Загальна оцінка використання фонду оплати праці. Аналіз впливу факторів на використання фонду оплати праці

Аналіз заробітної плати на підприємстві має такі цілі: з’ясування ступеню економічної доцільності витрат із заробітної плати, щоб не допустити зниження ефективності виробництва, темпів росту продуктивності праці; сприяння росту мотивації й продуктивності праці.

Аналіз використання коштів на оплату праці вирішує такі завдання:

- оцінка виконання плану використання коштів на оплату праці;

- перевірка правильності визначення планового фонду заробітної плати року;

- визначення впливу на використання фонду оплати праці змін в середній заробітній платі та чисельності персоналу;

- дослідження причин, які сприяли зміні середньої зарплати й структурі фонду оплати праці працівників;

- визначення обґрунтованості преміювальних систем, що використовуються на підприємстві.

Аналіз використання фонду заробітної плати проводиться за такими напрямами:

1) визначається абсолютна й відносна економія або перевитрата фонду заробітної плати промислово-виробничого персоналу в цілому і за окремими категоріями працівників;

2) вивчається структура фонду заробітної плати різних категорій працівників за її елементами;

3) проводиться аналіз середньої заробітної плати в динаміці і визначення залежності рівня зарплати від факторів і, насамперед, від збільшення продуктивності праці, а також від кращого використання робочого часу, устаткування тощо;

4) встановлюється відповідність між темпами зростання середньої заробітної плати і продуктивності праці, для чого визначається коефіцієнт випередження (співвідношення індексів продуктивності праці та середньої заробітної плати). Визначається, який відсоток збільшення заробітної плати був намічений за планом і який отримано фактично за кожен відсоток підвищення продуктивності праці;

5) встановлюється вплив співвідношення темпів росту середньої заробітної плати та продуктивності праці на собівартість, прибуток та інші фінансові показники.

На першому етапі аналізу передусім визначається абсолютна та відносна економія або перевитрата з фонду зарплати за формулами 8.1- 8.4.

Абсолютне відхилення фонду оплати праці (∆ФОПабс) розраховується як різниця між фактично використаними засобами на оплату праці й плановим фондом оплати праці як в цілому по підприємству, так і по його підрозділам та по категоріям працівників :

(8.1)

 

Оцінка використання ФОП лише за абсолютним відхиленням частіше здійснюється на малих фірмах та підприємствах, де ФОП формується залишковим методом:

 

(8.2)

 

Де В – витрати на весь випуск продукції; М - матеріальні витрати; А - амортизація; Нп – непрямі витрати (податки, відсотки за кредит, рента та ін.); Пр – прибуток.

 

Оскільки абсолютне відхилення визначається без урахування ступеню виконання плану з виробництва продукції, то по ньому неможливо робити висновки про економію або перевитрату ФОП. Більш точна оцінка використання ФОП надається на основі відносного відхилення звітного показника від планового (∆ФОПвід), скоригованого, з урахуванням відсотку виконання плану з обсягу продукції та нормативної величини зростання ФОП на 1% зростання обсягу продукції:

(8.3)

При цьому слід мати на увазі, що корегуванню підлягає лише та частина фонду заробітної плати, яка змінюється пропорційно зростанню обсягу продукції, і тільки промислово-виробничого персоналу. Це заробітна плата робітників за відрядними розцінками, премії робітникам й управлінському персоналу за виробничі результати і сума відпускних, яка відповідає частки перемінної заробітної плати.

Постійна заробітна плата не змінюється під час збільшення або спаду обсягу виробництва (заробітна плата за тарифними ставками, зарплата службовців за окладами, усі види доплат, оплата праці будівельних бригад, побутово-комунального господарства і відповідна їм сума відпусток.)

Плановий змінний ФОП корегується за формулою:

(8.4)

 

де ∆Q –відсоток перевиконання або недовиконання плану з обсягу продукції; Нзп - норматив збільшення ФЗП на 1% зміни обсягу продукції, %.

 

Загальна оцінка використання фонду оплати праці (ФОП) проводиться на основі звіту з праці (ф. №1-ПВ) з використанням аналітичної табл. 8.1 (дані умовні).

Дані табл.8.1 свідчать, що за усіма категоріями персоналу має місце абсолютна перевитрата по ФОП, а загальна її величина складає +1575 тис.грн.

Скоригуємо плановий фонд заробітної плати, якщо плановий обсяг продукції підвищено на 4,5%, а Нзп = 0,5:

Таблиця 8.1

Загальна оцінка використання ФОП (тис.грн.)

 

Показники План Звіт Абсолютне відхилення Скоригований плановий ФОП Відносне відхилення
ФОП усього персоналу, у тому числі - +1038
Промислово –виробничого персоналу в тому числі - змінний - постійний     +1465   +3435 -1970   +928   +2898 -1970
Непромислового персоналу +110 - +110

 

Таким чином, з урахуванням перевиконання плану з виробництва продукції на 4,5 %, перевитрата ФОП складає 1038 тис.грн, тобто на 537,0 тис.грн. менше (1575 – 1038).

Загальна оцінка виконання плану з ФОП передбачає виявлення впливу на його обсяг чисельності персоналу та середньої заробітної плати за усіма категоріями персоналу. Для прикладу розрахуємо необхідні показники за категорією робітників, виходячи з таких даних: Ч робітників планова – 603 осіб, Ч фактична – 610 осіб; середня заробітна плата планова - 42733 грн., а фактична – 44450,8 грн.(табл.8.2).

Вплив факторів на ФЗП робітників визначимо скороченим прийомом ланцюгових підстановок:.

- приріст ФОП за рахунок чисельності робітників:

-

 

- приріст ФОП за рахунок середньої заробітної плати:

-

 

Таблиця 8.2

Оцінка зміни ФОП за факторами по категоріям персоналу

 

Категорії персоналу ФЗП Відхилення від плану
усього У тому числі за рахунок
план факт   чисельності Серед. ЗП
1.Робітники
2.Керівники, спеціалісти
3.Службовці
4.Інший персонал
5.Усього ФЗП ПВП

Для інших категорій персоналу проводяться такі ж розрахунки, виходячи з чисельності персоналу за кожною категорією працюючих та відповідної середньої заробітної плати.

При визначенні ФОП залишковим методом окрім впливу чисельності та середньої заробітної плати, визначається також і вплив інших факторів, які зумовлюють зміни ФОП: доход підприємства, матеріальні витрати, плату за кредит, плата у бюджет та ін.