні характеристики ПЛ. Види опор ПЛ до 10кВ

Електричні мережі, розташовані на відкритих територіях зовні споруд, часто виконують повітряними лініями. Основні характеристики ПЛ: Трасою лінії називається полоса місцевості, по який проходить ПЛ.

Підготовчі роботи до монтажу ПЛ

бути виконані наступні роботи: - прийомка від проектної організації і замовника виробничого пікетажу ПЛ; - отримання дозволів на проведення робіт по трасі ПЛ, включаючи території лісних

Основні будівельно-монтажні роботи

- виготовлення дерев’яних опор; - розвозку опор або деталей опop по трасі; - розбиття місць риття котлованів під опори;

Монтаж проводив і тросів

- розкатка проводив і тросів; - з’єднання проводив і тросів; - зборка гірлянд і підйом їх з проводами на проміжні опори;

Особливості монтажу ПЛ напругою до 1000 В.

При спорудженні ПЛ напругою до 1000 В відгалуження від ліній для вводів в будівлі або до струмоприймачів виконують на відгалужувальних опорах.… Якщо ввід робиться у вибухонебезпечні або пожежонебезпечні приміщення, ввідні… Розташування проводив на опорі може бути будь яким при умові, що відстань між проводами по вертикали буде 40 – 60 см і…

Монтаж ПЛ ізольованими проводами

Останнім часом для ліній електропередачі напругою до 20 кВ широко використовують ізольовані проводи. На напругу до 1 кВ використовуються самонесучі… На напругу вище 1 кВ використовуються захищені ізоляцією проводи (ЗІП) в… Ізольовані проводи в порівнянні з неізольованими мають ряд переваг, серед яких мож- на виділити велику надійність і…

Встановлення заземлень і захисту від перенапруг.

Заземлюючі пристрої повинні бути встановлені: 1. На відстані не більше 100 м в населеній місцевості з малоповерховою… не екранованою деревами, трубами і. т. д.

Тема 1.7. Монтаж електрообладнання трансформаторних підстанцій

Обсяг робіт з монтажу трансформаторних підстанцій. Вимоги до монтажу

- монтаж заземлюючих пристроїв, ізоляторів і ошиновок; - монтаж силового трансформатора; - монтаж вимірювальних трансформаторів;

Організація робіт по монтажу трансформаторних підстанцій

На першій стадії паралельно з будівельними роботами в будівельні конструкції встановлюють закладні частини або прикріплюють будівельно-монтажним… По закінченні основних будівельних робіт монтують електроосвітлення і шини… На другій стадії виконують монтажні і установочні роботи: установку комплектних пристроїв, монтаж повністю…

Монтаж заземлюючих пристроїв, ізоляторів і ошиновки

Виводи вторинних обмоток вимірювальних трансформаторів приєднують до заземлю- ючих болтів на кожухах цих трансформаторів, якщо відсутні інші… Проходи для заземлюючих шин скрізь стіни і перекриття виконують через отвори… Шини з’єднують зварюванням. Довжина зварювальних швів дорівнює подвійній ширині шини при прямокутному перерізі або…

Монтаж вимірювальних трансформаторів

Трансформатори напруги (ТН) являють собою понижувальні трансформатори малої потужності і виготовляються як трьохфазними так і однофазними на… Трансформатори напруги для внутрішньої установки 3, 6 і 10 кВ виготовляють… Виготовляють також масляні трансформатори напруги типів НОМ, НТМК, НТМИ. Буква М означає масляний, К, И – наявність…

Монтаж роз’єднувачів, вимикачів і запобіжників

Роз’єднувачі виготовляють однополюсні і трьохполюсні (рис.1.7.5).   а) б)

Монтаж комплектних розподільчих пристроїв

Комплектним розподільчим пристроєм зовнішньої установки (КРПЗ) називають розподільчий пристрій, призначений для зовнішньої установки. На рис.1.7.9 показана камера КРП внутрішньої установки. Камери цього типу…  

Монтаж силових трансформаторів

Зміст робіт по монтажу силових трансформаторів. До монтажу трансформаторів ТП входять наступні роботи: ревізія, зборка, установка на робочому місці… Роботи по монтажу трансформаторів проводяться звичайно в два етапи: - підготовчі роботи;

Зборка силових трансформаторів

- монтаж радіаторів; - монтаж перемикаючого пристрою; - монтаж розширювача;

Монтаж акумуляторних батарей

Акумулятори монтують на дерев’яних стелажах, виготовлених з сухого соснового пиломатеріалу. Стелажі повинні бути добре прошпакльовані, двічі покриті… Всі елементи акумуляторної батареї приймаються під монтаж по акту. Перед… Операції по монтажу акумуляторних батарей:

Фазування силових трансформаторів

Умови паралельної роботи трансформаторів: 1– тотожність груп з’єднань обмоток; 2 – рівність коефіцієнтів трансформації лінійних напруг при холостому ході;

Тема 1.8. Монтаж електродвигунів та апаратури керування

По роду струму електричні машини поділяють на машини постійного і змінного струму. По потужності електричні машини ділять на машини малої потужності до 100 кВт,… По ступеню захисту електричні машини класифікують на наступні групи:

Організація і технологія робіт з монтажу електричних машин і апаратів

Перед монтажем електричної машини або апарату слід впевнитися в тому, що їхнє виконання відповідає умовам середовища, де їх встановлюють, технічні… Далі виконують розпаковку електричних машин, очистку їх від бруду, іржи та… Електричні машини, які поступили з заводу-виробника в зібраному стані, на місці мон- тажу не розбирають, якщо їх…

З’єднання валів електричних машин і робочих механізмів

- з’єднувальних муфт; - зубчатими і шліцьовими передачами; - пасовими передачами;

Монтаж крупних електричних машин

Монтаж починають з встановлення фундаментної плити або рами на металеві проклад- ки товщиною 10 мм і більше для грубої і 0,5 – 5 мм для точної… Горизонтальне положення фундаментних плит і рам перевіряють по рівню.…  

Сушка ізоляції електричних машин

Підвищення температури при сушці повинно бути не більше 5°С за 1годину. При сушці вимірюють опір ізоляції обмоток. Сушка припиняється тоді, коли… Способи сушки електричних машин. Сушка зовнішнім нагрівом. Використовується для сушки всіх машин і є обов’язковою для дуже зволожених. Для нагріву…

Монтаж апаратури керування

- рубильники и перемикачі в сполученні з запобіжниками, - комбіновані апарати – блоки «рубильник – запобіжник», - пускачі магнітні, контактори, контролери, автоматичні вимикачі,

Тема 1.9. Монтаж електрообладнання підйомних машин

Загальні вимоги до монтажу

Електродвигуни, апарати і електропроводку кранів монтують у виконанні, відповідному умовам навколишнього середовища. Відкриті струмоведучі частини електрообладнання, які доступні для торкання,… Апарати управління краном розміщують в кабіні таким чином, щоб кранівник міг працювати сидячі.

Монтаж тролеїв і проводки

  Рис.1.9.1. Кронштейни для кріплення тролейних провідників.  

Техніка безпеки при монтажі електрообладнання підйомних машин.

- Всі місця, де можливе падіння людей, повинні бути огороджені. - Вхід на кран допускається тільки по спеціально улаштованим для цього сходам… - Інструменти, матеріали і обладнання піднімати на кран слід лише за допомогою прядив’яної шворки.

Тема 1.10. Монтаж електрообладнання у вибухонебезпечних зонах

Монтаж вибухозахищених електропроводок.

Для запобігання накопичення вибухонебезпечного пилу на трубах і конструкціях в приміщеннях класів В-ІІ і В-ІІа труби прокладають в один шар з… Електротехнічні трубопроводи розташовують нижче технологічних трубопроводів,… В сирих приміщеннях трубопроводи прокладають з уклоном в сторону з’єднувальних і протяжних коробок, а в особо сирих…

Монтаж вибухозахищених електричних машин.

Розбирання електродвигунів при монтажі виконують в тому випадку, якщо виявлено обрив обмоток, або опір їх ізоляції відносно корпусу, що виміряний… Для електродвигунів на напругу 6 або 10 кВ опір ізоляції обмоток вимірюють… Якщо опір ізоляції обмоток електродвигуна нижче норми, виконують сушку обмоток зі зняттям ввідного пристрою для…

Монтаж вибухозахищених світильників

Світильники НЧБН-150; ВЗГ-200АМ; ВЗГ-100; ВЧА-60; НОГЛ 2x80; НОДЛ 1x80 до затискачів ввідної коробки приєднують за допомогою кабелю від групової…   Р и с.1.10.4. Світильник НЧБН-150 з вертикальним вводом кабелю:

Розділ 2

Експлуатація електроустаткування

 

 

Тема 2.1. Організація експлуатації електроустаткування

Задачі раціональної експлуатації електрогосподарства.

- утримання електроустановок в працездатному стані та їх експлуатацію відповідно вимогам ПТЕ, ПУЕ та іншої нормативно-технічної документації; - своєчасне та якісне проведення технічного обслуговування, планово-поперед

Вимоги до персоналу організацій, експлуатуючих електрообладнання

- адміністративно-технічний; - оперативний; - ремонтний;

Обсяг і послідовність прийомки в експлуатацію змонтованих електроустановок

виконують ряд попередніх заходив: - прийомка скритих монтажних робіт, на підставі технічного нагляду з боку організації – замовника (скриті трубні прокладки, скриті електропроводки, прокладки кабелів в траншеях). Прийомка…

Тема 2.2. Експлуатація внутрішніх цехових мереж і освітлювального устаткування

Обсяг і норми приймально-здавальних випробувань

- електропроводка була надійно закріплена і не мала провисань; - проводка і кабелі повинні мати захист в місцях, де є можливість… пошкоджень, а також тепловий захист або теплостійку ізоляцію в місцях наближення до гарячих трубопроводів;

Основні елементи електромереж, які вимагають контролю в процесі експлуатації

- на міцність закріплення електропроводок і підтримуючих конструкцій; - на загальний стан зовнішньої частини електричної ізоляції і на відсутність… пошкоджень;

Періодичність і обсяг оглядів

Нагляд за внутрішніми цеховими мережами здійснюється шляхом систематичних перевірок їх технічного стану. Періодичність залежить від умов навколишнього середовища. Частіше огляди… В приміщеннях з нормальним середовищем 1 раз на 6 місяців, а в приміщеннях з не – сприятливим середовищем 1 раз на 3…

Захист освітлювальних мереж

Для захисту електричних мереж від струмів короткого замикання і довготривалих перевантажень використовується різна апаратура. 1. Плавкі пробкові запобіжники нормального виконання Ц-27: діаметр різьби 27… номінальні струми 6, 10, 15, 20 А. З метою вилучання використання в мережах пробок на більші струми пробки і контактні…

Тема 2.3. Експлуатація кабельних ліній і ПЛЕП

 

Обсяг і послідовність прийомки в експлуатацію кабельних ліній напругою до 10Кв

За роботами по спорудженню кабельних ліній здійснюється нагляд в процесі прокладання кабелів і монтажу кабельних муфт. Особа, яка має спеціальну підготовку і права, зобов’язана контролювати, щоб… Відповідність виконаних робіт вимогам нормативно-технічній документації підтверд - жується відповідними актами, які…

Нагляд за кабельною трасою

В процесі експлуатації кабельних ліній на неї ведеться паспорт, який вміщує інфор -мацію про технічні характеристики кабелів і умови їх прокладання,… При нагляді за кабельною трасою необхідно звертати увагу на те щоб: - траса утримувалася в чистоті і не загромаджувалася непотрібними предметами;

Періодичність оглядів і контролю за навантаженням і температурою кабельної лінії

Під час повнів, злив і при відключенні кабельної лінії релейним захистом проволиться позачерговий огляд. Терміни оглядів відповідно ПТЕ: - кабельні лінії в траншеях, колекторах і тунелях – 1 раз в 3 міс.

Профілактичні вимірювання і випробування ПЛ

Опори. Відхилення від вертикального положення металевих, залізобетонних і дерев’яних опор повинно бути не більше 1:200, 1:150 і 1:100 відповідно.… Допустиме корозійне зношення поперечного перерізу металевих елементів опор і… У залізобетонних опор вимірюється ширина розкриття тріщин. Тріщини шириною до 0,3 мм зафарбовуються вологостійкою…

Т = Р / f .

Даний метод дозволяє здійснити вимірювання з похибкою, що не перевищує 2%.

Ступінь зовнішнього або внутрішнього загнивання дерев’яних опор визначається приладами, принцип дії яких заснований на вимірюванні ходу і зусилля, з яким голка проколює деревину стійки. Границя між здоровою і гнилою частинами деревини

 

визначається по різкій зміні цього зусилля. Гнилу деревину голка проколює з зусиллям менше 300 Н (30 кГ). В результаті вимірювань визначається діаметр здорової частини деревини. Стійка дерев’яної опори бракується і підлягає заміні при діаметрі здорової частини менше:

- 12 см (ПЛ до 35кВ);

- 15 см (ПЛ 35 кВ і вище з проводами перерізом до 120 мм2 );

- 18 см (ПЛ 35 кВ і вище з проводами перерізом більше 120 мм2 ).

Проводи і троси. Стріли провисання проводив і тросів не повинні відрізнятися від проектних значень більше ніж на 5%.

Відстані від проводив ПЛ до поверхні землі повинні бути не менше:

5м - для ПЛ до 1 кВ з СІП;

6 м - те ж, з голими проводами;

6 м - для ПЛІ вище 1 кВ;

7 м - для ПЛ напругою до 110 кВ в населеній місцевості;

6 м - те ж, в ненаселеній місцевості;

5 м - те ж, в труднодоступній місцевості;

8 м- для ПЛ напругою 220 кВ в населеній місцевості;

7 м - те ж, але в ненаселеній місцевості;

6 м - те ж, але в труднодоступній місцевості.

При зменшенні величини поперечного перерізу проводив внаслідок обриву, стирання або оплавлення окремих проволок більше ніж на 16% (алюмінієві проводи) і більше ніж на 33% (сталеалюмінієві проводи) дефектна ділянка проводу повинна бути замінена.

У ізольованих проводив визначаються розміри пошкодження ізоляції. Місця незначного пошкодження ізоляції ремонтуються за допомогою термоусадкових ремонтних стрічок або манжет. При значних пошкодженнях ізоляції дефектна ділянка вирізається і замінюється новою.

Ізолятори і арматура. Опір одного фарфорового ізолятора гірлянди, виміряний мегомметром, повинен бути не менше 300 МОм. Такі вимірювання можна виконувати тільки на відключеній лінії.

Без відключення лінії вимірюється розподіл напруги по ізоляторах гірлянди. Для цього використовується вимірювальна ізолююча штанга. Напруги на фарфорових ізоляторах гірлянди складають від 5 до 20 кВ на одному ізоляторі. Найбільша напруга прикладена до ізолятору зі сторони проводу, а найменші напруги - до ізоляторів в середині гірлянди. Сума напруг на ізоляторах гірлянди не повинна відрізнятися від фазної напруги ПЛ більше ніж на +10% у металевих і залізобетонних опор і більше ніж на +20% у дерев’яних опор.

В якості прикладу приведено розподіл напруги по гірлянді з 7 фарфорових ізоляторів для ПЛ напругою 110 кВ. Нумерація ізоляторів починається від траверси опори.

Напруга, кВ, на одному ізоляторі:

1 2 3 4 5 6 7

9 6 5 7 8,5 10 18,5

Ізолятор бракується, якщо напруга на ньому менше 50% вказаної.

Випробування і вимірювання встановлених на ПЛ скляних підвісних ізоляторів, ізоляторів всіх типів для підвіски блискавкозахисного тросу і полімерних ізоляторів не

 

 

виконується; їх контроль здійснюється тільки зовнішнім оглядом. Скляні ізолятори бракуються і замінюються при появленні на поверхні скла волосяних тріщин.

Зчіпна арматура бракується, якщо її поверхня повністю поражена корозією, на поверхні є тріщини, сліди оплавлення і механічної деформації, шарнірні з’єднання мають зношення більше 10%.

У трубчатих розрядників вимірюються зовнішній і внутрішній іскрові проміжки і діаметр дугогасного каналу. Довжина зовнішнього іскрового проміжку повинна відповіда- ти проектному значенню, довжина внутрішнього іскрового проміжку не повинна відрізня- тися від проектного більше ніж на 5 мм. Діаметр дугогасного каналу в залежності від типу розрядника не повинен перевищувати начальний діаметр більше ніж в 1,3... 1,5 рази.

Заземлюючи пристрої (ЗП). Вимірювання опору ЗП виконуються щороку в період найбільшого висихання ґрунту.

Опір повторних заземлювачів нульового проводу ПЛ напругою до 1 кВ повинен бути не більше 30 Ом. В мережах з глухозаземленою нейтраллю, вимірюється повний опір петлі «фаза-нуль» і розраховується струм однофазного короткого замикання. По величині цього струму перевіряється надійність спрацювання захисного апарату, який встановлений на початку лінії.

На ПЛ напругою вище 1 кВ опір ЗП встановлюється в залежності від питомого опору ґрунту.

Перевірка ЗП з розкриттям ґрунту виконується не менше ніж у 2% опор від загальної кількості опор з заземлювачами. Перевірку слід виконувати в населеній місцевості і на ділянках з найбільш агресивними ґрунтами і ґрунтами з низькою провідністю. Елемент заземлювача належить заміні, якщо корозією зруйновано більше 50% його перерізу.

 

Боротьба з ожеледдю

Обледеніння проводив і тросів ПЛ відбувається при температурі повітря понад –5°С і швидкості вітру 5... 10 м/с. По товщині стінки ожеледі b при повторюванні 1 раз в 25 років територія країни… I район b = 10 мм;

Прийомка в експлуатацію змонтованих ТП

Огляд змонтованої ТП: - на дверях трансформаторних камер і на баках силових трансформаторів… бути нумерація;

Електричні вимірювання в процесі прийомки

Величина опору повинна складати не менше 70% від значення, що отримано на заводі. 2. Вимірювання опору обмоток постійному струму з метою оцінювання якості… них з’єднань. Для вимірювання використовуються універсальні мости або метод «амперметр-вольтметр». Величина струму при…

Обслуговування розподільчих пристроїв

В експлуатації перебувають РП з постійним чергуванням персоналу і без нього. Огляд РП може виконуватися без зняття напруги, а також при знятій напрузі… Температура всередині приміщень не повинна бути вище +40 °С і відрізнятися більше ніж на 15°С від температури…

Терміни ремонту і профілактичних випробувань електрообладнання РП

Поточний ремонт вміщує роботи, які не потребують викриття обладнання: - чистка обладнання від пилу; - перевірка дії рухомих частин апаратури;

Оперативні переключення в РП

Оперативні переключення виконуються по розпорядженню особи, у віданні якої знаходиться даний РП. Дії чергового по виконанню переключень: - отримати розпорядження;

Експлуатація силових трансформаторів

трансформаторів потужністю до 1000 кВА, або за допомогою манометричних термометрів або контрольно-записуючої апаратури для трансформаторів… Температура верхніх шарів масла не повинна перевищувати 95°С. Перевищення… Для трансформаторів з дуттьовим охолодженням допускається робота без обдування, якщо температура масла не перевищує…

Використання трансформаторного масла

- ізолює вузли активної частини, які знаходяться під напругою; - охолоджує вузли активної частини, що нагріваються при роботі; - запобігає тверду ізоляцію обмоток від зволоження.

Експлуатація установок статичних конденсаторів

Установки статичних конденсаторів комплектуються термометрами для вимірювання температури в приміщеннях, розрядною штангою для контрольного розряду… Установки статичних конденсаторів необхідно відключати в наступних випадках: … - при підвищенні напруги більше 110% номінальної;

Експлуатація акумуляторних батарей

Перед зарядом батареї необхідно увімкнути вентиляцію і перевірити її дію. Відключати вентиляцію дозволяється не раніше ніж через 1,5 години після… Заряд акумуляторної батареї здійснюється в дві ступені: ІІ = 1,2 Із.н. до напруги 2,4 В,

Експлуатація приладів релейного захисту і вимірювання, захисних і протипожежних засобів

 

Прилади релейного захисту належать плановим перевіркам 1 раз в 3 роки в спеціалізо- ваних лабораторіях.

Прилади обліку електроенергії при виявлених несправностях передаються в ремонт спеціалізованим підприємствам.

Періодичність перевірки електровимірювальних приладів:

Щитові прилади, що встановлюють режим роботи основного обладнання перевіряються 1 раз в 3 роки.

Інші щитові прилади – 1 раз в 5 років.

Переносні прилади – 1 раз в 2 роки.

Зразкові прилади – 1 раз на рік.

Періодичність перевірки захисних засобів:

Ізолюючі штанги і кліщі – 1 раз в 2 роки.

Боти – 1 раз в 3 роки.

Рукавички – 1 раз в 6 місяців.

Випробуванням належать захисні засоби, які знаходяться в користуванні і в запасі.

Вагова перевірка вогнегасників виконується 1 раз в 3 місяці.

 

Техніка безпеки при обслуговуванні ТП і РП

Основні організаційно-технічні заходи при експлуатації заводських підстанцій. Організаційними заходами, що забезпечують безпечність робіт в електричних… Роботи в електричних установках в залежності від їх характеру можна виконувати по нарядам або без них, а також по…

Захисні засоби

Основними вважаються ті засоби, ізоляція яких може надійно витримувати робочу напругу установки і з допомогою яких можна безпосередньо торкатися… Додатковими являються ті захисні засоби, які служать для посилення дії… Всі захисні засоби необхідно перевіряти при прийомці їх в експлуатацію, а в подальшо- му – періодично через визначені…

Тема 2.5. Експлуатація електроприводів і пускорегулювальних апаратів

Прийомка в експлуатацію змонтованих електроприводів

При огляді змонтованого електроприводу приймальна комісія звертає увагу на те, щоб: - лінія валів змонтованих агрегатів була плавною; - електродвигуни і апарати були доступні для огляду і ремонту на місці установки;

Пуск і зупинка електродвигунів

Електропривод запускають після попереднього огляду і перевірки готовності до пуску електродвигуна, приводного механізму і передавального пристрою:… Якщо поблизу електродвигуна знаходяться люди, то їх попереджають про пуск… Пуск асинхронного електродвигуна з фазним ротором і контактними кільцями здійсню -ють за допомогою реостату в колі…

Експлуатація підшипників електричних машин

Робота підшипників залежить від величини повітряного зазору між статором і ротором, який являється невеликим і по мірі зношення підшипників стає ще… На роботу підшипників впливає також величина зазору між шийкою валу і… В підшипниках кочення максимальні величини зазорів приймаються по даним заводів-виробників. Підшипник вважається…

Огляд електроприводів і контроль за їх роботою

температура навколишнього середовища. Конструкція електродвигунів також може впливати на необхідну періодичність їх оглядів. А також, при… В зв’язку з цим періодичність оглядів електроприводів і їх зміст… Черговий електромонтер, під час обходів виконуючі огляд електроприводів, перевіряє:

Догляд за окремими елементами електричних машин

При експлуатації електричних машин постійного струму необхідно слідкувати за чистотою колектора, тому що це являється одною з умов, що забезпечують… При виникненні подряпин або іншої шорсткості на поверхні колектора його робота…  

Несправності електродвигунів

Несправності електричної частини є найбільш розповсюдженими – короткі замикання всередині обмоток електродвигуна і між ними, замикання обмоток на… Причини механічного характеру, які викликають порушення нормальної роботи…  

Основні види несправностей в електродвигунах і причини їх виникнення.

Причиною цього в електродвигунах з контактними кільцями можуть бути замкненими на коротко опори пускового реостату або контактних кілець. В першому… Включити електродвигун не вдається також з-за короткого замикання в колі… Якщо фази статора з’єднані зіркою, то вимірюють величини струмів, що споживаються з мережі окремими фазами. Фаза, яка…

Експлуатація автоматизованих електроприводів

В схемах управління автоматизованими електроприводами широко використовуються контактори, реле, опори, випрямлячі, тиристори, різного роду датчики і… Схеми автоматизованих електроприводів відрізняються від схем ручного… Розповсюдженим апаратом в схемах автоматизованих електроприводів являється електромагнітний контактор, який вміщує в…

Техніка безпеки при експлуатації електроприводів

При оглядах елементів працюючого електроприводу не слід наближатися до струмо - ведучих частин електроустановки, необхідно проявляти обережність при… Слід враховувати, що небезпека, яка викликається порушенням правил техніки… Без зняття напруги з електроустановки, але з дотриманням мір обережності можна при експлуатації виконувати такі…

Тема 2.6. Експлуатація електроустаткування вантажопідйомних механізмів

Обсяг і послідовність прийомки в експлуатацію електроустаткування кранів і ліфтів

При огляді змонтованого електрообладнання кранів і підйомників приймальна комісія звертає увагу на те, щоб: - проводи, що прокладені на крані, були захищені від механічних пошкоджень,… можуть мати місце при ремонті механічної частини крана;

Нагляд за електродвигунами, пусковою апаратурою і гальмівними пристроями

При експлуатації електрифікованих вантажопідйомних пристроїв важливо забезпечити безпечність обслуговуючого персоналу, тому що вантажопідйомні… Щоб забезпечити контроль за експлуатацією вантажопідйомних пристроїв, їх… Підвищення надійності роботи електрифікованих вантажопідйомних пристроїв забезпечується своєчасними…

Техніка безпеки при обслуговуванні електрообладнання вантажопідйомних пристроїв

Персонал, що обслуговує електрообладнання вантажопідйомних пристроїв, повинен бути обережним і строго виконувати всі вимоги техніки безпеки.… Виконання робіт на частинах вантажопідйомних пристроїв, які знаходяться на… Ремонт електрообладнання вантажопідйомних пристроїв по умовам безпеки виконують два спеціалісти, один з них –…

Тема 2.7. Технічне обслуговування електрообладнання термічних і зварювальних установок

 

Прийомка до експлуатації електрообладнання електропечей

- вони були обладнані пристроями блокування, які забезпечують безпечність їх обслуговування і забороняли виконання оперативних дій в неправильній… - на щитах управління була передбачена сигналізація включеного і відключеного

Експлуатація електрообладнання електропечей опору

Електричні печі опору щоденно оглядає обслуговуючий персонал, який звертає увагу на стан всіх частин електропечі, змащує механізми і очищує… Нагрівальні елементи електропечі оглядають не менше одного разу в 6 – 9… Планово-попереджувальний ремонт електричних печей опору виконують не менше одного разу на рік. Ремонтують і…

Експлуатація електрообладнання дугових печей

Важливу роль при експлуатації дугових електричних печей має також витрата часу, який необхідний для переключення ступенів вторинної напруги… Для промислових підприємств, які мають дугові електричні печі, велике значення…  

Експлуатація високочастотних електропічних установок

Високочастотні електропічні установки (ВЧУ) являються для обслуговуючого персоналу джерелом підвищеної небезпеки, що висуває ряд вимог з техніки… Особливу небезпечність при експлуатації ВЧУ представляє перерив в подачі… Підприємства, в яких експлуатують пічні ВЧУ, розроблюють інструкції по їх обслуговуванню відповідно до місцевих умов.…

Експлуатація електрозварювальних установок

Табл.2.7.1. Переріз проводів зварювального кола. Переріз проводив, мм2 Найбільша допустима величина струму, А Переріз …   Проводи, які приєднуються до електродного, тримача повинні бути гнучкими, тому допускається використання проводив…

Техніка безпеки при експлуатації електротермічного устаткування

Серйозну небезпеку для обслуговуючого персоналу являє остаточний заряд на конденсаторах, який залишається на них при відключенні високочастотної… Флюси, що використовуються при електрозварюванні виділяють гази, здатні… При виконанні зварювальних робіт робоче огороджують щитами або якими-небудь іншими пристроями, які захищають від дії…

Тема 2.8. Експлуатація електроустаткування цивільних споруд

Прийомка в експлуатацію мереж і розподільчих пристроїв цивільних споруд

При прийомці змонтованих електричних мереж приймальна комісія звертає увагу на те, щоб: - електропроводка була надійно закріплена і не мала провисань; - проводка і кабелі повинні мати захист в місцях, де є можливість механічних

Періодичність обслуговування і профілактичних ремонтів мереж і розподільчих щитив

Нагляд за мережами здійснюється шляхом систематичних перевірок їх технічного стану в приміщеннях з нормальним середовищем 1 раз в 6 місяців. Графік оглядів електромереж затверджує головний енергетик підприємства, яке їх…  

Обслуговування освітлювальних електроустановок цивільних споруд

В громадських будівлях допускається спорудження спеціальних мостиків при відсутності можливості використання інших засобів і способів доступу до… Світильники, яки обслуговуються з стрем’янок або приставних драбин, повинні… Для забезпечення можливості обслуговування освітлювальних приладів допускається їх установка на поворотних пристроях…

Управління освітленням.

При живленні освітлення будівель від підстанцій і мереж, розташованих зовні цих будівель, на кожному ввідному пристрої в будівлю повинен… При живленні від одної лінії чотирьох і більше групових щитків з числом груп 6… В приміщеннях, що мають зони з різними умовами природного освітлення і різними режимами роботи, повинно…

Загальні питання ремонту електроустаткування

Системи і класифікація ремонтів

Система ППР являється плановою системою заходів, яка забезпечує тривалу безава - рійну роботу електрообладнання. В результаті багаторічного широкого… Ремонтом називається комплекс робіт і заходів, направлених на відновлення… Ремонт електрообладнання здійснюється на спеціалізованих електроремонтних заводах і електроремонтних цехах…

Види та причини зношення електрообладнання

Механічне зношення електрообладнання виникає, як правило, внаслідок тривалого постійного або змінного механічного впливу на окремі частини або… Абразивне зношення в електричних апаратах як вид механічного зношення виража… Зношення внаслідок втрати властивостей (старіння) матеріалів проявляється, наприклад в ослабленні пружин механізмів…

Планування і методи виконання ремонтних робіт

Міжремонтним періодом називають період роботи електрообладнання між двома плановими ремонтами, наприклад між сусідніми поточними або між поточним і… Ремонтний цикл – це відрізок часу, на протязі якого електрообладнання працює… Структурою ремонтного циклу називають сукупність поточних і середніх ремонтів, що виконуються між капітальними…

Структура електроремонтного цеху і склад його обладнання

Ремонтний цех середнього по потужності підприємства складається з ряду виробничих підрозділів: відділення розбирання, ремонтно-механічного,… У відділенні розбирання і дефектації очищують електрообладнання перед… розбирання повинно мати підйомно-транспортні засоби необхідної вантажопідйомності, мийними машинами, гідравлічними і…

Тема 3.1. Ремонт внутрішніх електричних мереж

 

 

Методика виявлення пошкоджень в електромережах

1. Відсутність або нестабільне постачання електроенергії до споживачів. Причиною такого виду порушення, як правило являється: - відсутність контакту в з’єднувальних пристроях; - змінний контакт в з’єднаннях, які можуть виникнути внаслідок ослаблення елементів монтажу або під впливом корозії і…

Несправності, що приводять до спрацювання апаратів захисту.

Причиною даного виду пошкодження являються різного виду короткі замикання між провідниками лінії живлення або фазного провідника на землю в результаті пошкодження або втрати властивостей ізоляції.

При пошуку несправності даного виду доцільно виконувати послідовне відключення споживачів (групи споживачів) для визначення пошкодженої ділянки.

Для визначення приблизного місця пошкодження доцільно використовувати метод короткозамкненого контуру.

Прилади, що використовуються при визначенні пошкоджень в електромережах:

- комбінований прилад (ампервольтомметр);

- неоновий пробник-індикатор;

- прилад-індикатор скритої проводки;

- прилад визначення порядку чергування фаз;

- контрольна лампа.

-

Матеріали для ремонту електромереж.

 

Провідникові матеріали вибирають з умов, що клас ізоляції і навантажувальна здатність аналогічні або вище тих, що належать заміні. При необхідності прокладання вставок в лінії мідні і алюмінієві провідники необхідно розділювати за допомогою з’єднувачів під обтиск або під гарячу пайку, допускається при болтовому з’єднанні в якості розділюваль- ного елементу використовувати стальну лужену шайбу.

Електроізоляційні матеріали:

- липка прогумована стрічка;

- липка поліхлорвінілова стрічка;

- липка скловолокниста стрічка;

- азбестова стрічка;

- термоусадкові електроізоляційні матеріали;

- лаки, емалі і клеї.

При необхідності виготовлення ізолюючих деталей (втулок, вставок та ін.) необхідно використовувати матеріали по електричній міцності не гірше тих, що належать заміні.

 

Випробування і контроль якості ремонтних робіт

Силові і освітлювальні електропроводки випробуються шляхом вимірювання опору ізоляції мегомметром з тестовою напругою 1000 В. Опір ізоляції при… Випробування в освітлювальних проводках проводяться без ламп з приєднанням… Кола управління, захисту і збудження машин постійного струму напругою до 1,1 кВ випробуються шляхом вимірювання опору…

Пошук несправностей в системах освітлення і способи їх усунення

Ремонт світильників з люмінесцентними лампами. Експлуатація і ремонт люмінесцент- них ламп відрізняється від експлуатації і ремонту ламп… Несправність лампи приводить до пошкодження стартера і баластного пристрою. В… Нижче приведені найбільш характерні несправності люмінесцентних ламп і способи їх усунення:

Техніка безпеки при обслуговуванні і ремонті внутрішніх електромереж і освітлення.

1. Роботи по обслуговуванню і ремонту внутрішніх цехових і освітлювальних електромереж виконують як правило, два спеціалісти. 2. Напруга на ділянці мережі, де виконується ремонт повинна бути знята. 3. На рукоятках всіх апаратів, якими може бути подана напруга на ділянку, що

Тема 3.2. Ремонт кабельних ліній

Визначення зон і місць пошкодження в кабельних лініях

- однофазні замикання на землю; - замикання струмоведучих жил між собою; - обриви фаз.

Організація робіт по ремонту кабельних ліній

При пошкодженні кабелю обслуговуючий персонал повинен знайти місце пошкодження, а при прокладанні кабелю в земляній траншеї - розкопати ділянку… Обсяг робіт при поточних і капітальних ремонтах КЛ визначається по результатам… Для планування ремонтів КЛ ведеться експлуатаційно-технічна документація:

Технологія ремонту основних конструктивних елементів КЛ

Основні види робіт по ремонту КЛ: - ремонт броньового покриття; - ремонт кабельних оболонок;

Техніка безпеки при ремонті КЛ

Ремонтні роботи дозволяється виконувати лише після усестороннього відключення кабелю, перевірки на його кінцях відсутності напруги і вивішування в… При ремонті кабельних ліній приходиться іноді розрізати кабель або розкривати… При ремонтних роботах в кабельних спорудах, а також при земляних роботах при розкопуванні кабельних трас можна…

Тема 3.3. Ремонт трансформаторів та електрообладнання ТП

Структура ремонту силових трансформаторів

- капітальні ремонти трансформаторів, реконструкція і модернізація; - середні і поточні ремонти; - виготовлення запасних частин для трансформаторів;

Характерні пошкодження трансформаторів та їх ознаки

Досвід експлуатації силових трансформаторів показує, що дві третини пошкоджень виникає в результаті незадовільного ремонту, монтажу і експлуатації і… Найбільш серйозне пошкодження трансформатора — «пожежа» сталі, яке виникає… Ознаки пошкодження: погіршення характеристик масла, зниження температури спалаху, підвищення втрат і струму холостого…

Прийом трансформатора в ремонт, розібрання і дефектація трансформатора

Дефектацією називається комплекс робіт по виявленню характеру і ступеню пошкод - жень окремих частин трансформатора з метою визначення обсягу,… Перед початком ремонту оформляють приймально-здавальний акт або відомість… Розбирають трансформатор тільки в том випадку, якщо температура його активної частини не більше ніж на 5° нижче…

Ремонт магнітопроводів

    Рис. 3.3.6. Стержневий магнітопровід двох-обмоточного трьохфазного силового трансформатора потужністю 1800 кВА:

Ремонт деталей трансформатора

Розширювач 6 (рис.3.3.9, а) служить для забезпечення постійного заповнення бака трансформатора маслом, а також для зменшення поверхні стикання масла… Розширювач має циліндричний корпус, який кріпиться до кришки трансформатора за… Рівень масла в розширювачі контролюють за допомогою маслопокажчика 5, дія якого заснована на законі сполучених…

Зборка, перевірка і випробування трансформаторів

Всі трансформатори, що пройшли ремонт, проходять контрольні випробування, метою яких являється перевірка якості ремонту, правильності зборки і… Після капітального ремонту трансформаторів з заміною обмоток проводять випробу… - хімічний аналіз і випробування масла;

Тема 3.4. Ремонт електричних машин змінного струму

Структура цеху по ремонту електричних машин

В ремонтному цеху виконуються наступні роботи: - капітальний ремонт електричних машин, а також їх реконструкція і… - середній і поточний ремонт;

Ремонт механічної частини електричних машин

Зняття півмуфт з валу виконується за допомогою ручного або гідравлічного зйомника (рис.3.4.1.)   Рис. 3.4.1. Зйомники для знімання півмуфт і підшипників кочення з валів електричних машин:

Пристосування, вимірювальний і контрольний інструмент для механічного

Ремонту

На електроремонтних підприємствах для розібрання двигунів 3 – 9 габаритів використовуються спеціальні стенди (рис.3.4.4).

1. Вимірювальні інструменти:

- мікрометри;

- штангенциркулі;

- рівні;

- щупи;

- динамометри;

- індикатори биття;

- лінійки та рулетки.

 

2. Монтажні пристосування:

- зйомники;

- центрувальні пристосування;

- механізми для проточування, продорожування і шліфування колекторів;

- балансувальні установки;

- такелажні механізми і пристосування.

 

 

Рис.3.4.4. Стенд для розібрання електродвигуна:

1 – рухома стійка; 2 – електропривод; 3 – пінолі; 4 – нерухома стійка;

5 – поворотний стіл; 6 – затискний пристрій; 7 – стіл; 8 – напрямні.

 

Ремонт валів електричних машин

Риски и задирки усуваються шліфовкою, якщо їх загальна площа не перевищує від загальної посадочної поверхні 4% під підшипник і 10 % під муфту, шків,… Шліфовка виконується бархатним напилком або шліфувальною шкуркою, легко… Після наплавлення виконується проточування вала на токарному верстаті.

Ремонт підшипникових щитів і станин

відламування лап у чавунної станини, зношення або зрив різьбових отворив, зношення посадочних місць під щити, появлення тріщин. Для підшипникових… Ремонт посадочних поверхонь у чавунних корпусах і підшипникових щитах. Задирки… Перед наплавленням деталі нагрівають в печі до 300...400°С. Наплавлення виконують чавунним електродом марки Б і…

Ремонт активної сталі

Ремонт при ослабленні посадки сердечника. При ослабленні посадки сердечника ротора його спресовують з вала, вал ремонтують або заміняють на новий і… Ремонт при розпушуванні крайніх листів сердечника. Для усунення цього дефекту… Розпушені зубці можна також склеїти, промазавши лаком і стягнувши кільцем і шпильками до повного висихання лаку. При…

Ремонт струмозбиральної системи

- колектори і контактні кільця; - щіткотримачі і траверси; - щітко-підйомні механізми.

Тема 3.5. Ремонт обмоток електричних машин змінного струму

Ремонт короткозамкнених обмоток

При огляді зварної обмотки необхідно звертати увагу на фактори, що можуть привести до обриву стержня або його розпайки з кільцем. До таких факторів… Обрив стержнів в пазовій частині визначається наступним чином (рис.3.4.15). … Ротор висувається зі статора і заклинюється (гальмується). До статора підводиться напруга не більше 0,25 Uн.

Розібрання і вилучення обмоток

Щоб витягнути обмотку з пазів, не пошкодивши сердечника, необхідно ослабити зчеплення обмотки з сердечником шляхом ослаблення пазової ізоляції. Це… Випалювання використовується для машин с чавунними або стальними корпусами.… Для хімічного розм’якшення пазової ізоляції сердечник з обмоткою поміщують на 6...8 годин в ванну з 10% розчином…

Підготовка і розрахунок обмоткових даних

При ремонті обмоток електричних машин в зв’язку з їх пошкодженнями виникає необхідність перемотати їх з точним дотриманням параметрів старої обмотки:

- вид обмотки,

- клас ізоляції, марка і діаметр обмоткового проводу,

- товщина пазової ізоляції,

- число провідників в пазу,

- число паралельних проводив у витку,

- крок по пазам,

- середня довжина витка,

- з’єднання фаз і т. д.

Всі ці дані можна отримати у ремонтних каталогах-довідниках, коли ці дані відсутні, виникає необхідність розрахувати обмоткові дані і скласти схему обмоток.

Розрахунок кількості витків і перерізу провідників обмотки.

Кількість витків обмотки визначається її робочою напругою і е.р.с., яка створюється в одному витку.

1. Визначення магнітного потоку, який проходить через один виток:

Ф = 0,637 BδSп, Вб

де 0,637 – коефіцієнт, що враховує непостійність величини індукції вздовж полюсного ділення,

Bδ – індукція в повітряному зазорі (0,7…1,1 Тл),

Вс – індукція в спинці, - не більше 1,1…1,5 Тл,

Вz – індукція в зубцях, - не більше 1,5…1,8 Тл.

Sп = lст. πD/2р – площа полюсного ділення (πD/2р – полюсне ділення),

D – діаметр статора.

2. Допустима індукція:

Вср. = Ф/2Sс

де Sс = 0,95hс·lст., - площа спинки,

hс – висота спинки,

lст. – осьова довжина сталі,

2р – число пар полюсів.

Вz = Bδ·tz / bz min

tz = πD/z – зубцове ділення.

3. Величина напруги у витку Uв (В) залежить від величини магнітного потоку Ф (Вб),

що проходить через виток, тобто:

Uв = 4,44Ф·f, В.

де f – частота змінного струму, Гц.

Ф = 0,637·10 4В Sп. ,

В, – індукція в повітряному зазорі, Тл,

Sп – площина полюсного ділення.

4. Визначення числа послідовно включених витків:

wр = Uф / Uв.

Число витків береться на 5…10% більше розрахункового, тобто:

w = wр·(1,05 – 1,1).

5. Вибір перерізу проводу визначається по допустимій густині струму - j:

S = Іф / j.

Послідовно з’єднані витки, яки лежать в двох пазах створюють котушку-секцію. З’єднання котушок-секцій створює обмотку.

6. Вибір кількості пар полюсів здійснюється в залежності від синхронної частоти обертання.

7. Створення необхідної кількості полюсів р:

- з’єднання провідників у витки котушки (секції):

- з’єднання і розміщення секцій (котушок) таким чином, щоб були витримані відстані (кроки) між сторонами секції і між самими секціями.

Полюсне ділення: τ = z / 2р.

Крок витка yрівний полюсному діленню τ або трохи коротший: у = (0,67 – 1) τ.

Приклад. Для отримання 4х полюсної обмотки на статорі, який має 48 пазів:

τ = 48 / 4 = 12 пазів.

Трьохфазну обмотку поділяють на 3 однакові частини (фази), кожній з яких належить 1/3 всіх провідників і пазів.

Підготовка статора до перемотки, виготовлення і укладка пазової ізоляції и котушок

Підготовку статора до перемотки починають з видалення старої обмотки і очищення пазів від старої ізоляції. Якщо стару ізоляцію пазів трудно зняти, то статори малих габаритів після зняття обмотки занурюють в гаряче трансформаторне масло, яке розм’якшує залишки ізоляції.

Статори або ротори крупних машин очищають ганчірками, змоченими розчинником. Статори і ротори невеликих машин промивають 2 – 3% водному розчині їдкого калію при температурі 70…80 °С, потім промивають в гарячій воді і сушать.

Після цього виконується укладка пазової ізоляції (гільзування).

Виготовлення обмотки статора починають з заготовки окремих котушок на шаблоні. Для правильного вибору розміру шаблона необхідно знати основні розміри котушок головним чином розміри їх прямолінійної і лобової частин.

Довжину прямолінійної частини котушки визначити неважко, складнішим являється визначення точної довжини лобової частини, яка залежить не тільки від кроку обмотки, але і від конструкції машини.

Розміри котушок обмотки можуть бути визначені заміром старої обмотки. В ремонтній практиці також визначають розміри котушки шляхом розрахунків, а потім виготовлення по результатам розрахунку одної-двох котушок і уточнення їх розмірив по місцю після укладки в пази сердечника.

При розрахунку визначають середню довжину (см) половини витка (lпол) по формулі:

lпол = lп + lл ,

де lп – довжина пакету активної сталі,

lл – довжина половини лобової частини, включаючи дві прямолінійних ділянки, які являються продовженням пазової частини котушки, і дві зігнутих ділянки.

Для приблизного визначення lл необхідно попередньо визначити ширину котушки τкпо дузі, що проходить через середини пазів, в які котушка укладається:

τк = βπ(Di ± hп) ,

де β – коефіцієнт укорочення кроку,

D– діаметр розточки,

hп – висота пазу, знак «+» – для статора, знак «—» – для ротора.

По величині τк можна приблизно визначити довжину lл.

Для двошарової котушкової обмотки:

lл = К·τк + 3,

де коефіцієнт К приймається в залежності від кількості полюсів:

2р 2 4 6 8

К 1,3 1,35 1,45 1,55.

Для одношарової концентричної обмотки результат lл необхідно помножити на 1,12.

Нерідко при ремонті обмоток двигунів приходиться заміняти в наслідок відсутності проводи необхідних марок і перерізу проводами, які є в наявності. По цим же причинам намотку котушки одним проводом заміняють намоткою двома і більше паралельними проводами, сумарний переріз яких еквівалентний необхідному.

При заміні проводив обмоток електродвигунів попередньо перевіряють коефіцієнт заповнення пазу (Кз.п.) по формулі:

Кз.п. = nd2 / (Sп – Sі) ,

 

де n– загальна кількість проводив в пазу,

d – діаметр ізольованого проводу (по ізоляції), мм,

Sп – площа перерізу паза, мм2,

Sі – сумарна площа перерізу ізоляції (прокладок, пазової коробочки і клину), мм2.

Коефіцієнт заповнення пазу має бути в межах 0,7 – 0,75. При коефіцієнті більше 0,75 буде затрудженої укладка проводив обмотки в пази, а менше 0,7 – проводи нещільно розмістяться в пазах і не повністю буде використана потужність електродвигуна.

Котушки всипних обмоток намотують на простих або універсальних шаблонах з ручним (рис.3.4.16) або механічним (рис.3.4.17) приводом.

Для ручної намотки котушок на шаблоні попередньо розводять обидві частини колодок 1 шаблону на відстань, визначену розмірами обмотки, і закріплюють їх у вирізах диска 3, насадженого на вал 2. Один кінець проводу закріплюють на шаблоні і, обертаючи рукоятку 5, намотують необхідну кількість витків котушки.

Кількість витків в котушці показує лічильник 4, встановлений на рамі верстату і пов’язаний з валом 2.

Закінчивши намотку одної котушки, переносять провід в сусідній виріз шаблону і намотують наступну котушку. Котушки бажано намотувати з одного мідного проводу Ø не більше 1,81 мм або алюмінієвого – діаметром не більше 2,26 мм. Використання проводив більших розмірив ускладнює укладку проводив в пази і пошкоджує їх власну ізоляцію.

 

Рис.3.4.16. Верстат для ручної намотки котушок: 1 – колодки шаблону, 2– вал, 3 – диск, 4 – лічильник витків, 5 – рукоятка.

 

 

 

 

Рис.3.4.17. Механізована намотка котушкової групи:

а – шарнірний шаблон, б – принципова схема механічного приводу:

1– оправка, 2 – затискна гайка, 3– планка фіксуюча, 4 – шарнірна планка, 5 – пнев- матичний циліндр, 6 – передача, 7 – гальмо, 8 – шаблон, 9 – шарнірний механізм шаблону, 10 – механізм зачеп -лення, 11 – електродвигун, 12 – педаль включення верстату.

 

Укладка котушок виконується наступним чином. Розподіляють проводи в один шар і укладають сторони котушок, що прилягають до пазу (рис.3.4.19); інші сторони цих котушок лишають не вкладеними в пази до тих пір, поки не будуть вкладені нижні сторони котушок у всі пази, що охоплені кроком обмотки. Наступні котушки укладають одночасно нижніми і верхніми сторонами. Між верхніми і нижніми сторонами котушок в пазах встановлюють ізоляційні прокладки з електрокартону, що згинаються у вигляді скобочки (рис.3.4.18), а між лобовими частинами – з лакоткани -ни або листів картону з наклеєними на них кусками лакотканини.

Рис. 3.4.18. Види пазової ізоляції.

а – закрита пазова коробка з одношаровою обмоткою: 1– обмотковий провід, 2 – коробка пазова, 3 – прокладка під клин, 4 – клин пазовий.

б – відкрита пазова коробка: 1– обмотковий провід, 2 – коробка пазова, 3 – прокладка під клин, 4 – клин пазовий, 5 – прокладка міжшарова.

 

 

Рис. 3.4.19. Укладка всипної обмотки.

 

Ізоляція лобових частин обмотки (рис. 3.4.20) машин, призначених для роботи в нормальних умовах виконують тафтяною стрічкою, з перекриттям на половину ширини стрічки. Кожну котушку групи обмотують, починаючи від торця сердечника, у наступному порядку. Спочатку обмотують стрічкою частину ізоляційної гільзи, що виступає з пазу, а потім частину котушки до кінця вигину, після чого закріпляють стрічку клейким складом. Середини головок групи обмотують загальним шаром кіперної стрічки з перекриттям на половину ширини стрічки. Кінець стрічки закріплюють на головці клейким складом або пришивають до неї.

 

Рис.3.4.20. Ізоляція обмоток статорів асинхронних електродвигунів:

а – пазова, б – лобових частин обмотки, в – міжфазова. 1 – клин, 2 і 5 – електрокартон, 3 – ескапонова склотканина, 4 – тафтяна стрічка, 6 і 8 – бавовняна чулка, 7 – тафтяна стрічка.

 

Проводи, що лежать в пазу обмотки повинні надійно утримуватися в ньому. Для цього використовують пазові клини, які виготовляються з сухого буку або берези, також з різних ізоляційних матеріалів відповідної товщини (з листової фібри, текстоліту або гетинаксу).

 

Витратні матеріали для ремонту обмоток електричних машин

Провідникові матеріали. В групу провідникових матеріалів входять обмотувальні проводи, які… Мідні обмотувальні проводи ізолюють лаками, бавовняною пряжею, скловолокном, дельта-азбестом та ін. В ряді проводив…

Просочування і сушіння обмоток

Сутність процесу просочування полягає у видаленні вологи з пор ізоляційних матеріалів, заповненні цих пор рідким лаком і сушки лаку для переводу… Для механічного захисту ізоляції після просочування і просушки обмоток їх… При ремонті обмоток використовують наступні способи просочування.

Випробування відремонтованої електричної машини.

Випробування проводять після ремонту по програмі і методиці, що передбачені Державними стандартами і ПУЕ. До числа основних випробувань електричних… - перевірка опору ізоляції всіх обмоток відносно корпусу і між ними, - перевірка правильності маркування вивідних кінців (рис. 3.4.22),

Тема 3.5. Ремонт обмоток електричних машин постійного струму

Пошкодження обмоток

Універсальним методом, який дозволяє визначити замикання між витками, розпайки і обриви, похибки в кроці, являється метод падіння напруги в секціях…   Рис. 3.5.1. Схема визначення обриву і неякісних пайок в обмотці якоря.

Ремонт обмоток якорю і полюсів

До розібрання якорю, який потребує перемотки, знімають точну схему обмотки або беруть обмоткові дані цього типу машини з каталогу. При розібранні необхідно заметити розташування, число витків і замків… Вилучення обмоток якорів починають зі знімання дротяних бандажів, пазові клинки вибивають ударами молотка по вибивача…

Тема 3.6. Ремонт пускорегулювальної апаратури

 

Основні види пошкоджень пускорегулювальної апаратури

- надмірний нагрів котушок пускачів, контакторів і автоматів; - замикання між витками і замикання на корпус котушок; - надмірний нагрів і зношення контактів;

Ремонт і регулювання контактів та механічних деталей контактора

Ремонт контакторів складається, у першу чергу, з відновлення контактів. При невели - кому обгоранні контактної поверхні її очищають від кіпті і… Контакти (рис. 3.6.1) у вигляді заклепок (а), гвинтів (б), болтів (в) і гайок…  

Ремонт дугогасних камер і котушок

Ремонт котушок контакторів являється складною і відповідальною операцією. Як правило, несправну котушку замінюють новою. Перед виготовленням нової… що отримані при розібранні котушки або каталожні обмоткові дані. Нова… По конструкції котушки бувають каркасні та без каркасні.

Перерахунок обмоток електромагнітних апаратів на інші напругу та струм

1) магнітний потік, що створюється котушкою повинен залишатися без зміни; 2) теплові втрати в котушці повинні залишатися без зміни. Обмоткові дані котушок апаратів постійного і змінного струму на інші значення напруги визначаються за наступними…

Ремонт низьковольтних запобіжників

Запобіжники характеризуються номінальним струмом плавкої вставки і номінальним струмом запобіжника. Номінальний струм плавкої вставки – це струм, на який вона розрахована для… Номінальний струм запобіжника – це струм найбільшого з номінальних струмів плавких вставок, яки допускаються до…

Ремонт роз’єднувачів і вимикачів навантаження

При ремонті таких роз’єднувачів звертають увагу на цілість механічних запірних пристроїв та міцність кріплення стальних пластин електромагнітних… В роз’єднувачах всіх типів нерідко з-за змінних температурних впливів і частих… З-за частих включень і відключень роз’єднувачів РЛНД і РЛНЗ може пошкодитися їх гнучкі зв’язки, тому при ремонті…

Література

1. Акимова Н.А., Котеленец Н.Ф., Сентюріхін Н.И. Монтаж, техническая

эксплуатация и ремонт электрического и электромеханического оборудования. – М. «Академия», 2005.

2. Алиев И.И. Кабельные изделия (справочник). - «Высшая школа», 2001.

3. Атабеков В.Б. Ремонт электрооборудования промышленных предприятий. – М. «Высшая школа», 1979.

4. Бондаренко В.П., Коба Н.Ф. Справочник прораба-электромонтажника. – Киев. «Будівельник», 1982.

5. Державні будівельні норми ДБН В. 2.5-23-2003. Державний комітет України з будівництва та архітектури. – Київ. 2004.

6. Зюзин А.Ф., Поконов Н.З., Вишток А.М. Монтаж, эксплуатация и ремонт электро- оборудования промышленных предприятий. – М. «Высшая школа», 1980.

7. Кисаримов Р.А., Наладка электрооборудования (справочник). – М. «РадиоСофт», 2007.

8. Девотченко Ф.С., Замена обмотки трёхфазных электродвигателей ч.1,2. – «Советская Кубань», 1991.

9. Кокорев А.С., Справочник молодого обмотчика электрических машин. – М «Высшая школа», 1979.

10. Костин В.Н., Монтаж и эксплуатация оборудования систем электроснабжения. – Северо-Западный государственный заочный технический университет. Санкт-Петербург. 2004.

11. Правила улаштування електроустановок ПУЕ.

12. Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів ПТЕс.

13. Сибикин Ю.Д., Сибикин М.Ю. Технология электромонтажных работ. – М. «Высшая школа», 2002.

14. Смирнов В.Н., Соколов Б.А., Соколова Н.Б., Монтаж электрических установок. – М. «Энергоиздат», 1982.

15. Краткий каталог продукции. ООО «Микроприбор», Киев. 2010.

16. Пособие по монтажу воздушных изолированных линий. ООО Sicame. Киев. 2008.

17. Системы и компоненты для электрооборудования. Каталог компании SCAME PARRE Spa. Киев. 2010.

18. Кабельная и изоляционная арматура. Монтажная инструкция фирмы «Термофит». Санкт-Петербург. 2009.

19. Кабеленесущие системы. Каталог фирмы ІЕК. Киев. 2010.

20. Осветительное оборудование во взрывобезопасном исполнении. Каталог торгового дома «ВЭЛАН». Ростов-на-Дону. 2010.

 

 

ЗМІСТ

 

– Конец работы –

Используемые теги: Монтаж, експлуатація, ремонт, Електроустаткування0.081

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Монтаж, експлуатація і ремонт Електроустаткування

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Обслуживание и ремонт электрических двигателей (ремонт синхронного двигателя)
Глубокое понимание процессов электромеханического преобразования энергии необходимо не только инженерам-электромеханикам, создающим и… Электрические машины применяются во всех отраслях промышленности, на… Электротехническая промышленность выпускает в год миллионы электрических машин для всех отраслей народного хозяйства.…

Для проведення занять з навчального предмета БУДОВА, ЕКСПЛУАТАЦІЯ ТА ВІЙСЬКОВИЙ РЕМОНТ
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА... Для проведення занять з навчального предмета...

ЗАВДАННЯ до курсової роботи з дисципліни “Економіка залізничного транспорту” спеціальності “Рухомий склад та спеціальна техніка залізничного транспорту” спеціалізації „Виробництво, експлуатація та ремонт вагонів”
Складання елементів річного... Виробничо фінансово плану...

Виды электропроводки и основные требования по монтажу и ремонту.
На выходе каналов из панелей и перекрытий формируются узлы сопряжения проводов, концы которых после сварки и изоляции заделываются цементным… Для открытой проводки наметить места крепления проводов. В жилых домах высота… Запрещено также устанавливать розетки ближе, чем в 50см от заземленных металлических устройств трубы, батареи,…

Методические указания По курсовому и дипломному проектированию по дисциплине Ремонт автомобилей Методические указания предназначены для оказания практической помощи учащимся при выполнении курсового проекта по дисциплине Ремонт автомобилей . 1 Общая часть
Методические указания... По курсовому и дипломному проектированию... раздел Технологическая часть...

Техническое обслуживание и текущий ремонт электрооборудования автомобилей
В дороге следует следить за показаниями контрольных и сигнальных приборов, характеризующих качество подзаряда АБ - при загорании красного аварийного… Пятна белого налета от разлитого электролита легко удаляются ветошью,… С помощью ареометра с поплавком - денсиметром со шкалой проверяют плотность электролита в каждой банке, …

Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта
Заключение по проекту. 1. Расчётно – пояснительная записка. 1.Введение. Автомобильный транспорт имеет большое значение, так как обслуживает все… Значительно возрастает выпуск грузовых автомобилей и автопоездов повышенной… При этом необходимо использовать правильные приемы выполнения каждой операции и широко применять средства…

Строение и ремонт карбюратора
По объемам грузоперевозок он превосходит железнодорожный магистральный транспорт почти в 6 раз, а пассажирских перевозок – в 17 раз. Каждый день… Это прежде всего ценовая доступность, технологическая и коммерческая гибкость.… Велико значение малого бизнеса в транспортном обслуживании населения в городах и пригородах.В 440 городах России на…

Система технического обслуживания и ремонта ВАЗ-2109
Система технического обслуживания и ремонта машин предусматривает комплекс работ, направленных на обеспечение или восстановление необходимого… Техническое обслуживание — это комплекс обязательных, планомерно проводимых… Текущий ремонт выполняют для обеспечения или восстановления работоспособности машин при эксплуатации. Он состоит в…

Технико-экономическая оценка целесообразности внедрения нового вида услуги по ремонту блока цилиндров ВАЗ 2106 на СТО с 26888 жителей
Одним из видов услуг на данной СТО является ремонт блока цилиндров автомобиля ВАЗ 2106. Для осуществления данной услуги необходимы оборудования… Услуга соответствует 3 (постановка и снятие автомобиля с поста), 4 (мойка,…

0.034
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Эксплуатация и ремонт Техническое обслуживание ТО-1, ТО-2, ТО-3, ТО-4 – для предупреждения появления неисправностей и поддержания локомотивов и электровозов в… Работы при производстве ТО-2 выполняются не чаще, чем через 36 часов, но не… Текущий ремонт ТР (малый периодический ремонт) установлен через 30 тыс. км пробега.
  • Монтаж - одно из важнейших средств кинематографа Для многоточечного кино - это оказывается монтажной композицией. Для тонфильма - это оказывается музыкальной композицией.Это положение одновременно… Таких, пожалуй, было большинство. Это - один из самых распространенных взглядов, что вполне соответствует действительности. Монтаж на самом деле - одно…
  • Резерв расходов на ремонт основных средств Эти резервы создают и списывают по-разному.Резерв на оплату обычного ремонта Чтобы создать резерв, нужно рассчитать «предельную сумму отчислений» в… Для расчета суммы отчислений в резерв нужно составить: – график ремонта… У такой фирмы сумма отчислений в резерв уменьшает налогооблагаемую прибыль в конце каждого квартала.Обратите внимание:…
  • Поставка и монтаж энергосберегающего оборудования в сфере ЖКХ на примере ООО "Энергомонтаж" Основная задача предприятия в процессе деятельности - обеспечить население качественным энергосберегающим оборудованием. Предполагаемый ассортимент предоставляемых услуг ООО предусматривает наличие… ООО «Энергомонтаж» имеет достаточное количество конкурентов, но прямых серьезных конкурентов у предприятия мало.…
  • Монтаж и эксплуатация технологических машин B результат действия сил трения при скольжении одной детали по другой C прилипание схватывание одной поверхности к другой D результат воздействия… B результат действия сил трения при скольжении одной детали по другой C…