Пошук несправностей в системах освітлення і способи їх усунення

Основним видом несправностей в світильниках з лампами розжарювання являється перегорання самих ламп. Перегорівши лампи замінюють новими. Неможна встановлю - вати в світильники лампи більшої потужності, щоб не допустити надмірного нагріву світильника, патронів та проводив. Одночасно з ремонтом звичайно виконують чистку освітлювального приладу та перевіряють цілість і кріплення патронів, ковпаків, контактів заземлення. Замічені несправності усувають.

Ремонт світильників з люмінесцентними лампами. Експлуатація і ремонт люмінесцент- них ламп відрізняється від експлуатації і ремонту ламп розжарювання. Люмінесцентні лампи не запалюються при низьких температурах і малий величині напруги.

Несправність лампи приводить до пошкодження стартера і баластного пристрою. В свою чергу несправність стартера викликає порчу лампи і баластного пристрою.

Нижче приведені найбільш характерні несправності люмінесцентних ламп і способи їх усунення:

1. Лампа не запалюється. Причиною може бути порушення контакту або обрив проводу, обрив електродів в лампі, несправність стартера і баластного пристрою, відсут- ність напруги на контактах та тримачі. Для визначення і усунення несправності раніш за все слід замінити лампу; якщо вона не буде горіти, замінити стартер і перевірити напругу на контактах тримача. При відсутності напруги на контактах тримача лампи необхідно знайти і усунути обрив в мережі і перевірити контакти в місцях приєднання проводив до баластного пристрою і до тримача.

2. Лампа мигає, але не запалюється, свічення спостерігається на одному кінці лампи. Причиною несправності може бути замикання в проводах, тримачі або в виводах самої лампи. Для визначення і усунення несправності необхідно переставити лампу таким чином, щоб кінець лампи, що світиться і несправний кінці помінялися місцями. Якщо при цьому несправність не буде усунена, слід замінити лампу або шукати дефект в тримачі або проводці.

3. На кінцях лампи видно тускле помаранчеве свічення, яке то зникає, то знов появляється, але лампа не запалюється. Причина несправності – наявність повітря в лампі. Така лампа належить заміні.

 

4. Лампа спочатку запалюється нормально, але потім відбувається сильне потемніння її кінців, і вона не запалюється. Звичайно такий дефект пов'язаний з несправністю баластного опору, який не забезпечує необхідний режим роботи лампи; при цьому пусковий і робочий струми більше вказаних в табл.3.1.1. Слід замінити баластний опір.

5. Лампа періодично запалюється і тухне. Це може відбуватися в результаті пошкод- ження лампи або стартера. Для усунення несправності необхідно виміряти величину падіння напруги лампи і, якщо ця величина буде більше вказаної в табл.3.1.1, замінити лампу або стартер.

6. При включенні лампи перегорає спіраль і чорніють кінці лампи. В цьому випадку слід перевірити напругу мережі живлення і відповідність його напрузі лампи, а також баластний пристрій. Якщо напруга мережі відповідає напрузі лампи, то несправний баластний пристрій, який необхідно замінити.

 

Таблиця 3.1.1. Номінальні значення напруги і струму ламп

  Потужність, Вт Номінальне значення
Напруга мережі, В Струм лампи, А Напруга Лампи, В
Робочій Пусковий
0,30 0,32 0,35 0,41 0,82 0,39 – 0,7 0,39 – 0,7 0,48 – 0,7 0,52 – 0,8 1,00 – 1,4

 

Для безперебійної роботи освітлювальних пристроїв з люмінесцентними лампами необхідно щоденно оглядати їх і усувати виявлені дефекти. Не менше одного разу в місяць люмінесцентні лампи і всю освітлювальну апаратуру необхідно очищувати від пилу і перевіряти в роботі.

Черговий монтер, що обслуговує освітлювальні установки, повинен мати в запасі справні і перевірені лампи і стартери в кількості 5 – 10% від загальної кількості ламп, що знаходяться в експлуатації.

Зберігати лампи слід в заводський упаковці на спеціальному стелажі або в ящику окремо від негодних ламп.

Утилізація негодних ламп здійснюється у встановленому порядку.