Ремонт короткозамкнених обмоток

Короткозамкнені обмотки роторів виконуються литими або зварними. Типові пошкодження литої обмотки – розрив замикаючого кільця і обрив стержня в пазу. Для зварної обмотки характерно ослаблення або порушення контакту між стержнями і замикаючим кільцем, а також обрив або підгоряння стержнів.

При огляді зварної обмотки необхідно звертати увагу на фактори, що можуть привести до обриву стержня або його розпайки з кільцем. До таких факторів відносяться: наявність кольорів мінливості на кільцях в місцях паяних з’єднань зі стержнями; підгоряння болтів, що з’єднують сегменти коротко замикаючої обмотки явнополюсних синхронних машин; хвилеподібний згин коротко замикаючих кілець або стержнів; прогин виступаючих з сердечника кінців стержнів; зсув обмотки (білячої клітки) вздовж ротора.

Обрив стержнів в пазовій частині визначається наступним чином (рис.3.4.15).

Ротор висувається зі статора і заклинюється (гальмується). До статора підводиться напруга не більше 0,25 Uн.

На кожен паз виступаючої частини ротора по черзі накладається стальна пластинка 3, яка повинна накривати два зубця ротора. При цьому, коли пластинка, перекриває пази з цілими стержнями, буде притягуватися до ротору і вібрувати (деренчати). При наявності обриву притягання і вібрація пластини зникає.

 

 

Рис.3.4.15. Знаходження обриву в пазовій частині стержня обмотки короткозамкненого ротора:

1 – статор, 2 – ротор, 3 – пластина.

 

 

Ремонт литої обмотки. Тріщини коротко замикаючого кільця усувають пайкою (якщо число тріщин більше двох на кільце, обмотку не ремонтують). Пошкоджені місця очищають і промивають бензином. Місця тріщин розширюють і оброблюють по формі ластівчиного хвоста, але не більше ніж на 2/3 товщини кільця. Ротор встановлюють таким чином, щоб пошкоджене місце було розташовано горизонтально, нагрівають його газовим пальником до 350... 400°С і залужують припоєм (15 % олова, 20 % кадмію и 65 % цинку, або 63 % олова, 33 % цинку і 4 % алюмінію). В процесі лудіння протирають поверхню металевою щіткою. Полуджену тріщину після цього заповнюють одним з вказаних припоїв, подаючи його з прутка. Залишки припою знімають стальною гарячою гладилкою. Тріщини можуть усуватися також аргоново-дуговим зварюванням.

Литі обмотки, що мають розриви стержнів, не ремонтуються і направляються на пере -заливку.