Охорона праці при виконанні електромонтажних робіт

Важливим моментом в організації електромонтажних робіт являється підготовка і забезпечення безпечних умов праці. Всі підготовчі заходи в цьому плані мають бути закінчені до початку виконання робіт і прийняті по акту про виконання вимог з охорони праці.

Обов’язки по забезпеченню безпечних умов праці покладаються на підрядника, який розробляє організаційно-технологічну документацію по виконанню робіт (ПВЕР), яка вміщує конкретні проектні рішення, що визначають технічні засоби і методи робіт, які забезпечують виконання нормативних вимог охорони праці.

Вихідними даними для розробки таких рішень являються:

- вимоги нормативних документів і стандартів з охорони праці;

- типові рішення по забезпеченню вимог охорони праці, довідникові посібники і каталоги засобів захисту працюючих;

- інструкції заводів-виробників машин, механізмів, обладнання, матеріалів і конструкцій по забезпеченню охорони праці в процесі їх використання.

При розробці проектних рішень по організації монтажних майданчиків необхідно виявити небезпечні виробничі фактори, які пов’язані з технологією і умовами виконання робіт, визначити і вказати в організаційно-технічній документації зони їх дії.

Електромонтажні роботи можуть бути пов'язані як з будівництвом нових об’єктів (нових підстанцій, ліній електропередачі), також з с реконструкцією існуючих. В другому разі електромонтажні роботи відносяться до робіт, що виконуються в діючих електроустановках. Тут до зон з небезпечними виробничими факторами відносяться всі роботи поблизу струмоведучих частин діючої електроустановки. На виконання таких робіт повинен оформлятися наряд-допуск, при виконанні робіт - дотримуватися технічних і організаційних мір безпеки. Вказані заходи повинні виконуватися також при роботах в компресорних, з повітрозбірниками, використанням балонів з газом при газозварювальних роботах.

Електромонтажні роботи в діючих електроустановках, як правило, повинні здійснюва- тися після зняття напруги з усіх струмоведучих частин, що знаходяться в зоні робіт, їх від’єднання від діючої частини електроустановки, забезпечення видимих розривів електричного кола і заземлення від’єднаних струмоведучих частин. Зона виконання робіт повинна бути відділена від діючої частини електроустановки суцільним або сітчастим огородженням, що заперечує проходу в цю частину монтажному персоналу, повинні бути вивішені плакати безпеки.

Виділення для монтажної організації зони виконання робіт, прийняття мір по попередженню помилкової подачі в неї напруги, огородження від діючої частини з вказуванням місць проходу персоналу и проїзду механізмів повинні оформлятися актом-допуском.

Допуск електромонтажників до робіт в діючих електроустановках повинен здійсню -ватися персоналом експлуатуючої організації і оформлюється в письмовому вигляді з вказуванням складу бригади і групи по електробезпеці кожного члена бригади. Наряд-допуск видається керівнику робіт (виконробу, майстру, менеджеру) на термін, необхідний для виконання заданого об’єму робіт. Персонал електромонтажних організацій перед допуском до роботи в діючих електроустановках повинен бути проінструктований з питань електробезпеки на робочому місці особою, яка допускає до роботи, яка зобов’язана здіснювати контроль за виконанням передбачених в наряді-допуску заходів по забезпе -ченню безпеки виконання робіт.

Експлуатаційний персонал несе відповідальність за збереження тимчасових огород- жень робочих місць, попереджувальних плакатів і попередження подачі робочої напруги на відключені струмоведучі частини, дотримання членами бригади монтажників безпечних відстаней до струмоведучих частин, що залишилися під напругою.

Роботою електромонтажної бригади повинен керувати грамотний і досвідчений інженерно-технічний працівник підрядної організації, який повинен правильно розставити людей і механізми, забезпечити виконання вимог експлуатаційного персоналу.

Важливими елементами високої якості і безпечності робіт являються відповідна кваліфікація і висока дисциплінованість електромонтажного і експлуатаційного персоналу. При відсутності цих властивостей навіть самим ретельним чином розроблені ПВЕР не гарантують від виробничого травматизму, браку при монтажі дорогого обладнання, подачі напруги в зону виконання робіт.