Загальна оцінка виконання річного плану підвищення продуктивності праці

 

Загальну оцінку виконання плану з продуктивності праці проводять за даними табл. 6.1

Таблиця 6.1

Загальна оцінка виконання плану з продуктивності праці

 

  Показники Од. вимі ру Базо вий рік Звітний рік План до попер. року, % (ст.6/ст.3 Факт до попереднього року, % (ст.7 / ст.3) Виконання плану, % (ст.7/ ст.6)
За планом Фактично
На початок панового року Зміни до плану На плановий рік
1.Обсяг (Q) продукції в оптових цінах підприємства Тис. грн.         -     29977,5     114,2   119,9   105,0
2.Середньо облікова чисельність ПВП Осіб             89,9   74,5   102,2
3.Виробіток на одного працівника (ПП) Грн.             127,0   153,2   102,7
4.Частка при-росту обсягу виробництва за рахунок: - ПП - чисельності     % %     -     100,0 -     - -     100,0 -     56,0 44,0     -     -     -

Порядок проведення розрахунків

1. Розраховуємо динаміку показників обсягу виробництва, чисельності працівників та продуктивності праці (рядки 1,2,3) за стовбцями 6,7,8. Визначаємо зміни показників планових і звітних відносно базового року та відсоток виконання плану у звітному році.

2. Визначаємо вихідну чисельність ПВП (ряд. 2.):

- За планом (ст.4). Планова вихідна чисельність показує скільки необхідно було б працівників для виконання запланованого обсягу продукції за умов трудомісткості виробничої програми за нормами праці на початок планового року). Див розрахунки в табл. 6.2:

- За звітом (ст.5) визначаємо скільки було б необхідно мати працівників для виготовлення фактичного обсягу продукції за умов виробітку, розрахованого за нормами на початок року:

або

3. Визначаємо, яка економія чисельності планувалась і яку було отримано фактично (рядок 5):

Стовбець 4.

Стовбець 5.

 

4. Визначаємо частку приросту продукції за рахунок продуктивності праці у звітному періоді (ряд. 6) за формулою:

(6.1)

В плановому періоді передбачалось отримати за рахунок підвищення продуктивності праці усі 100% зростання обсягу виробництва, який виріс на 5%. Фактично, порівняно з планом, відбулось як зростання чисельності (на 2,2%), так і продуктивності праці (на 2,7%). Розрахуємо частку приросту продукції, отриману фактично за звітний рік за рахунок зростання продуктивності праці:

Висновки із розрахунків

1.Фактично план з виробництва продукції перевиконано на 5%. Це зростання досягнуто як завдяки підвищенню продуктивності праці на 2,7%, так і за рахунок зростання чисельності персоналу на 2,2%. Планом передбачалась економія робочої сили в обсязі 660 осіб, але фактично вона склала 589 осіб, тобто менше на 71 особу.

2. Фактично у звітному році за рахунок зростання продуктивності праці отримано тільки 56% приросту продукції, а не усі 100%, як було передбачено планом. Тобто, це планове завдання не виконано через те, що на підприємстві зросла чисельність персоналу на 2,2% порівняно з планом.

Загальна оцінка виконання плану не розкриває причин зміни показника продуктивності праці, тому слід на наступному етапі аналізу виявити кількісний вплив на її рівень техніко-економічних факторів.