Визначення додаткової потреби в працівниках

Додаткова потреба в працівниках визначається окремо за кожною їх категорією. Методика обчислення такої потреби - розробка балансових розрахунків. Балансові розрахунки на підприємствах є складовою комплексних планів економічного і соціального розвитку. Вони тісно пов'язані з перспективами розвитку виробництва, з впровадженням організаційно технічних заходів.

Додаткова потреба підприємства в робітниках окремих професійно - кваліфікаційних груп визначається як різниця між фактичною чисельністю робітників, відкоригованою на припущене зменшення робітників в розрахунковому періоді, і чисельністю, розрахованою на перспективний період. Кількісна величина зміни чисельності робітників в запланованому періоді може бути зі знаком "плюс", який свідчить про додаткову потребу в кадрах за окремими професійно - кваліфікаційними групами. На цій основі визначають потребу в підготовці і підвищенні кваліфікації кадрів. У разі знаку "мінус" загальна потреба в цій професійно - кваліфікаційній групі зменшується. Це обумовлює вивільнення робітників.

На підприємствах додаткову потребу доцільно забезпечувати, передусім, за допомогою перепідготовки і підвищення кваліфікації своїх робітників. Для цього необхідно провести аналіз фактичного професійно - кваліфікаційного складу робітників і запланувати заходи, спрямовані на забезпечення складності виконуваних робіт необхідним рівнем кваліфікації робітників (табл.3.1).

Коефіцієнт відповідності кваліфікаційним вимогам робочих місць визначається за формулою:

(3.23)

де - коефіцієнт відповідності кваліфікаційним вимогам робочих місць; Чвід - кількість робітників, що займають робочі місця відповідно до кваліфікаційних вимог; Чн - необхідна кількість робітників.

Потім складається таблиця додаткової потреби в робітниках (табл.3.2). Цифри, приведені в таблиці, визначають потребу в робітниках вищої кваліфікації.

Для того, щоб здійснити розрахунки і визначити додаткову потребу в кадрах, зазвичай використовують наступні формули:

 

(3.24)

де - планова (потрібна) чисельність робітників певної професії; - середньооблікова чисельність робітників відповідної професії; Чп і Чк - чисельність робітників відповідно на початок і кінець розрахункового періоду; Квиб - коефіцієнт щорічного вибуття робітників певної професії з різних причин.

 

Таблиця 3.1

Розподіл робітників певних розрядів по спеціальностях відповідно до кваліфікаційних вимог робочих місць

 

    Робоча спеціальність   Чисельність робітників, необхідних відповідно до кваліфікаційних вимог робочих місць, осіб Фактична чисельність робітників, осіб Відповідність квалі-фікаційним вимогам робочих місць,осіб.     Коефіцієнт відповідності кваліфікаційним вимогам робочих місць  
Всього     у тому числі за розрядами Всього     у тому числі за розрядами
II III IV V VI II III IV V VI
Слюсар- інстру- ментальник Слюсар-ремонтник І так далі……. Разом     …   -   - ….     - ….     …     …     …     …     - …   -   …   -   - …     …     …     …   0,33   0,55 … 0,60

 

Таблиця 3.2

Додаткова потреба в кваліфікованих робочих кадрах

Спеціальність Додаткова потреба у кваліфікованих робітниках У тому числі по розрядах
  II   III   IV   V   VI
Слюсарі-інструментальники  
Слюсарі-ремонтники
І так далі
Разом

 

Додаткова потреба робітників на покриття вибуття працівників розраховується по формулі:

, (3.25)

де Чск - середньо квартальна чисельність робітників; Куi - коефіцієнт, що характеризує чисельність вибулих з поважних причин в i - тому кварталі.

Після визначення загальної додаткової потреби в кадрах визначають шляхи її забезпечення і план набору по кварталах і в цілому на рік.

Практика планування виділяє три основні напрями використання додаткової потреби в робітниках на:

- розширення обсягу виробництва;

- відшкодування планованого вибуття працівників;

- відшкодування вибуття унаслідок зайвого обороту робочої сили.

Загальна потреба в професіоналах і фахівцях визначається залежно від трудомісткості закріплених функцій, норм керованості, рівня механізації управління і з урахуванням типових штатних розкладів. Загальна потреба в професіоналах і фахівцях () є сумою чисельності професіоналів і фахівців на підприємстві на початок планового періоду () і величини додаткової потреби в них () :

 

(3.26)

 

Розраховуючи потребу в професіоналах і фахівцях, треба:

1) науково обґрунтувати необхідну потребу на приріст (чи зменшення) посад, які заміщаються професіоналами і фахівцями у зв'язку з розширенням об'єму робіт;

2) передбачити часткову заміну практиків, які обіймають посади професіоналів і фахівців з вищою і середньою спеціальною освітою,

3) забезпечити покриття природного вибуття працівників, що обіймають посади фахівців і керівників.

 

Таблиця 3.3