Планування чисельності керівників, фахівців і технічних виконавців

Нині при плануванні чисельності керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців все ширше застосовуються методи розрахунку за нормативними документами, що її регламентують. Основою розрахунків служить раціональна організаційна структура підприємств і штатний розпис, що ґрунтується на схемах управління виробництвом та типових галузевих штатних розписах з урахуванням кошторису на управління підприємством и виробництвом.

Чисельність зазначених категорій працівників також планується за допомогою норм праці. Безпосередній розрахунок чисельності може бути проведений на підставі:

- нормативів чисельності за функціями управління;

- нормативів і норм часу (для конструкторів, технологів, проектувальників і т. п.);

- нормативів і норм обслуговування та підлеглості (для лінійного персоналу, нормувальників, товарознавців і т. п.).

Так, чисельність працівників для виконання облікових, контрольних та аналітичних робіт визначають здебільшого на підставі обсягу робіт та норм. Практичний досвід показує. Що кількість таких працівників найдоцільніше обчислювати за кожним топологічним підрозділом (основні засоби, матеріали, оплата праці, нормування праці тощо). Для встановлення чисельності у кожному типологічному підрозділі визначають. Насамперед, середньомісячну кількість документів. Найбільш придатними для цього є місяці квітень - травень або вересень - жовтень.

Наприклад, для розрахунків обсягу облікових робіт використовують такі одиниці вимірювання:

● один первинний прибутково-видатковий документ;

● кількість рядків та колонок в одному документі;

● кількість записів у облікові реєстри;

● чисельність працівників, охоплених табельним обліком;

● чисельність працівників, яких обслуговує один обліковець;

● ступінь автоматизації (механізації) робіт,%.

На підставі даних про обсяги роботи у нормах часу на один документ визначають загальну чисельність працівників для облікових робіт (ЧОР) у кожному типологічному підрозділі за формулою:

(3.20),

де mі – середньомісячна кількість первинних документів і-го виду;

НЧінорма часу на обробку одного первинного документу і-го виду, хвилин; Фм – місячний фонд робочого часу одного обліковця, годин;

і= 1, …,n – загальна кількість видів первинних документів.

 

Проте багато видів облікових, контрольних, аналітичних робіт важко нормувати або вони не підлягають нормуванню (наприклад, різні логічні роботи, інструктаж тощо).

Для визначення чисельності адміністративно-управлінського персоналу (Чауп) можна застосовувати формулу Розенкранца. Її суть полягає в тому, що при визначенні чисельності потрібні дані про робочий час службовців, трудомісткість одиниці роботи, коефіцієнти розподілу часу й т.п. Формула Розенкранца слугує для перевірки відповідності фактичної чисельності необхідній, яка задається завантаженням цього підрозділу або підприємства в цілому. Формула має такий вид:

(3.21)

де n – кількість видів організаційно-управлінських робіт, що визначають завантаження певної категорії фахівців;

mi - середня кількість певних дій (розрахунків, обробки замовлень, переговорів і тому подібне) у межах i -го організаційно-управлінського виду робіт за встановлений проміжок часу (наприклад за рік);

- час, необхідний для виконання одиниці роботи, у межах і-го організаційно-управлінського виду робіт;

Т - робочий час службовця згідно з трудовою угодою (контракту) за відповідний проміжок, календарного часу, прийнятий в розрахунках;

КНРВ - коефіцієнт необхідного розподілу часу; КФРВ - коефіцієнт фактичного розподілу часу; - час на різні роботи, які неможливо врахувати в попередніх (планових) розрахунках.

 

Коефіцієнт необхідного розподілу часу (КНРВ) розраховується по формулі:

КНРВ = КДР х До х КСП (3.22)

де КДР - коефіцієнт, що враховує витрати на додаткові роботи, заздалегідь не враховані в часі, необхідному для здійснення процесу (); як правило, знаходиться в межах 1,2 - 1,4; ДО - коефіцієнт, що враховує витрати часу на відпочинок співробітників протягом робочого дня, як правило, встановлюється на рівні 1,12; КСП - коефіцієнт перерахунку явочної чисельності в облікову.

 

Коефіцієнт фактичного розподілу часу (КФРЧ) визначається відношенням загального фонду робочого часу якого-небудь підрозділу до часу, розрахованого як ().

Планова чисельність непромислового персоналу визначається характером функцій, які вони виконують. Так, чисельність персоналу житлово-комунального господарства визначають на основі нормативів житлової площі, яку обслуговує один робітник.