Розібрання і вилучення обмоток

Розібрання починається з обрізання лобової частини. При цьому обмотка витягується з пазів найбільш економічним способом при зберіганні сердечника. Обрізання одної лобової частини виконують на токарних або на спеціальних верстатах станках з використанням фрези або ножового різця.

Щоб витягнути обмотку з пазів, не пошкодивши сердечника, необхідно ослабити зчеплення обмотки з сердечником шляхом ослаблення пазової ізоляції. Це можна здійснити випалюванням або розм’якшенням ізоляції.

Випалювання використовується для машин с чавунними або стальними корпусами. Машини з алюмінієвими корпусами не випалюють, тому що при цьому у їх можуть деформуватися корпуса і ослабнути посадка сердечника. Корпус (статор) встановлюють в печі горизонтально, тому що при вертикальній установці може відбутися зсув сердечника. Випалювання виконується в печі при температурі 350 °С протягом 4...6 годин. Підвищувати температуру випалювання не слід, тому що це може привести до порушення міжлистової ізоляції сердечників і до погіршення їх магнітних властивостей.

Для хімічного розм’якшення пазової ізоляції сердечник з обмоткою поміщують на 6...8 годин в ванну з 10% розчином їдкого натрію (каустична сода), підігрітого до температури 80... 90°С. Після витягування з ванни зчеплення обмотки з сердечником зменшується, що дозволяє видалити неї без значних механічних зусиль. Після цього сердечник промивають в проточній воді і сушать.

Метод розм’якшення шляхом високочастотного нагрівання сердечника являється більш прогресивним. При використанні цього метода тепло, що виділяється в сердечнику, передається пазовій ізоляції і далі через лак до провідників обмотки. При витягуванні обмотки в гарячому стані вона виходить з пазів разом з пазовою ізоляцією, залишаючи пази чистими, не потребуючими додаткового очищування.

Видалення обмотки з пазів сердечника в невеликих машинах виконують вручну з допомогою гачків, якими захоплюють необрізану лобову частину обмотки. З сердечників більш крупних машин обмотку витягують на спеціальних установках.

Після видалення обмоток сердечник ретельно оглядають, усувають виявлені дефекти і очищують від залишків лаку і ізоляції.