Аналіз складу фонду заробітної плати робітників

 

 

ФОП робітників складає переважну частку загального фонду оплати праці, тому його аналіз є дуже важливим. Під час аналізу середньої заробітної плати робітників необхідно виявити причини, які призвели до зміни її фактичної величини порівняно з планом. Такими причинами можуть бути: перевиконання норм виробітку; суміщення професій; зміни тарифних ставок відповідно до зміни гарантованої державою величини МЗП та її індексації у зв’язку із ростом цін на споживчі товари; зміни доплат до годинного, денного та річного фонду заробітної плати. Для виявлення причини цих змін слід провести аналіз складу ФЗП робітників (табл.8.5).

 

 

Таблиця 8.5

Аналіз елементів середньої заробітної плати робітників (тис.грн)

 

Основні елементи ФЗП робітників План Звіт Відхилення від плану
1. Оплата праці робітників-відрядників за розцінками +16
2. Оплата праці робітників-погодинників за тариф. ставками +4
Усього фонд прямої заробітної плати +20
3.Премії 319,3 +8,7
4.Доплати до годинного фонду, з них - за відхилення від нормальних технологічних умов тощо   - 100,0   2,9 +6,0   +2,9
Усього фонд годинної заробітної плати 2383,3 2418,0 +34,7
5. Доплати до денного фонду, з них - за понадурочні - за внутрішньо змінні простої не з вини робітників тощо 26,5 - - 36,5 3,5 2,5 +10,0 +3,5 +2,5
Усього фонд денної ЗП 2409,8 2454,5 +44,7
6. Доплати до річного фонду , з них - оплата цілоденних простоїв 221,0 - 257,0 17,0 +36,0 +17,0
Разом річний ФЗП 2630,8 2711,5 +80,7

 

Під час аналізу причин відхилення розглядаються такі елементи структури ФЗП робітників:

1. Оплата праці робітників-відрядників. Причини відхилення фактичних виплат від планових їх величин: зміна нормативної технологічної трудомісткості продукції, тарифних ставок та розцінок; підвищення планового рівня виконання норм виробітку.

Якщо мають місце перевитрати з цього елементу, то необхідно встановити своєчасність і правильність перегляду норм виробітку у зв’язку з впровадженням інноваційних заходів, спрямованих на зниження трудомісткості. Виявити можливості впровадження науково-технічних норм праці. Перевірити правильність тарифікації робіт.

2. Оплата праці робітників – погодинників за тарифними ставками.

Відхилення від плану може мати місце через перевищення планової чисельності робітників - погодинників і завищення їм тарифних розрядів та тарифних ставок. Особливу увагу слід приділити перевірці відповідності застосованих тарифних ставок умовам та складності виконуваних робіт.

3. Премії робітникам. Перевитрати за рахунок виплати премій можуть бути пов’язані із перевитратами прямої заробітної плати, тому що розмір премій визначається у відсотках до тарифного заробітку або до відрядної заробітної плати. Крім того, може мати місце необґрунтоване завищення розмірів премій та невиконання умов преміювання. Конкретні причини перевитрат з цього елементу ФЗП з’ясовуються шляхом вивчення преміальних положень та практики їх застосування.

4. Доплати до годинного ФЗП. Особливу увагу слід приділити виявленню та усуненню причин доплат за відхилення від нормальних організаційно - технологічних умов роботи. Сума цих доплат є прямою перевитратою ФЗП робітників. Конкретний аналіз причин проводиться на основі доплатних листків. Найбільш характерними причинами є: відсутність на робочому місці передбачених технологією пристроїв, інструменту; погана якість сировини та вихідних матеріалів; невідповідність отриманих за кооперацією заготовок технічним умовам тощо.

5. Доплати до денного ФЗП. З цих доплат особливу увагу приділяють доплатам за надурочні роботи та внутрішньо змінні простої не з вини робітників. Конкретні причини доплат за внутрішньо змінні простої вивчаються на основі доплатних листків. Цими причинами є: перебої у подачі енергії; позаплановий ремонт обладнання; відсутність матеріалів; несвоєчасне надходження заготовок, матеріалів на робочі місця тощо.

Втрати робочого часу через внутрішньо змінні простої компенсують надурочними роботами, що не повинно мати місце. Виправданими надурочними роботами є тільки ті, що передбачені законом: аварії, стихійне лихо тощо. Інші причини повинні бути усунені.

6. Доплати до річного ФЗП. Необхідно вивчити заподій доплат за цілоденні простої. Джерелом інформації служать Акти простоїв і Листки простоїв, на основі яких вивчають заподій простоїв та суми доплат. Особливу увагу слід приділити вивченню причин страйків і встановленню втрат від них.