Галузь використання кабельних ліній, кабелі і кабельні барабани.

Кабельною лінією називається лінія для передачі електроенергії, яка складається з одного або декількох паралельних кабелів зі з’єднувальними, стопорними і кінцевими муфтами і кріпильними деталями (для маслонаповнених ліній, крім того, з підживлюваль- ними апаратами і системою сигналізації тиску масла).

Кабельні лінії прокладають безпосередньо в земляних траншеях, по будівельним конструкціям у виробничих та інших приміщеннях, а також в спеціальних кабельних спорудах: в кабельних колекторах, тунелях, каналах, шахтах, кабельних поверхах і приміщеннях, кабельних колодязях і блоках (під кабельним блоком розуміється споруда з каналами для протягування в них кабелів і колодязями, які до нього відносяться).

Кабельною спорудою називається закрита споруда, що спеціально призначена для розташування в ньому кабелів, кабельних муфт та іншого обладнання для забезпечення нормальної роботи лінії.

Кабелем називається електротехнічний виріб, призначений для електричного з’єднан- ня між собою ділянок електричних мереж за допомогою ізольованих струмоведучих жил, поверх яких, в залежності від конструкції, є в наявності захисні оболонки.

Класифікація кабелів. Кабелі, які призначені для передачі електроенергії називаються силовими кабелями, кабелі, які призначені для улаштування провідного зв’язку називаються кабелями зв’язку, кабелі, які призначені для передачі сигналів керування називаються контрольними кабелями.

Силові кабелі розрізняють по наступним признакам:

- роду металу струмоведучих жил — кабелі з алюмінієвими і мідними жилами;

- роду матеріалів, якими ізолюють струмоведучі жили – кабелі з паперовою, пластмасовою і гумовою ізоляцією;

- роду захисту ізоляції жил кабелів від впливу зовнішнього середовища – кабелі в металевій (алюмінієвій або свинцевій), пластмасовій і гумовій оболонці;

- способу захисту від механічних пошкоджень – броньовані і неброньовані;

- кількості жил – одно -, двох -, трьох -, чотирьох - і п’ятижильні.

Кожна конструкція кабелів має свої позначення і марку. Марка кабелю складається з начальних букв слів, що описують конструкцію кабелю. Наприклад, кабель АСБ: А – матеріал жил – алюміній; С – свинцева захисна оболонка; Б – броньований. Конструкція деяких силових кабелів показана на рис 1.2.1, контрольного на рис.1.2.2.

Рис.1.2.1. Конструкція силових кабелів:

а – двохжильні кабелі з круглими і сегментними жилами; б – трьохжильні кабелі з поясною ізоляцією і окремими оболонками; в – чотирьох- жильні кабелі з нульовою жилою. 1 – струмоведуча жила, 2 – нульова жила, 3 – ізоляція жили, 4 – екран жили, 5 – поясна ізоляція, 6 – заповнювач, 7 – екран ізоляції жили, 8 – оболонка, 9 – броньове покриття,

10 – зовнішнє захисне покриття.

 

 

 

Рис.1.2.2. Зразок і переріз контрольного кабелю.