Укрупнений метод планування

 

При плануванні фонду оплати праці укрупненим методом використовують такі його види: метод коригування базового фонду оплати праці; розрахунок за середньою заробітною платою; нормативний метод: прирістний та рівневий.

Укрупнений метод застосовується на стабільно працюючих підприємствах, де виробничі та економічні показники істотно не змінюються. Плановий фонд заробітної плати може розраховуватися виходячи з прямої заробітної плати (за тарифними ставками, відрядними розцінками, посадовими окладами), які коригуються на очікуваний індекс інфляції та коефіцієнт підвищення законодавчого розміру мінімальної заробітної плати. Усі інші елементи планового фонду об’єднують у коефіцієнт додаткової заробітної плати, який показує у скільки разів повний річний фонд оплати праці більше фонду прямої заробітної плати. Цей коефіцієнт розраховують за звітними даними.

У тих випадках, коли на підприємстві істотно змінюються обсяг виробництва й продуктивність праці, через це змінюється й чисельність працівників, плановий фонд заробітної плати може бути приблизно розрахованим виходячи з звітного фонду, скоригованого на показники зміни чисельності й середньої заробітної плати або зміни обсягу виробництва, продуктивності праці й середньої заробітної плати за формулами (метод коригування базового фонду оплати праці):

 

, або (7.1)

або

(7.2)

 

де ФОПпл – плановий фонд оплати праці, тис.грн; ФОП баз –фонд оплати праці звітного періоду (очікуваний ), тис. грн.; ІЧ, І Q, ІПП – індекси зміни за планом відповідно чисельності працівників, обсягу виробництва та продуктивності праці;– індекс середньої заробітної плати з урахуванням очікуваних інфляції та підвищення мінімальної законодавчо встановленої заробітної плати.

 

Недоліками цього методу є використання базового фонду оплати праці, який містить нераціональні виплати заробітної плати.

У перспективному й часто і поточному плануванні використовують розрахунок планового фонду на основі планової середньої заробітної плати одного працівника, помноженому на планову чисельність працівників (метод розрахунку за середньою заробітною платою). Порівняно з попереднім методом, цей метод точніше, бо ґрунтується на планових показниках.

Щоб отримати достовірний результат розрахунків необхідно, по-перше, під час зміни обсягів виробництва використовувати співставні ціни (наприклад, базового року), а по-друге, як можна точніше визначити зростання середньої заробітної плати.