Характерні пошкодження трансформаторів та їх ознаки

Трансформатори являють собою досить надійну конструкцію. Вони надійні і зручні в експлуатації. Пошкодження силових трансформаторів, як правило, виникають внаслідок порушення діючих правил експлуатації, аварійними і ненормальними режимами роботи, старінням ізоляції обмоток, неякісною зборкою їх на заводі при виготовленні або при монтажі і ремонті.

Досвід експлуатації силових трансформаторів показує, що дві третини пошкоджень виникає в результаті незадовільного ремонту, монтажу і експлуатації і одна третина – внаслідок заводських дефектів. Основні пошкодження приходяться на обмотки, відводи, виводи і перемикачі (понад 84%).

Найбільш серйозне пошкодження трансформатора — «пожежа» сталі, яке виникає внаслідок замикання листів сердечника між собою або зі стяжними шпильками.

Ознаки пошкодження: погіршення характеристик масла, зниження температури спалаху, підвищення втрат і струму холостого ходу.

Причини пошкодження: сторонні металеві або струмопровідні частинки на магнітопро -воді трансформатора, випадіння на ярмо осадів з розширювача, наявність вологи в трансформаторному маслі, руйнування ізоляції листів електротехнічної сталі сердечника і стяжних шпильок в результаті місцевих нагрівів, вібрації активної частини з-за недостатнього кріплення і неякісної зборки.

Обрив заземлення активної частини трансформатора характеризується наявністю тріску всередині трансформатора при підвищенні напруги, а збільшення повітряних зазорів між пластинами сердечника збільшенням струму холостого ходу при нормальних втратах холостого ходу.

Будь яке пошкодження магнітопроводу вимагає повного розбирання трансформатора, а його усунення значних затрат труда і часу.

Основна частина трансформаторів обмотки, які виходять з ладу в результаті не тільки старіння ізоляції, але і її руйнування від електродинамічних зусиль, що виникають при наскрізних коротких замиканнях і атмосферних перенапругах.

При транспортуванні трансформаторів по поганим дорогам може виникати руйнування вивідних кінців, а іноді і обмоток. Такі пошкодження супроводжуються спрацюванням захисту трансформатора, а також можуть бути визначені по результатам електричних випробувань обмоток.

Атмосферні перенапруги, накид металевих предметів, потрапляння тварин і птахів на трансформатор, запиленість і т. п. приводять до пошкоджень виводів трансформаторів.

Ці пошкодження можуть бути визначені або зовнішнім оглядом, або за допомогою електричних вимірювань.

Пошкодження бака, радіатора і розширювача визначають по течі масла при огляді.

Відомості про несправності трансформатора получають від експлуатаційного персоналу і доповнюють при проведенні дефектації перед ремонтом.

Обриви в обмотках трансформаторів і замикання обмоток між собою або на магніто- провід можна визначити, якщо продзвонити контрольною лампою або мегомметром.

Виткові замикання в обмотках визначають методом симетрії струмів або напруг. При відсутності виткових замикань струми по фазам обмотки і напруги на обмотках при включенні трансформатора на холостому ходу (обмотку ВН підключають до мережі НН) будуть однакові на всіх фазах.