Задачі для самостійного розв’язання

Задача 1.1Розрахувати за наведеними в таблиці даними середньогодинний (Wг), середньоденний (Wд), середній за рік (Wр) виробіток робітника за планом і фактично за звітний рік і визначити відсоток виконання плану й пояснити причину різниці у відсотках виконання плану за кожним показником:

 

Показники План Фактично
Обсяг продукції, тис.грн
Відпрацьовано робітниками:    
тис. люд.- днів
тис. люд.-годин
Усього робітників

Задача 1.2 За даними таблиці за допомогою повного прийому ланцюгових підстановок встановити, який вплив на відхилення плану з випуску продукції вчинили зміни порівняно із планом:

а) чисельності робітників;

б) числа відпрацьованих в середньому одним робітником за рік днів;

в) тривалості робочої зміни;

г) годинного виробітку:

 

Показники План Фактично
Чисельність робітників,осіб
Число днів, відпрацьованих одним робітником
Число робочих годин в зміні, годин 7,85 7,75
Годинний виробіток, грн

 

Задача 1.3Виходячи з даних задачі 1.2 з за допомогою скороченого прийому ланцюгових підстановок на основі різниці в рівнях показників визначити, який вплив на відхилення плану з випуску продукції вчинили зміни порівняно із планом: а) чисельності робітників; б) числа відпрацьованих в середньому одним робітником за рік днів; в) тривалості робочої зміни; г) годинного виробітку .

Задача 1.4 Виходячи з даних задачі 1.2 з за допомогою скороченого прийому ланцюгових підстановок на основі абсолютної різниці показників визначити, який вплив на відхилення плану з випуску продукції вчинили зміни порівняно із планом: а) чисельності робітників; б) числа відпрацьованих в середньому одним робітником за рік днів; в) тривалості робочої зміни; г) годинного виробітку .

Задача 1.5Розподілити приріст продукції за факторами чисельності працівників та виробітку на одного працівника за даними таблиці:

 

Показники План Фактично Виконання плану,%
Обсяг продукції, тис.грн 105,0
Число працівників, осіб 103,0
Виробіток одного працівника, грн 33,003 33,630 101,9

 

Задача 1.6 Середньоденний виробіток товарної продукції на філії №1 виробничого об’єднання складає 540 грн, на філії №2 - 588,5 грн. Фактична тривалість робочого часу за зміні на філіях відповідно 7,67 годин та 8,02 год. Визначити, на якій з філій продуктивність праці вища, якщо вони випускають однакову продукцію?

 

Задача 1.7 Діяльність підприємства характеризується даними таблиці:

 

Показники Базис Звітний період
План Факт
Продуктивність праці, грн/людину 4082,9 4200,7
Фондоозброєність праці, грн/ людину 4154,8 3851,8 3936,9
Фондовіддача, грн/грн 0,956 1,060 1,067

 

Визначити: а) частку приросту продуктивності праці за рахунок росту в плановому періоді фондоозброєності та фондовіддачі порівняно із базисним періодом; б) аналогічні розрахунки провести у порівнянні фактичних та планових показників. Проаналізувати отримані результати.

 

Задача 1.8Визначити вплив на виконання плану підприємства інтенсивних (фондовіддачі) та екстенсивних (чисельності й фондоозброєності) чинників за даними таблиці:

 

Показники План Фактично
Обсяг продукції, тис.грн.
Чисельність працівників, осіб
Фондоозброєність праці, грн./особу 3851,8 3936,9
Фондовіддача грн./грн. 1,060 1,067

Отримані результати пояснити.

Задача 1.9Використовуючи прийом приведення показників до співставного вигляду, визначити за даними таблиці, яке з підприємств працює більш ефективно за такими показниками:

а) за виробітком на одного основного робітника та одного працівника за товарною та за чистою продукцією;

б) за виробітком на одну відпрацьовану людино-годину:

 

Показники Підприємство №1 Підприємство №2
Обсяг товарної продукції, тис.грн
Питома вага матеріальних витрат,% 86,0 80,0
Чисельність ПВП, осіб
в тому числі основних робітників, осіб
Відпрацьовано основними робітниками, тис.людино-годин

Задача 1.10 Використовуючи прийом приведення показників до співставного вигляду, за даними таблиці, визначити можливу економію робочої сили й підвищення продуктивності праці на підприємстві №1 за умов досягнення показників підприємства №2 щодо зниження трудомісткості й використання робочого часу:

Показники Підприємство №1 Підприємство №2
Трудомісткість:    
- виріб А, нормо-годин
- виріб Б, нормо-годин
Ефективний фонд робочого часу одного робітника, годин

Відомо, що на підприємстві №1, чисельність працівників – 1000 осіб, в тому числі робітників – 800 осіб. Річна програма випуску виробу А - 5000 штук, виробу Б – 6000 шт. Середній відсоток виконання норм виробітку відрядниками – 111,0 %.