Страхування професійної відповідальності

Страхування професійної відповідальності пов'язане з можливістю пред'явлення претензій до осіб, зайнятим виконанням своїх професійних обов'язків або наданням послуг. Також воно відоме під назвою "титульне страхування". Об’єктом страхування є майнові інтереси щодо збитків, які можуть бути понесені страхувальником через пред'явлення претензій на підставі допущених з його боку недбалості, помилки й недогляду. Основу професійної відповідальності становить порушення контракту між професіоналом та клієнтом щодо надання послуг.

По страхуванню професійної відповідальності може бути застрахована відповідальність як за майновий, так і за особистий збиток. Природа цього збитку залежить від характеру професійної діяльності. Зменшити розмір збитку або уникнути його професіонал може завдяки додержанню необхідної обережності та майстерності під час виконання своїх обов’язків, навіть якщо він не є компетентним з усіх питань. Після настання страхового випадку страхувальник може захиститися проти висунених претен­зій доказавши, що він не перевищив своїх повнова­жень, був обережний та що його дії відповідали рівню кваліфікації, яка вимагається від професіоналів у цій галузі. У судовій практиці діє презумпція винності страхувальника, який має довести свою невинність.

В Україні ст. 7 Закону України "Про страхування" визначені окремі обов’язкові види страхування професійної відповідальності (див. п. 3.4).

Уклавши договір за будь-яким з них, страховик зобов’язується виплатити страхувальникові компенсацію за будь-яким погодженим із ним позовом третьої сторони за шкоду, заподіяну їй страхувальником через недбалість або помилку. Як правило, договір укладається згідно з принципом "заявлених позовів". До­говір страхування ґрунтується на судовій відповідальності страху­вальника.

Виключаються з обсягу страхової відповідальності страховика наступні випадки:

· нечесної поведінки, обману, карних злочинів страхувальника;

· навмисних дій страхувальників або їхніх робітників;

· дискредитації та наклеп на страхувальника.

Обов’язково у договорі страхування професійної відповідальності установлюється франшиза, до якої на вимогу страховика можуть бути додані витрати, пов'язані з роботою незалежних експертів для встановлення збитку. Ліміт відповідальності страховика встановлюється сукупно за весь період страхування і може бути поновлений за додаткову плату. Судові витрати сплачуються страховиком понад обумовлений лі­міт.

Оцінювання ризиків та розробка умов страхування залежить від виду професійної діяльності, тому методи андерайтингу та умови страхування значно різняться. Страховик має ретельно вивчити історію страхувальника, досвід та кваліфікацію робітників, кількість та якість партнерів, клієнтуру. На ступінь ризику впливають також масштаби діяльності страхувальника, наявність діючих офісів за кордоном та особливості національного законодавства в цих країнах.

Страхова премія за цим видом страхування розраховується у вигляді:

· відсотку від річного грошового обігу страхувальника плюс фік­совані суми премій за кожну застраховану особу (робітника);

· відсотку від ліміту відповідальності страховика (звичайно 0,5…7 %);

· згідно із сумами компенсацій з додаванням оплати за кожного робітника.