Задачі до теми.

1.Виробниче підприємство виробляє та реалізує впродовж року товарів на суму 800 тис.грн. Завдяки впровадженню нової техніки тривалість одного обороту скоротилася з 60 до 55 днів. Визначте величину вивільнених оборотних коштів.

2.Фірма реалізувала 8000 одиниць товару по 500 грн. за одну одиницю. Постійні витрати на виробництво продукції становлять 2000 грн. Змінні витрати – 10 грн. на кожний виріб. Визначте валовий прибуток фірми. Яким буде чистий прибуток фірми, якщо всі платежі з валового прибутку становлять 28%?

3.Конкурентна фірма реалізує продукцію за ціною 130 грн., середні витрати складають 97 грн., загальний випуск продукції – 10 одиниць. Обчисліть прибуток конкурентної фірми.

4.Розрахуйте в гривнях, за якою ціною підприємець продав 1 кг полуниці, якщо він реалізував 350 кг полуниці, його витрати на виробництво й транспортування продукції дорівнювали 2800 грн, а після сплати єдиного податку за цей місяць у розмірі 240 грн у нього залишилося 4310 грн. прибутку.

5.Капітал у 2 млн. грн. здійснює оборот за 1 рік і дає 200 тис. грн. прибутку. Визначте: а) як зміниться маса прибутку, якщо швидкість обороту капіталу зросте у 2 рази? б) яка залежність існує між масою прибутку і швидкістю обороту капіталу? в) який прибуток отримує виробник, якщо норма прибутку в даній галузі зросте у 1,5 рази? г) яка залежність існує між нормою прибутку та величиною прибутку?

6.Підприємство “Лайма”, виробляє 10 тис. парасольок за рік. Собівартість однієї парасольки 30 грн., а реалізаційна ціна – 55 грн. Визначте: а) прибуток даного підприємства; б) як він зміниться, якщо собівартість одного виробу зменшиться на 10 %? в) як зміниться норма прибутку (рентабельності) на підприємстві за цих умов?

7.Розрахуйте в тисячах гривень економічний прибуток автослюсаря, який вирішив розпочати власний бізнес, уклав у справу 50 тис. грн своїх заощаджень. Банківський відсоток дорівнює 11. Найманим робітником він заробляв 2,5 тис. грн на місяць. Протягом першого року діяльності він надав послуг із ремонту автомобілів на суму 486 тис. грн. Його річні витрати дорівнюють 450,5 тис. грн.

8.Підприємство продає 10 виробів на місяць за ціною 250 тис. грн.кожний. Собівартість щомісячного випуску виробів (загальні витрати) складає 2000 тис. грн, собівартість одиниці виробу – 200 тис. грн. Постійні витрати складають 800 тис. грн. Надходить пропозиція продати додатково один виріб за ціною 140 тис. грн. Виконання цього замовлення пов’язане лише із зростанням змінних витрат. Постійні витрати не змінюються. Чи слід підприємству прийняти пропозицію?

9.Визначте величину зовнішніх і внутрішніх (неявних) витрат для двохпідприємців, які працюють в одній галузі. Відповідно до існуючої у галузі середньої норми прибутку на капітал кожен з них має отримувати нормальний прибуток у розмірі 80 грн. Перший орендує приміщення і наймає 10 працівників, транспортуючи продукцію та сировину власними коштами. Другий працює у власному приміщенні, але, окрім 10 робітників, наймає менеджера. Витрати на придбання ресурсів:

Вартість сировини
Вартість енергії та палива
Орендна плата
Зарплата найманих працівників
Плата менеджеру
Вартість устаткування та обладнання
Транспортні витрати

10.Капітал підприємства складає 100 тис. грн., в т. ч. основний капітал складає 60 тис. грн., а термін його експлуатації дорівнює шість років. Оборотний капітал обертається 5 разів на рік. Визначте загальний оборот капіталу за рік.