Пошкодження обмоток

Основні несправності обмоток – замикання витків на корпус з-за погіршення стану ізоляції, замикання між витками і секціями, розпайки з’єднань, механічні руйнування, неправильне з’єднання секцій з колектором або між собою і обриви проводив. Перевірка стану ізоляції по відношенню до сердечника якоря визначається мегомметром, замикання на корпус – контрольною лампочкою.

Універсальним методом, який дозволяє визначити замикання між витками, розпайки і обриви, похибки в кроці, являється метод падіння напруги в секціях (метод мілівольт – метра рис.3.5.1).

 

Рис. 3.5.1. Схема визначення обриву і неякісних пайок в обмотці якоря.

 

При цьому методі через обмотку якоря пропускають постійний струм (10 – 30% номінального) від акумуляторів. Струм, який регулюється реостатом, підводиться в якірну обмотку через провідники, що накладаються друг від друга, на відстані, рівній полюсному діленню. Щупами від вольтметра або мілівольтметра вимірюють напругу між сусідніми пластинами колектора.

Несправності якірної обмотки будуть відображуватися на показах приладу наступним чином:

1. Замикання між витками сусідніх секцій або між сусідніми колекторними пластинами дає понижене відхилення стрілки мілівольтметра на цих пластинах.

2. Замикання між провідниками верхнього і нижнього шарів обмотки дає найбільше відхилення стрілки на більшій групі пластин.

3. Обрив і розпайка в обмотці характеризуються збільшеним відхиленням стрілки мілівольтметра на пластинах, які з’єднані з несправними секціями.

4. Замикання одної секції на себе не відхиляє стрілку ні на одній парі пластин.

Місця замикання витків на корпус або між собою в доступній частині обмотки (колектор, лобова частина, котушки полюсів збудження), виявлені оглядом, або приладами, усувають установкою ізоляційних прокладок з електрокартону або ізоляцією лакотканиною з просочуванням лаками № 458 і 317.

Обмотки полюсів можуть мати таки пошкодження як виткові замикання, замикання на корпус (полюс), обриви провідників обмотки, відпайка вивідних провідників та наконечників внаслідок перегріву. Пошкодження обмоток полюсів визначаються шляхом продзвонювання, вимірювання опору ізоляції і опору обмотки постійному струму.