Задачі для самостійного вирішення

Задача 5.1Розрахувати трудомісткість планової виробничої програми та вихідний рівень продуктивності праці на початок планового року за такими даними:

Показники Вироби
А Б В
Трудомісткість одиниці продукції за нормами на початок планового року, нормо-годин     6,5  
Кількість одиниць продукції на плановий період, тис. штук      

 

Урахувати, що вартість товарної продукції планового періоду – 96000 тис.грн. Базовий корисний фонд робочого часу на рік на одного працівника складає 1820 годин, а базовий середній коефіцієнт виконання норм -1,2. Чисельність працівників інших категорій станом на початок року, з урахуванням росту обсягу виробництва, – 622 особи.

Задача 5.2 В результаті планової модернізації верстатів в цеху підприємства продуктивність праці у 90 робітників підвищиться на 40% (впровадження заходу з 1-го червня); а у 50 робітників – на 30% (впровадження з 1 березня).

Який приріст продуктивності праці можна очікувати в цеху в результаті впровадження даного заходу, якщо загальна численність робітників цеха – 378 осіб? Якому умовному вивільненню робітників відповідає отриманий ріст продуктивності праці?

 

Задача 5.3 Розрахувати економію чисельності робітників від зниження трудомісткості продукції, що передбачена планом організаційно-технічних заходів на плановий рік, за даними таблиці.

Урахувати, що корисний фонд робочого часу на рік на одного працівника складає: базовий - 1820 год., плановий – 1920 год., а середній коефіцієнт виконання норм: базовий – 1,2, плановий - 1,25.

 

  Показники Трудомісткість одиниці продукції,н-год. Термін впрова- дження заходу Обсяг продукції за планом, тис. одиниць
за нормами на початок планового періоду за планом орг.-техн. заходів на наступний рік
Види продукції:        
А З 1-го квітня
Б 6,5 З 1-го березня
В З 1-го липня

 

Задача 5.4 За наведеними даними розрахувати економію чисельності робітників на плановий рік :

а) від покращення використання їх робочого часу (∆Чрч);

б) від підвищення середніх норм виробітку (∆Чвн).

Показники Величина показника
1. Трудомісткість планового випуску продукції,за нормами праці на початок планового року, тис.нормо-годин  
2. Економія нормо-годин за планом організаційно-технічних заходів, тис.нормо-годин 873,75
3. Корисний річний фонд робочого часу на одного робітника, годин - у базисному році - у плановому році  
4. Середній коефіцієнт виконання норм виробітку, % - у базовому році - у плановому році   120,0 125,0

Задача 5.5Визначити плановий рівень та приріст у відсотках продуктивності праці за даними таблиці:

Показники Величина показника
1. Трудомісткість одиниці продукції, нормо-годин: - на початок планового періоду за нормами на кінець звітного періоду - на плановий період   8,0 6,5
2. Плановий випуск продукції, тис.одиниць
3. Корисний річний фонд робочого часу на одного робітника, годин - у базисному році - у плановому році  
4. Термін впровадження заходу З 1-го серпня
5. Середній коефіцієнт виконання норм виробітку, % - у базовому році - у плановому році   115,0 120,0
6. Вартість товарної продукції на плановий рік, тис.грн
7. Чисельність працівників, за винятком робітників – відрядників, за нормами на початок планового року, осіб
8. Економія чисельності працівників (окрім робітників - відрядників) на плановий рік за організаційно-технічними заходами, осіб

Плановий приріст продуктивності праці визначити через її рівень у базовому й плановому роках та через економію працівників під впливом плану організаційно-технічних заходів (завдяки зниження трудомісткості, збільшення фонду робочого часу, підвищення середнього рівня виконання норм виробітку).

 

Задача 5.6 Розрахувати плановий приріст продуктивності праці на підприємстві за факторами, якщо вихідна чисельність персоналу, розрахована за нормами базисного року, - 1800 осіб, а умовне вивільнення робочої сили відбудеться: а) за рахунок зниження трудомісткості продукції завдяки удосконалення технічної бази виробництва – 50 осіб; б) за рахунок впровадження централізованого обслуговування робочих місць – 40 осіб; в) за рахунок удосконалення структури управління виробництвом – 15 осіб. Провести перевірку правильності отриманих результатів.

Задача 5.7 Підприємству необхідно збільшити обсяг виробництва на 9% за умови скорочення чисельності працівників на 2%. За планом організаційно - технічних заходів трудомісткість продукції може бути знижено не більше, ніж на 8%. Можливо скорочення управлінського персоналу, за рахунок чого питома вага виробничих робітників збільшиться з79 до 80%. Визначити, як необхідно підвищити продуктивність праці за рахунок удосконалення організації праці, щоб досягти намічених показників?

Задача 5.8 Використати індексний метод розрахунку підвищення продуктивності праці за факторами. Визначити ріст виробітку за рахунок кожного фактору та в цілому за планом, умовне вивільнення робітників, якщо за нормами на початок планового року для виконання планового обсягу продукції необхідно мати 2650 робітників. Планом організаційно-технічних заходів передбачено: зниження обсягу нормативно-чистої продукції на 4%; зменшення внутрішньо змінних втрат робочого часу з 11 до 5%; збільшення кількості робочих днів за рік на одного робітника з 229 до 231; підвищення частки виробничих робітників в загальній чисельності працівників з 72 до 74%.

Задача 5.9 Трудомісткість планового обсягу продукції за нормами праці на початок планового року – 560 тис. н-год. Фонд робочого часу на одного робітника в базисному періоді – 1900 годин, а середній коефіцієнт виконання норм виробітку – 118%. У плановому році завдяки впровадженню організаційно-технічних заходів трудомісткість продукції знизиться на 5 %, на 3,7% покращиться використання річного фонду робочого часу, зросте питома вага робітників в чисельності усіх працівників з 73 до 78 в%. Яким чином ці фактори вплинуть на зростання продуктивності праці, та якій умовній економії чисельності робітників буде дорівнювати її зростання?

Задача 5.10 В цеху встановлено 300 одиниць обладнання. В плановому періоді передбачено замінити 30 верстатів новими, продуктивність яких у 2 рази вища. Термін впровадження такого заходу – з 1 липня. Крім того, передбачається модернізувати 50 верстатів, продуктивність яких зросте на 30%. Термін впровадження модернізованого обладнання – з 1 серпня. Питома вага робітників, які зайняті на новому й модернізованому обладнанні в загальній чисельності працівників – 2%. Вихідні чисельність робітників, розрахована за нормами на початок року і плановому випуску продукції – 4320 осіб. Передбачено економію чисельності за рахунок удосконалення структури управління підприємством протягом року – 14 осіб.

Задача 5.11 Вихідні дані для розрахунку планового рівня продуктивності праці надано в табл.5.2. Підлягають розрахунку тільки дані, які не проставлені в таблиці.

Таблиця 5.2

Вихідні дані для розрахунку продуктивності праці

 

№ п/п Показники Одиниці виміру Базис- ний рік На початок планового року Зміни до плану Плановий рік
 
Випуск продукції          
Виріб А тис. од. -
Виріб Б тис. од. -
Ціна виробів          
  Виріб А грн. -
  Виріб Б грн. -
Трудомісткість виробу:          
Виріб А нормо-годин  
Виріб Б нормо-годин  
Товарна продукція тис. грн. 25 000      
Трудомісткість виробничої програми тис. нормо- годин      
Корисний фонд часу робітника год.  
Коефіцієнт виконання норм виробітку   1,18 1,18 0,07  
Чисельність робітників - відрядників осіб 2 919      
Чисельність інших категорій працівників осіб    
Чисельність працівників всього осіб      
Виробіток на одного працівника грн./ особу