Задачі для самостійного вирішення

Задача 6.1Приріст продуктивності праці планувався в розмірі 5,8%. За умови виконання усіх намічених планом організаційно-технічних заходів у звітному кварталі він склав лише 4,9% при зниженні матеріалоємності товарної продукції з 75 до 745. Визначити, яким буде приріст продуктивності праці, якщо матеріалоємність у звітному кварталі не знизиться.

 

Задача 6.2 На підприємстві у звітному році за рахунок модернізації обладнання трудомісткість продукції була знижена на 3,7%. Також були здійснені заходи з удосконалення організації праці та управління виробництвом, в результаті чого були знижені втрати робочого часу з 12 до 8%. Визначити, яким чином вплинула на продуктивність праці та трудомісткість продукції зміна обсягу поставок з кооперації, якщо загальний ріст продуктивності праці на підприємстві на рік планувався у розмірі 6%.

 

Задача 6.3 Вихідна технологічна трудомісткість виробничої програми за нормами на початок планового року – 2674 тис.люд.-год. У звітному році за планом організаційно-технічних заходів удосконалення виробництва вона знизилась на 117 тис.люд.-год. Крім того, підвищилось використання робочого часу на одного робітника з 1790 до 1812 годин, а питома вага робітників у чисельності персоналу підвищилась з 78 до 80%. Між тим, через погіршення якості сировини питома вага остаточно забракованої продукції зросла з 0,5 до 2,6%, а на виправлення браку додатково було витрачено 30 тис. люд.-годин.

Проаналізувати ситуацію й визначити: а) досягнутий приріст продуктивності праці; б) частку приросту продуктивності праці, що була втрачена через зниження якості сировини.

 

Задача 6.4У виробничому цеху 320 робітників. На одній з ділянок з 1 квітня для 42 робітників встановлено нове обладнання, продуктивність якого вища на 30%. На другій ділянці у зв’язку з покращення обслуговування робочих місць з 1 вересня у 87 робітників продуктивність праці підвищилась на 8%. На третій ділянці відбулись зміни технології виробництва продукції, у зв’язку з чим з 1 липня у 90 робітників знизилась трудомісткість продукції на 7%. На інших ділянках виробництва продуктивність праці залишилась без змін. Визначити приріст продуктивності праці в цілому по цеху в рік впровадження заходів й умовно-річний приріст продуктивності праці.

Задача 6.5 Під час аналізу виконання плану з праці на підприємстві виявили, що деякі намічені планом заходи не були виконані:

а) на проведена заміна декількох верстатів новими, в результаті чого не вивільнено 19 робітників; б) перехід на нову технологію, яка дозволила би вивільнити на рік 36 робітників, здійснений не з березня місяця, а з серпня; в) втрати робочого часу перевищили планові на 40000годин.

Визначити, на скільки відсотків в зв’язку з цим знизилась продуктивність праці й зменшився випуск продукції, якщо на підприємстві працюють 2000 робітників, а фонд робочого часу одного робітника на рік – 1820 годин.

 

Задача 6.6На складальній дільниці машинобудівельного заводу було намічено ввести напівавтоматичну лінію з 1 березня, що дозволило б знизити трудомісткість складання вузла машини з 12 до 15 норм.-год. Однак через несвоєчасну поставку на завод обладнання лінія була впроваджена тільки з 1 серпня. При чому, протягом серпня її продуктивність була нижче проектної на 50%. Урахувати, що план запуску продукції – 420 вузлів на місяць, а реальний місячний фонд робочого часу на одного робітника – 150 годин.

Визначити: а) як могла би підвищитися продуктивність праці при своєчасному здійсненні заходу; б) як фактично підвищилась продуктивність праці; в) якому умовному вивільненню робітників відповідає це підвищення продуктивності праці.

Задача 6.7 Розподілити зміни обсягу продукції за факторами: приріст (зниження) продуктивності праці та збільшення (зменшення) чисельності робітників у звітному році порівняно із планом:

 

Показники План Факт
Обсяг товарної продукції, тис.грн
Чисельність працівників, осіб

Задача 6.8В базовому році середня тривалість робочої зміни - 7,95 годин, число явочних днів на одного робітника на рік – 230. Як змінилась тривалість роботи в зміну й число явочних днів у звітному році, якщо годинний виробіток одного робітника підвищився на 8%, денний – на :, а річний – на 7%.

Задача 6.9 Визначити індексним методом на скільки відсотків по кожному фактору (трудомісткість одиниці продукції, виконання норм виробітку, використання робочого часу, питомої ваги основних робітників) та в цілому по підприємству підвищилась продуктивність праці за даними таблиці:

Показники План Факт
Обсяг виробництва. тис.грн
Трудомісткість продукції, тис. нормо-годин.
Затрати праці основних робітників, тис.люд.-годин.
Середньооблікова чисельність основних робітників,осіб.
Середньооблікова чисельність працівників, осіб

 

Задача 6. 10За наведеними в таблиці даними (способом абсолютних різниць в рівні показників) провести аналіз впливу трудових факторів на обсяг продукції і визначити резерви його збільшення:

 

Показники План Факт Відхилення
Обсяг виробленої продукції, тис.грн. + 653
Середьооблікова чисельність робітників, осіб + 7
Кількість днів, відпрацьованих одним робітником за рік, дн. - 5
Середня тривалість робочого дня, годин 7,8 7,7 - 0,1
Середньогодинний виробіток одного робітника, грн. 8,115 8,69 + 0,575