Монтаж вимірювальних трансформаторів

Вимірювальні трансформатори призначені для включення вимірювальних і захисних приладів, коли прилади не можуть бути включеними безпосередньо в коло, в якому необхідно виконати вимірювання.

Трансформатори напруги (ТН) являють собою понижувальні трансформатори малої потужності і виготовляються як трьохфазними так і однофазними на первинну (вищу) напругу: 0,38; 0,66; 3; 6; 10 кВ і вище. Вторинна (нижча) напруга, на яку включають вимірювальні прилади і прилади захисту, у всіх трансформаторів напруги дорівнює 100 В.

Трансформатори напруги для внутрішньої установки 3, 6 і 10 кВ виготовляють типів НОЛ, НОЛТ, ЗНОЛТ, НТЛ, НТЛТ. Букви позначають: Н – трансформатор напруги, О – однофазний, Л – з литою ізоляцією з епоксидної смоли, Т (друга буква) – трьохфазний Т (остання буква) – трьохобмотковий, З – с одним заземленим виводом. Через дефіс вказується напруга первинної сторони в кіловольтах.

Виготовляють також масляні трансформатори напруги типів НОМ, НТМК, НТМИ. Буква М означає масляний, К, И – наявність компенсаційної і вимірювальної обмоток, Т – трифазного виконання.

У вимірювальних трансформаторів, що приймаються під монтаж перевіряється:

- наявність пломб, паспортних табличок і дати перевірки приладів (не більше 2 років);

- стан фарфору, струмоведучих стержнем і колодок вторинних виводів;

- значення коефіцієнтів трансформації;

- справність обмоток;

- стан ізоляції первинних обмоток на пробій за допомогою мегомметра з тестовою напругою 2500 В (значення опору ізоляції не нормується);

- стан ізоляції вторинних обмоток за допомогою мегомметра з тестовою напругою 500 або 1000 В. Опір ізоляції не менше 1 МОм.

Монтаж трансформаторів напруги. ТН монтується на основі висотою не менше 200 мм від полу.

Перед монтажем перевірити стан масляного баку, рівень масла і справність масло – покажчика, а також зробити відбір роби масла для перевірки на електричну міцність.

При встановленні трансформатора виводи ВН закорочують і заземлюють, а виводи НН від’єднуються.

При монтажі ТН враховується загальний порядок чергування фаз, встановлений для даного РП (ТП).

Перед включенням ТН під напругу з під головки болта маслозаливного отвору необхід- но вийняти картонну шайбу для забезпечення «дихання» трансформатора.

Монтаж трансформаторів струму. При роботі трансформаторів струму ТС) коло його вторинної обмотки (виводи В1 і В2) повинні бути замкнутими на котушки вимірювальних приладів, а якщо прилади не підключені, то обмотки закорочуються.

Затискачі «Л1» підключаються до шин живлення. Затискачі «Л2» підключаються до відхідних шин.

Вторинні обмотки ТС і їх корпуси заземлюються.