Джерела інформації для планування та аналізу трудових показників

Показники у сфері праці оформляються у вигляді звітів і широко використовуються в роботі як всередині підприємства, так і за його межами — на місцевому, регіональному, галузевому та загальнодержавному рівнях управління. Звітність показників з праці на підприємстві поділяється на статистичну та оперативну, вона може мати різні напрямки використання та періодичність складання.

Державна статистична звітність підприємств з питань праці, формується на основі звітів установлених форм, які підприємці незалежно від форм власності та господарювання зобов'язані надавати в установлені терміни до управління статистики місцевості де підприємство зареєстроване (головного управління статистики в АР Крим, обласного (районного, міського) органу державної ста­тистики).

 

 

Рис. 1.3 Схема експрес-аналізу чинників та показників праці й заробітної плати.

У регіональних управліннях статистики ця звітність аку­мулюється, аналізується і узагальнені результати подаються до Держкомстату України та Міністерства праці та соціальної політи­ки України, яке використовує ці дані для планування і координації роботи з управління соціально-трудовими процесами в країні.

Державна статистична звітність з питань праці включає такі звіти:

• "Звіт з праці" (форма № 1-ПВ місячна), який подається підприємствами, установами, організаціями (далі — підприємства­ми) незалежно від форм власності та господарювання до сьомого числа наступного після звітного періоду місяця;

• "Зведений звіт з праці" (форма № 1-ПВ місячна зведена), який подають підприємства, незалежно від форм власності та гос­подарювання, що мають декілька видів діяльності, до сьомого чис­ла наступного після звітного періоду місяця;

• "Звіт про стан умов праці, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах" (форма №1 -ПВ умови праці, річна), який подається промисловими підприємствами, будівельними організа­ціями, підприємствами та організаціями транспорту і зв'язку, ко­лективними сільськогосподарськими підприємствами, незалежно від форм власності не пізніше 31-го грудня звітного року один раз у два роки;

• "Чисельність окремих категорій робітників та підготовка кад­рів" (форма № 6-ПВ річна) подається підприємствами та колектив­ними сільськогосподарськими підприємствами, незалежно від форм власності не пізніше п'ятого січня року, наступного за звітним.

• Державна статистична звітність про стан заборгованості щодо виплати заробітної плати включає "Звіт про стан заборгованості щодо виплати заробітної плати" (форма № 1-ПВ (заборгованість) середньомісячна) подається 11-го числа наступного після звітного періоду місяця підприємствами незалежно від форм власності та Господарювання.

• Державна статистична звітність про використання робочого часу містить "Звіт про використання робочого часу" (форма № 3-ПВ середньоквартальна) та "Зведений звіт про використання робочого часу" (форма № 3-ПВ зведена), які подаються до сьомого числа наступного після звітного періоду місяця підприємствами незалежно від форм власності та господарювання.

• Звіт про травматизм на виробництві - форма № 7 – ТНВ, в якому наводяться дані про середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу, інформація про нещасні випадки на виробництві, втрати робочого часу через травматизм, розподіл потерпілих за основними видами подій та причинами нещасних випадків,сума відшкодувань за непрацездатність через травматизм, витрати на заходи з охорони праці. Форма подається до 25 січня за попередній рік.

Всі перераховані звіти підприємства подають до управління статистики місцевості, де підприємство зареєстроване (головні управління статистики в АР Крим, обласного (районного, міського) органу державної статистики). Ці, а також інші звіти подаються підприємствами для здійснення оперативного управління до органу, до сфери управління якого належать (за його вказівкою).

На підприємствах роботу зі складання і своєчасного подання звітів з питань праці здійснює економіст з праці.

Також для здійснення аналізу використовуються дані бухгалтерської звітності, дані відділу кадрів, акти ревізій і перевірок. Первинна оперативна інформація для аналізу і планування трудових показниках міститься також у робочих нарядах, табелях обліку відпрацьованого часу, плани та повідомлення про перегляд норм, акти про впровадження нової техніки, акти про внутрішньо змінні простої та втрати робочого часу, про брак у роботі, про травматизм, дані про атестацію робочих місць та ін.

Оперативна звітність з праці складається для задоволення поточних потреб підприємства в даних про працю та соціально-трудові відносини. На її базі здійснюється прийняття оперативних та розрахунок перспективних рішень щодо кадрових змін на підприємстві, у чисельності та складі персоналу, показниках продуктивності праці, мотивації праці в організації, соціально-економічного розвитку трудового колективу.