Прокладання проводок в гнучких паперово-металевих трубах

Паперово-металеві гнучкі труби виготовляють шляхом навивки по спирали з напуст- кою паперові і металеві стрічки. На трубах одночасно видавлюють гвинтовий гофр . Для захисту від корозії стальну стрічку оцинковують або наносять інше антикорозійне покриття. Труби виготовляють з внутрішнім діаметром 16, 21, 27, 42, і 54 мм .

У вибухонебезпечних приміщеннях, приміщеннях з горючим пилом, в сховищах важливих фондів, театрально-видовищних закладах, будівлях, які представляють особливу архітектурну цінність, і в приміщеннях з агресивним для стальної оболонки середовищем ці труби не прокладають.

Виконувати з’єднання проводів всередині труб і використовувати металеві оболонки труб в якості заземлюючих провідників забороняється.

Відкрито труби прокладають безпосередньо по дерев’яним або іншим горючим основам з обов’язковим підкладанням під них листового азбесту товщиною не менше 3 мм або по шару штукатурки товщиною не менше 5 мм.

Відстань між кріпильними скобками повинна бути не менше 800 мм по горизонталі і 1000 мм по вертикалі, довжина прямої ділянки між коробками — 12 м, ділянки з одним кутом — 8 м і ділянки з двома кутами — 6 м.

З’єднують труби між собою за допомогою спеціальних муфт і муфт-коробок (рис.1.1.12).

За виключенням, допустимо використовувати для з’єднання труб гільз з жерсті. Труби з’єднувати слід тільки на прямих ділянках.

 

 

 

а)

б)

 

 

Рис.1.1.12. З’єднання паперово-металевих труб: а – муфтами; б – муфтами-коробками.

1 – гільза; 2 – упорне кільце; 3 – перемичка; 4 бандаж.

 

З’єднання і відгалуження проводів виконують в з’єднувальних або відгалужувальних коробках. Для з’єднання труб с металевими штампованими коробками в майстерні до коробок попередньо приварюють патрубки. Ущільнюючий шар бітуму, сурику або лаку наносять на зовнішню поверхню патрубка і на внутрішню поверхню кінця труби, який потім насувають на патрубок до упору і закріплюють бандажем (рис.1.1.13).

 

Рис.1.1.13. З’єднання паперово-металевих

труб з штампованими коробками.

1 – патрубок; 2 – перемичка; 3 – бандаж.

 

 

Якщо труби прокладають в приміщеннях, де по ПУЕ необхідно виконати заземлення, металеву оболонку труб приєднують до магістралі заземлення або нульовому проводу. З’єднання відрізків труб між собою і приєднання до коробок, ящиків, з’єднувальним муфтам і гільзам виконують приваркою або припайкою безпосередньо або за допомогою перемичок (рис.1.1.12, 1.1.13). Перемички виконують з мідного голого гнучкого проводу перерізом не менше 2,5 мм2.

При укладанні паперово-металевих труб в фундаменти крупних машин і верстатів використовують труби з осадженим (стиснутим) гофром. Виходи труб з фундаментів, бетонних полив і бетонних блоків захищають відрізками водо і газогінних труб. У всіх випадках повинні бути укладені таким чином щоб була можливість заміни проводив в процесі експлуатації і ремонту проводки. Тому радіус згинання труб не повинен бути менше їх шестикратного діаметру.