Трудомісткість виробничої програми

Основним показником, на основі якого проводяться планові розрахунки чисельності персоналу, є трудомісткість виробничої програми. Залежно від того, витрати праці яких категорій персоналу враховуються для виготовлення продукції, розрізняють такі види трудомісткості: технологічну, обслуговування, виробничу, управління, повну. Кожен з цих видів трудомісткості використовується для визначення чисельності різних категорій працівників.

У технологічну трудомісткість продукції (Ттехн.) включають витрати праці основних робочих відрядників і погодинників. Облік витрат їх праці здійснюється по місцю додатка їх праці.

Трудомісткість обслуговування (Тобсл) охоплює витрати праці допоміжних робітників основних цехів і усіх робітників допоміжних цехів і підрозділів, які зайняті обслуговуванням усього виробництва. Звідси трудомісткість обслуговування включає трудомісткість обслуговування основних технологічних процесів та трудомісткість обслуговування виробництва. Облік трудомісткості обслуговування здійснюється за певними функціями. У трудомісткість обслуговування технологічного процесу включаються наступні функції:

а) транспортна і вантажно - розвантажувальна;

б) налагодження і регулювання устаткування;

в) контрольна;

г) прийняття, зберігання, видача матеріальних цінностей (вагарі, комірники, сортувальники, пакувальники);

д) організаційно - технологічна (звільнені бригадири, розподільники робіт, комплектувальники);

е) підсобно-технологічні (вагарі шихти, земле заготівельники та ін.).

У трудомісткість обслуговування виробництва включають такі функції:

а) підтримка устаткування в робочому стані;

б) виготовлення і підтримка в робочому стані інструменту, технологічного оснащення ін.;

в) енергозабезпечення виробництва;

г) підтримка в робочому стані будівель, споруд;

д) транспортна і вантажно – розвантажувальна;

е) забезпечення охорони праці, техніка безпеки і промислової санітарії і тому подібне.

Трудомісткість управління (Тупр) включає у себе витрати праці керівників, фахівців і службовців (технічних виконавців). Можна розрахувати витрати управлінської праці безпосередньо для конкретного цеху ( виходячи з чисельності керівників, фахівців і службовців, що працюють в цьому цеху). А також можна розрахувати трудомісткість загального управління (заводоуправління).

Трудомісткість управління розраховується виходячи з функцій управління. До функцій управління відносять:

- загальне управління виробництвом;

- конструкторська і технологічна підготовка виробництва;

- забезпечення виробництва інструментом і устаткуванням;

- оперативне управління виробництвом;

- ремонтне і енергетичне забезпечення;

- управління персоналом;

- управління якістю;

- маркетинг і збут;

- охорона праці і техніка безпеки;

- загальне діловодство й господарське обслуговування;

- транспортне обслуговування виробництва;

- капітальне будівництво і інші.

Сума трудомісткості технологічної і обслуговування дорівнює виробничій трудомісткості (Твир). Якщо до виробничої трудомісткості додати трудомісткість управління, то отримаємо повну трудомісткість виготовлення продукції на підприємстві:

Тпов = Ттехн + Тобсл + Тупр = Твир + Тупр (3.4)

Кожен з цих видів трудомісткості - технологічна, обслуговування і управління, може бути нормованою, фактичною і плановою. Розглянемо суть цих видів трудомісткості, які відрізняються по характеру і призначенню витрат праці.

Нормована трудомісткість (Тн)-це нормовані витрати праці на виготовлення виробу або виконання певного об'єму робіт, що встановлюються для усіх видів трудомісткості (технологічною, обслуговування і управління) виходячи з діючих норм часу, вироблення, норм обслуговування, норм керованості, нормативів чисельності, штатних розкладів і планового фонду робочого часу відповідно до режиму роботи підприємства.

Фактична трудомісткість (Тф)-це дійсні витрати праці на виготовлення одиниці продукції або об'єму робіт. Вони визначаються виходячи з фактично відпрацьованого робочого часу і чисельності працівників. Співвідношення між нормованою трудомісткістю і фактичною дає уявлення про коефіцієнт виконання норм праці:

(3.5)

Планова трудомісткість (Тпл)-це витрати праці на виготовлення виробу або на виконання певного об'єму робіт з урахуванням їх зниження в плановому періоді. Тобто, вона визначається як різниця між величиною нормативної трудомісткості в базовому періоді і резервами її зниження в плановому періоді за рахунок різних організаційно технічних заходів.

Для планування чисельності персоналу використовують дані про нормативну трудомісткість продукції та планову трудомісткість.