Перевірка змонтованих проводок

Після монтажу силових і освітлювальних електропроводок (перед тім, як подать напругу в мережу), правильність з’єднання провідників на схемі перевіряють зовнішнім оглядом і мегомметром з тестовою напругою 1000 В. Перевіряють стан ізоляції мережі (опір ізоляції між двома будь якими проводами, між проводами і корпусами світильників повинен бути не менше 0,5 МОм). При вимірюванні опору ізоляції освітлювальних мереж лампи розжарювання з світильників викручують, а в люмінесцентних світильниках відключають проводи на затискачах лінії.

Електричні характеристики виконаного заземлення перевіряють шляхом вимірювання опору заземлюючого пристрою і повний опір петлі «фаза-нуль».

Вимірювання опору заземлювача. Основними являються метод «амперметра — вольтметра» і метод з використанням вимірювачів заземлення (наприклад М416). Методом «амперметра — вольтметра» (рис.1.1.45а) опір заземлювача визначається по падінню напруги і величині струму. При вимірюванні опору одиночного заземлювача Rx зонд 3 і допоміжний заземлювач В повинні відстояти від нього на відстані 20 і 40 м відповідно. В якості зонда і допоміжного заземлювача використовують стальні стержні довжиною понад 1,5 м, які забивають в землю на глибину 1 м. Живлення вимірювального кола здійснюється від мережі 220/127 В з використанням понижуючого трансформатора з вторинною напругою 40 – 60 В або від зварювального трансформатору.

 

 

а) б)

 

Рис.1.1.45. Вимірювання опору заземлювача: а – методом «амперметра — вольтметра»; б – приладом М416.

Вимірюють опір заземлювача при від’єднаних магістралях заземлення.

Опір заземлювача Rx визначається як відношення напруги до струму, які визначають по показам вольтметра і амперметра: Rx = U / i.

Величина визначеного або виміряного опору повинна відповідати вимогам ПУЕ.

Опір петлі «фаза - нуль» вимірюють при відключеному обладнанні по схемі, зображеній на рис.1.1.46. Живлення на петлю подається від понижуючого трансформатора, один вивід якого під’єднаний до заземленої нейтралі трансформатора, а другий - до фазного проводу, як можна ближче до трансформатору, але за відключаючим апаратом.

Для створення петлі «фаза - нуль» кінець відповідного фазного проводу у обладнання, що перевіряється, металево з’єднують з корпусом, імітуючи замикання на корпус.

Опір петлі: Zп = U / i, де U – показання вольтметра, В; i – показання амперметра, А.

Вимірювання рекомендується проводити при максимально можливих значеннях струму.

Величина струму однофазного короткого замикання (А): ІКЗ = U/ Zп, де U – фазна напруга в мережі, В; Zп – повний опір петлі «фаза - нуль»; Ом. '

Величина струму однофазного короткого замикання повинна в три рази перевищувати номінальний струм ближчої плавкої вставки, або в півтора рази струм відключення максимального розчіплювача автоматичного вимикача.

 

Техніка безпеки при монтажі проводок.

Крім загальних правил для всіх робіт, при монтажі проводок необхідно виконувати наступні вимоги техніки безпеки.

Борозни, отвори і прорізи в цегляних і бетонних конструкціях пробивають в захисних окулярах. При цьому необхідно приймати міри проти можливого враження осколками людей, що проходять мимо або знаходяться поруч. Забороняється використовувати при пробиванні несправні ручні і механізовані інструменти, працювати з приставних драбин, а також натягувати з приставних і розсувних драбин в горизонтальному напрямку проводи перерізом більше 4 мм2.

Наскрізні отвори пробивають робочим інструментом, довжина якого перевищує на 200 мм товщину стіни або перекриття. Виконувати роботи по монтажу освітлення з крану можна тільки тоді, коли краном не піднімають і не переміщують вантажі. Монтаж з крану цехових магістралей допустимий лише при наявності огороджень кранових тролеїв та інших відкритих струмоведучих деталей крану, що знаходяться під напругою.

До роботи з монтажним пістолетом допускається тільки спеціально навчений персонал.

При роботі в приміщеннях без підвищеної небезпеки використовують електрифіко- ваний інструмент на напругу 220/127 В при умові надійного заземлення корпусу електро- інструменту і використання гумових рукавичок і діелектричних калош. В приміщеннях особливо небезпечних і з підвищеною небезпекою, а також зовні приміщень працювати з електроінструментом напругою вище 36 В забороняється, якщо він не має подвійної ізоляції або не включений в мережу через розділювальний трансформатор або не має захисного відключення.