Задачі для самостійного розв’язання

 

Задача 2. 1. У базовому році на підприємстві розподіл робітників за тривалістю основних та додаткових відпусток характеризувалось такими даними: право на 22 дні відпустки мали – 40% робітників, на 24 дні – 40%, і на 26 днів - 20% робітників. Визначити середню тривалість відпустки одного робітника за рік.

 

Задача 2.2.В балансі робочого часу звітного періоду відпустка у зв’язку з пологами склала 1,2 дні на одного працівника, невиходи через тимчасову непрацездатність – 7,8 днів, питома вага жінок в загальній чисельності працівників – 40%. В плановому періоді передбачається: питома вага жінок – 50%, скорочення невиходів з тимчасової непрацездатності – на 20%.

Визначити середню тривалість відпусток у зв’язку з пологами та через невиходи з тимчасової непрацездатності на плановий період.

 

Задача 2.3. Визначити номінальний та ефективний фонди робочого часу в днях, якщо календарний фонд в плановому році складає 366 днів, кількість неділь – 57, субот – 56, святкових днів, що не співпадають з вихідними - 5 днів. Середня тривалість основних і додаткових, а також навчальних відпусток в розрахунку на одного робітника складає за умов п’ятиденної роботи відповідно – 21,4 та 2,1 днів; невиходи у зв’язку з виконання громадянських обов’язків – 0,2, через хворобу – 6,7, у зв’язку з вагітністю та пологами – 2,4 днів.

Задача 2.4.В умовах п’ятиденного робочого тижня для однієї групи робітників кількості 240 осіб середня тривалість робочого дня складала 8 годин, а для іншої – в кількості 65 осіб – 7,2 години (на роботах в особливо небезпечних умовах). Чисельність підлітків, яким встановлено вкорочений робочий час на одну годину – 20 осіб. Загальне число скорочення робочих годин на рік на одного підлітка дорівнює 245 годин. Ефективний фонд робочого часу на одного робітника – 242,5 дня.

Визначити номінальну тривалість, середню тривалість робочого дня й корисний фонд робочого часу в годинах.

Задача 2.5.Номінальний фонд робочого часу – 276 днів, а ефективний – 246 днів. Визначити коефіцієнти переходу від середньооблікової чисельності до явочної і від явочної до середньооблікової чисельності.

Задача 2.6. На підприємстві у першому півріччі (182 календарних дні) робітниками відпрацьовано 260 тис.людино-днів, або 2054 тис.люд.-годин, в тому числі надурочно – 1,5 тис.люд.-год.

Неявки на роботу склали за перше півріччя люд.-днів: основні відпустки - 20000; навчальні відпустки - 250; відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами – 6000; неявки, що дозволені законом, - 2000;невиходи з дозволу адміністрації- 3000, прогули – 250.

У першому півріччі було 26 вихідних та 5 святкових днів, що склало на підприємстві 62000 люд.-днів невиходів. Середня встановлена тривалість робочого дня – 8 годин.

Побудувати баланс робочого часу в люд.-днях.

Визначити: 1) календарний, номінальний максимально-можливий фонди робочого часу; 2) коефіцієнті їх використання; 3) середньооблікову чисельність робітників; 4) чисельність робітників, які фактично працювали у першому півріччі;5) коефіцієнт використання середньооблікової чисельності робітників; 6) коефіцієнт використання робочого дня з урахуванням і без урахування надурочних годин роботи.

За отриманими результатами зробити висновки.

Задача 2.7.За наведеними даними про плановий і фактичний бюджет робочого часу (в днях в середньому на одного робітника ) визначити, як знизилась порівняно із планом продуктивність праці робітників через зменшення відпрацьованого часу і скільки не додано продукції, якщо денний виробіток одного робітника 280 грн, а число робітників на підприємстві – 2800 осіб.

 

Баланс робочого часу одного робітника

Показники план звіт
Номінальний фонд робочого часу
Невиходи на роботу:    
- основні та додаткові відпустки 20,3 21,2
- неявки через хворобу 7,5 8,5
- виконання державних обов’язків 0,8 1,2
- неявки дозволені законом - 0,3
- прогули та простої - 0,5

Задача 2.8. У звітному році через причини загальної захворюваності працівників втрачено 31590 робочих днів, через професійну захворюваність -8748, травматизм – 4374 дні. Реальний фонд робочого часу всіх працівників склав 1117800 людино-днів. Визначити втрати у продуктивності праці й можливий її приріст за рахунок скорочення цих втрат, якщо втрати від загальних захворювань скоротити наполовину, а від професійних та травматизму – на 75%.

Задача 2.9 За даними таблиці провести аналіз використання робочого часу на підприємстві. Розрахунки звести у таблицю. За отриманими результатами зробити висновки.

Показники План Фактично
Обсяг виробництва продукції, тис.грн
Середньооблікова чисельність робітників, осіб
Відпрацьовано робітниками:    
- тис.люд.-днів
- тис.люд-годин

 

Задача 2.10 Внутрішньозмінні втрати робочого часу за звітний період – 10%. Аналіз організації праці показав можливість їх скорочення в плановому році на 50%. Цілоденні втрати в розрахунку на одного робітника у звітному році складали: з хвороби – 7 днів, через простої -1 день, прогули і відпустки без збереження заробітку – 2 дні. Повний реальний фонд робочого часу на одного робітника за рік – 238 днів. Були виявлені резерви скорочення: числа днів непрацездатності на 3, простоїв, прогулів й відпусток без збереження заробітку – повністю. Визначити, як може підвищитися денний та річний виробіток робітників у плановому році, якщо будуть реалізовані пропозиції щодо покращення використання робочого часу.

Задача 2.11 Проаналізувати плановий і фактичний баланси робочого часу (дані таблиці умовні). Результати розрахунків внести у таблицю. Розрахувати коефіцієнти використання номінального фонду робочого часу. Визначити чинники, що мали вплив на використання робочого часу.

Баланс робочого часу одного середньооблікового працівника

ПОКАЗНИКИ План Факт
1. Кількість календарних днів (Фк)
2. Вихідні і святкові дні
3. Номінальний (табельний) фонд робочого часу (Фн)
4. Неявки на роботу, днів (Ня)    
У тому числі:    
- чергові й додаткові відпустки 21,2 20,1
- відпустки на навчання 1,3 1,1
- відпустки в зв'язку з вагітністю і пологами 0,5 0,6
- по хворобі 7,9 7,6
- невиходи, дозволені законодавством 2,0 2,2
- невиходи з дозволу адміністрації 1,8 1,2
- прогули - 0,15
- цілоденні простої - 0,9
- неявки з ініціативи адміністрації - 0,7
5.Явочний фонд часу, днів (Фя)    
6. Середня тривалість робочого дня, год. ( ), 7,8 7,8
7. Втрати часу -в зв'язку зі скороченням робочого дня, год. - внутрішньо змінні простої, год.   0,15 -   0,03 0,2
8. Розрахункова тривалість робочого дня, год.    
9. Корисний фонд робочого часу, годин. (Фк)