Аналіз продуктивності праці за факторами її зростання прийомом ланцюгових підстановок та індексним методом

Узагальнюючим показником ефективності використовування живої праці є її продуктивність праці у розрахунку на одного працівника (робітника) виробництва, яка розраховується як відношення випуску продукції у порівняних цінах (ф. № 1, ряд. 810) до середньої облікової чисельності працівників підприємства (ф. № 1 - ПВ, ряд. 1010) [12,с. 183-185] .

Даний показник виступає результатом взаємодії основних засобів виробництва із робочою силою, яку неможливо визначити до того, як будуть побудовані основні промислово - виробничі засоби. Ще до з'єднання робочої сили і основних промислово-виробничих фондів у виробничому процесі, тобто в період створення основних промислово-виробничих засобів, формується певний рівень фондоозброєності, який значною мірою впливає на рівень фондовіддачі. Частково фондовіддача створюється в процесі використання основних промислово-виробничих фондів, тобто після поєднання робочої сили із основними засобами, а продуктивність праці - стовідсотково.

Таким чином, формування рівня фондоозброєності повністю передує формуванню рівня продуктивності праці, а формування рівня фондовіддачі частково - продуктивності праці, а частково співпадає з цим процесом в часі. Той факт, що основні промислово-виробничі засоби виступають пасивною стороною у виробничому процесі, а робоча сила - активною, тому що вона приводить у рух машини і устаткування, свідчить не про те, що продуктивність праці виникає до формування фондовіддачі, а лише про те, що не тільки технічний рівень основних промислово-виробничих фондів, але і рівень професійної підготовки кадрів визначає продуктивність праці.

Кваліфікація працівників, в першу чергу, впливає на рівень ефективності використання основних засобів, а вже потім - на рівень продуктивності праці. Отже, між фондоозброєністю праці (ФО), фондовіддачею ( f ) і продуктивністю праці (ПП) існує взаємозв'язок, який можна виразити такими мультиплікативними математичними моделями

(6.2)

(6.3)

За допомогою мультиплікативної моделі продуктивності праці можна визначити зміну продуктивності праці на підприємстві в цілому у звітному році порівняно з базовим або за планом на майбутній період від факту звітного періоду, а також під впливом змін в динаміці або за планом таких техніко-економічних чинників виробництва:

а) коефіцієнта використання виробничих потужностей підприємства (КП);

б) потенційної фондовіддачі (fп);

в) питомої ваги активної частини в загальній вартості основних засобів підприємства (dак);

г) фондоозброєності праці (ФО) в абсолютному і відносному вираженні за такою схемою (табл. 6.2).

Доцільно проводити пофакторний аналіз середнього рівня продуктивності праці за рік (квартал, місяць) в абсолютному і відносному вираженні під впливом середньогодинної продуктивності праці одного робітника, середньої тривалості робочого дня, середньої тривалості робочого періоду і питомої ваги робітників у загальній кількості працівників підприємства.

Також слід визначити вплив змін в продуктивності праці й кількості працівників на динаміку обсягу виготовленої продукції та провести аналіз впливу використання робочого часу на динаміку продуктивності праці.

 

Таблиця 6.2

 

Приріст (зниження) рівня продуктивності праці за рахунок окремих

техніко - економічних чинників виробництва на підприємстві

 

Абсолютний приріст Відносний приріст
1. Загальна зміна продуктивності праці:
2. За рахунок зміни:
а) коефіцієнту використання виробничих потужностей підприємства (КП):
 
б) потенційної фондовіддачі (f п):
 
в) питомої ваги активної частини основних фондів в загальній вартості основних засобів підприємства (dак ):
г) фондоозброєності праці працівників підприємства (ФО):
 
3. Перевірка:

 

У найбільш загальному вигляді структурно-логічна схема факторного аналізу продуктивності праці від рівня використання робочого часу наведена на рис. 6.1.

Середньорічний виробіток продукції одного працівника (ППпр) можна подати як добуток таких факторів:

ППпр = d х Д х tЗМ х Wг (4.4)

 
 
Середньорічний виробіток продукції одного працівника, ППпр

 


Рис. 6.1.Фактори впливу на розмір середньорічної продуктивності праці одного працівника.

 

Якщо між показниками існує взаємозв’язок, який можна відобразити чотирма діями арифметики, то між індексами цих показників існує аналогічний взаємозв’язок:

І ППпр = І d х І Д х І tзм х І Wг (6.5)

Для оцінки впливу факторів, наведених у формулі 6.5, на зростання продуктивності праці, використаємо показники табл.6.3. Для розрахунку даних у стовбцях 7,8,9,10 застосовуємо прийом підстановок з використанням абсолютної різниці у рівнях показників.

 

Таблиця 6.3

Оцінка впливу факторів на середньорічний виробіток одного працівника

 

Показники   Од. ви-мі-ру План   Факт   Індекс викон. плану   Відхилення від плану
Усього     в т.ч. за рахунок
d Д   tзм   Wг
1.Річний виробіток на одного праців-ника ПВП,(ППр) гривні             1,006     +40 0,005 * 230 * 7,97 * 5,119 = 46,92 грн 0,7 * 0,760 * 7,97 * 5,119 = 21,20 грн 0,066 * 0,760 * 230,7 *5,119 = 59,24 грн (- 0 ,62) * 0,760 * 230,7 * 8,036 = - 87, 36 грн
Факторні показники:
2.Питома вага робітників у ПВП, (d) Част-ка   0,755   0,760   1,0066   0,005
3.Число робочих днів відпрацьов. одним робіт-ником, (Д) днів     230,7   1,0031   0,70
4.Тривалість робочого дня, ( tзм) Год.   7,97   8,036   0,0083   0,066
5. Годинний виробіток одного робітника, (Wг) гривні   5,119   5,053   0,9879   - 0,062

 

 

Розрахуємо приріст продуктивності праці на одного працівника (ППпр) у відсотках за окремими факторами, використовуючи прийом різниці у відносних значеннях показників (гр.5):

Дані табл.6.3 дозволяють зробити наступні висновки.

У звітному році продуктивність праці одного працівника (ППпр) (ряд.1) зросла порівняно із планом на 0,6% (ст.5) або на 40 грн (ст.6). На це зростання вплинули такі фактори:

- зростання питомої ваги робітників в чисельності ПВП збільшило ППпр на 0,66% або на 46,92 грн. (ст.7);

- збільшення кількості відпрацьованих днів на одного робітника дозволило підвищити ППпр на 0,31%, або на 21,2 грн. (ст.8);

- зростання тривалості робочого дня підвищило ППр на 0,83% або на 59, 24 грн. (ст.9);

- зниження ППпр на 1,21% ( - 87,36 грн.) відбулось через зменшення годинного виробітку одного робітника (ст.10).

Таким чином, на підприємстві екстенсивні чинники мали позитивний вплив на рівень ППпр (+ 1,8%), а інтенсивні – негативний вплив (- 1,21%). Тому основну увагу слід приділити на з’ясування причин зниження годинного виробітку робітників (Wг). Це могло відбутися через погіршення технічного рівня виробництва, зниження рівня організації праці та її інтенсивності, зміни у структурі продукції, зміни рівня міжзаводської кооперації, підвищення втрат від браку, наявність відхилень від нормальних умов виробництва та ін.