Ремонт низьковольтних запобіжників

Запобіжник служить для захисту електричних кіл електроустановок від недопустимих струмів навантаження або струмів короткого замикання.

Запобіжники характеризуються номінальним струмом плавкої вставки і номінальним струмом запобіжника.

Номінальний струм плавкої вставки – це струм, на який вона розрахована для тривалої роботи.

Номінальний струм запобіжника – це струм найбільшого з номінальних струмів плавких вставок, яки допускаються до використання в даному запобіжнику.

Найбільший струм, при якому плавка вставка не перегорає тривалий час, називається струмом плавлення вставки.

В електроустановках і електричних мережах напругою до 1000 В в якості апаратів захисту найбільш поширено використовуються запобіжники типу ПР і ПН.

Плавкі вставки запобіжників типу ПР виготовляють з листового цинку марки Ц0 або Ц1 шляхом штамповки (пари цинку прискорюють процес рекомбінації іонів, що сприяє швидкому гасінню електричної дуги).

Плавкі вставки запобіжників типу ПН виготовляють з мідних стрічок товщиною 0,15 – 0,3 мм, шириною до 4 мм і довжиною 6 – 12 мм. Для гасіння електричної дуги ці запобіжники заповнюються кварцовим піском.

При ремонті запобіжників типу ПР і ПН очищують контактні поверхні губок і патронів від бруду, плівок окисів і частинок розплавленого металу. Окислені контакти очищають скляним папером, а сильно обгорілі і оплавленні контакти – надфілем. Використовувати для очистки контактів наждачний папір не можна.

Потім розбирають патрон, ретельно перевіряють стан внутрішніх частин і плавких вставок. Виявлені дефекти усувають, а вставку, яка тривалий час перебувала в роботі замінюють новою.

Вставки в запобіжниках сусідніх фаз, незалежно від їх стану, також заміняють. Вставки повинні бути однотипними, заводського виготовлення і відповідати номінальному струму запобіжника і струму мережі.

Кварцовий пісок в запобіжниках ПР оброблюється 2 % розчином соляної кислоти, промивається, пропікається при 150 – 180 °С і пересівається на зерна 0,5 – 0,8 мм.