Задачі до теми.

1. Визначте, як впливають зміни у продуктивності та інтенсивності праці на величину вартості товару. Заповнити таблицю.

Зміни у продуктивності та інтенсивності праці Вартість одиниці товару
Зростає Знижується Залишається без змін
1. Продуктивність праці: а) зростає б) знижується     _______________     ________________     ________________
2. Інтенсивність праці а) зростає б) знижується     _______________     ________________     ________________

 

2.Індивідуальні затрати робочого часу на виробництво одиниці товару однакової споживної вартості в першій групі підприємств галузі дорівнюють 4 години, в другій групі – 6, в третій групі – 8, в четвертій групі – 10 годинам. Перша група підприємств виробляє 20 тис. одиниць товарів, друга група – 150 тис., третя група – 80 тис., четверта група – 30 тис. одиниць. Визначте суспільно необхідний робочий час виробництва одиниці товарів в даній галузі.

3.На виробництво одиниці певного товару три групи виробників відповідно витрачають 6; 2 і 3 години робочого часу. Визначте суспільно-необхідний робочий час, якщо перша група підприємств випускає 60, друга - 36 і третя - 24 одиниці продукції.

Як зміниться суспільно-необхідний робочий час, якщо у першої групи виробників удвічі зросте продуктивність праці, а у другої - у 3 рази збільшиться інтенсивність праці. Зробіть аналіз економічного стану цих груп виробників для обох випадків.

4.Певний товар виробляється на 4-х підприємствах галузі. Індивідуальні витрати часу на виробництво одиниці товару становлять на кожному з цих підприємств 3, 4, 5, 6 годин, а їхні обсяги виробництва відповідно дорівнюють 200, 300, 400 і 100 одиниць товару. Визначте суспільно-необхідний час на виробництво товару і економічний стан кожного виробника. Як вони зміняться у разі, якщо на першому і четвертому підприємствах вдвічі зросте інтенсивність праці.

5.Певний товар виробляється на п’яти підприємствах галузі. Індивідуальні витрати на виготовлення одиниці продукту на цих підприємствах становлять відповідно 2, 3, 4, 5 і 6 годин робочого часу. Частка кожного з цих підприємств у загальному обсязі галузевого виробництва дорівнює відповідно 5, 20, 25, 40 і 10 відсотків. Визначте суспільно необхідний робочий час. і проаналізуйте економічний стан підприємств цієї галузі.

Як зміниться суспільно-необхідний робочий час, якщо удвічі зросте продуктивність праці: а) на першому підприємстві? б) на четвертому підприємстві? Поясніть, чому будуть такими різними наслідки підвищення продуктивності праці на цих двох підприємствах.

6.Товар А обмінюється на десять одиниць товару Б. Як зміниться нове співвідношення цих товарів, якщо:

а) продуктивність праці у виробництві товару А зросте удвічі?

б) удвічі зросте продуктивність праці у виробництві товару Б?

в) інтенсивність праці у виробництві товару А зросте удвічі?

г) у виробництві товару А удвічі зросте продуктивність праці, а у виробництві товару Б – у два рази підвищиться інтенсивність праці?

д) в обох виробництвах водночас зростуть в два рази і продуктивність і інтенсивність праці?

7.Одиниця товару А обмінюється на 100 г золота. Як зміниться

мінове співвідношення даного товару і золота, якщо:

а) удвічі зросте продуктивність праці у виробництві золота?

б) удвічі зросте продуктивність праці у виробництві товару А?

в) удвічі зросте інтенсивність праці в обох виробництвах?

г) продуктивність праці у золотовидобувній промисловості зросте в два рази, а у виробництві товару А – в два рази знизиться?

д) в чотири рази зросте попит на товар А?

8.Визначте, яку функцію виконують гроші у кожному із названих випадків (заповніть таблицю):

Економічна ситуація Яку функцію виконують гроші
1. Сім’я щомісяця відкладає на рахунку у банку певну суму грошей  
2. Підприємець розрахувався з працівниками  
3. Після лікування хворий розрахувався за послуги лікаря-дантиста  
4. Підприємець, розробляючи бізнес-план, проектує майбутню ціну товару  
5. Роздрібний торговець отримує гроші за проданий товар  
6. Враховуючи реакцію ринку на свій товар, продавець міняє цінники  
7. Орендар вносить орендну плату  

 

9.Сума цін вироблених товарів - 40 млрд. золотих дол., продано в кредит товарів на 400 млн. дол. золотом, сума платежів - 600 млн. золотих дол., сума взаємно погашених платежів - 280 млн. дол. золотом, середнє число оборотів одного долару за рік – 10 разів. Визначте скільки залишиться в обігу золотих доларів, якщо уряд випустить в обіг 3 мільярди паперових доларів?

10.Сума цін товарів, вироблених в країні дорівнює 150 млрд. грн., сума цін товарів, проданих у кредит, дорівнює 20 млрд. грн. На підставі взаємних розрахунків і за бартерним обміном було реалізовано товарів на суму 50 млрд. грн., платежі за якими настав час розрахунку дорівнюють 20 млрд. грн. Визначте, яка необхідна готівкова маса грошей в обігу, якщо гривня обертається 10 разів на рік.

11.Кількість грошей у обігу зросла у 1,5 рази, а сума цін товарів збільшилася у 1,3 рази. Дайте відповідь, за рахунок чого змінилася кількість грошей у обігу, якщо сума товарів, проданих в кредит, сума платежів, а також взаєморозрахунків залишилися без змін.