Просочування і сушіння обмоток

Експлуатаційна надійність електричних машин визначається не тільки видом і якістю матеріалів для ізоляції обмоток, але і правильним просочуванням обмоток, яке підвищує електричні і механічні властивості ізоляції, поліпшує нагрівостійкість, вологостійкість і поліпшує її теплопровідність.

Сутність процесу просочування полягає у видаленні вологи з пор ізоляційних матеріалів, заповненні цих пор рідким лаком і сушки лаку для переводу його у твердий стан. Багатократне просочування обмоток забезпечує підвищення, вологостійкості, хімічної стійкості і нагрівостійкості.

Для механічного захисту ізоляції після просочування і просушки обмоток їх покривають покривним лаком або емаллю. Основні складові частини лаку – основа і розчинник. Покривні і просочувальні лаки вибирають в залежності від конкретних умов роботи двигуна, навколишнього середовища, конструкції машини, класу ізоляції. Лаки і розчинники токсичні, пожежонебезпечні і тому їх зберігають в спеціальних приміщеннях при температурі не нижче і не вище 25°С. Склад, де зберігаються лаки і розчинники, повинен бути обладнаний вентиляцією і необхідними засобами пожежогасіння.

При ремонті обмоток використовують наступні способи просочування.

Просочування зануренням. При цьому способі ремонту обмотку поміщують в гарячий лак при температурі 70 – 80°С, що забезпечує добре проникнення лаку в ізоляцію, але таке просочування тривале по часу.

Просочування під тиском. Частина двигуна з обмотками або котушки завантажують в автоклави, які щільно закривають і заповнюють під тиском просочувальними складами. Тиск 5 – 7 кПа в автоклавах створюється на час 5 – 10 хвилин, потім знижується до атмосферного на 5 – 10 хвилин. Таке чергування повторюється від трьох до п’яти разів.

При цьому способі забезпечується добре проникнення лаку в ізоляцію.

Просочування компаундуванням з використанням вакуум-сушки. При цьому способі обмотки просочуються рідким бітумом, який змішується з маслом і каніфоллю. Перед просочуванням з бітумних мас видаляють вологу випарюванням.

Просочування обмоток лаками складається з попередньої сушки до просочування, власно просочування (двократного) і сушки після просочування. Попередню сушку виконують для видалення вологи з волоконної ізоляції. Підогрів обмоток сприяє проникненню лаку при просочуванні.

При просушуванні водоемульсійними лаками попередня сушка обмоток не потрібна. Сушать обмотки в сушильних печах з температурою нагріву 150 – 200° С, з можливістю регулювання температури і апаратурою для підтримання температури на потрібному рівні. При сушці забезпечують циркуляцію гарячого повітря і видалення парів води і розчинника.

Після сушки при остиганні статора до температури 50 – 70°С його занурюють у ванну з лаком на 150 – 200 мм нижче рівня лаку і тримають до припинення виділення бульбашок повітря, що свідчить про повне проникнення лаку в обмотку. По закінченні першого просочування статор виймають з ванни, встановлюють на решітку для стікання з нього залишку лаку і завантажують в піч для сушки. Число вказаних просочувань і сушок звичайно складає дві, а для відповідальних електричних машин і машин, які працюють у важких умовах експлуатації, збільшують до трьох. Після кожного просочування лак видаляють з тих місць, які не повинні лакуватися (вивідні кінці, заточки в корпусі статора та ін.), а поверхню вивідних кінців покривають вазеліновим маслом.

Сушка інфрачервоними променями. Цей метод сушки виконується лампами розжарювання спеціальної конструкції типів ЗС-1, ЗС-2, ЗС-3, в яких 80 – 90% електро - енергії перетворюється в енергію теплового випромінювання. При відсутності спеціальних ламп використовують звичайні лампи розжарювання. В цьому випадку їх живлення виконують напругу до 10 – 15% нижче номінального. Відстань між лампами встановлюють 200 – 250 мм, а між лампами і поверхнею статора (ротора) – 300 – 350 мм. На поверхні обмоток температуру контролюють за допомогою термометрів, закритих кіперною або тафтяною стрічкою. Через 1 – 2 години вимірюють і записують температуру і величину опору ізоляції.

Для прискорення процесу сушки і видалення парив нагріті обмотки обдувають протягом 10 – 15 хвилин через кожні 30 – 40 хвилин періоду сушки.

Компаундування і вакуум-сушка. Компаундуванням називають просочування обмотки рідким бітумом або бітумом, змішаним з маслом і каніфоллю. Компаундування дозволяє отримати високоякісну ізоляцію. На відміну від лаку розріджені маси не потребують використання розчинників і досягається її розігріванням. Тому після застигання маси обмотка виходить більш монолітною з добре заповненими пустотами.

Компаундування виконують під тиском 6 – 8 кПа. Щоб добре видалити вологу і повітря перед компаундуванням використовують сушку під вакуумом. Для компаундування

використовується маса, яка складається з краснодарського бітуму 74%, каніфолі 5% і льняного масла.

Після просочування і сушки обмотки покривають покривним лаком або емаллю (лакують) за допомогою пульверизатора або шляхом занурення у ванну з лаковим складом два або три рази. Обмотки, покриті лаками або емалями пічної сушки, твердіють при температурі 80 – 120°С, лаки і емалі холодної сушки твердіють без нагріву.