КОНСТРУКЦІЇ МОСТОПОДІБНИХ ПРОТЕЗІВ

Мостоподібним незнімним зубним протезом називається лікувальний апарат, який служить для заміщення часткової відсутності зубів та відновлення функції жування. Фіксуються вони на природних зубах і передають на пародонт жувальний тиск, який регулюється пародонто-м'язовим рефлексом.

Для розуміння конструктивних особливостей мостоподібних протезів необхідно звернутися ще раз до інженерної конструкції мостів, яка складається з наступних елементів: фундаменту, опор або свай, проміжної частини, засобів з'єднання проміжної частини з опорами.

У конструкції мостополібного зубного протеза всі ці елементи є. Фундаментом є щелепні кістки, опорами — природні зуби, видалені зуби заміщує проміжна частина, фіксація протеза проводиться одним із пристосувань: коронками, екваторними коронками, штифтовими зубами, напівкоронками, вкладками або їх комбінаціями.

Як уже зазначалося, мостоподібні протези мають на зубах дві точки опори і більше, що розміщені з обох боків дефекту. Така конструкція найбільш поширена у клінічній практиці, хоча поряд з нею застосовуються мостоподібні протези з однобічною опорою. Показання до застосування однобічних (консольних) мостоподібних протезів дуже обмежені.

Опорними елементами мостоподібних протезів можуть служити повні металеві штамповані коронки або литі металокерамічні комбіновані коронки, напівкоронки, коронки на штучній куксі, штифтові коронки, вкладки.

Частина протеза, яка розташовується між опорними елементами, називається проміжною, або тілом протеза. Ця частина являє собою блок штучних зубів. У недалекому минулому з цією метою використовували стандартні зуби заводського виробництва. Нині від їх використання відмовилися зовсім. Більш досконалою конструкцією проміжної частини, а деколи і всього протеза, є виготовлена шляхом точного лиття за індивідуально змодельованою восковою композицією. Методика індивідуального лиття дає можливість ураховувати особливості дефекту та відтворювати деталі оклюзійних співвідношень штучних зубів з їх антагоністами і беззубими комірковим відростком та комірковою
частиною.

Мостоподібні протези класифікують за різними ознаками; за матеріалом
(металеві, пластмасові, фарфорові, суцільнолиті та комбіновані); за характером фіксації (незнімні та знімні); за методом виготовлення (паяні чи суцільнолиті); за конструкцією (суцільнолиті та складні); за відношенням проміжної частини до коміркового відростка (дотичні та промивні); за розміщенням опорних зубів (з двобічною опорою та однобічною — консольні); за конструкцією опорної частини протеза (різні види коронок, напівкоронок, вкладки, штифтові зуби і їх поєднання); за матеріалом проміжної частини протеза (металеві, пластмасові, фарфорові та комбіновані).