Аудит соціально-трудової сфери

Аудит соціально-трудової сфери - це система заходів щодо збирання інформації, яка характе­ризує дотримання законодавства у сфері праці, її оцінки та аналізу, узагальнення та розроблення практичних рекомендацій щодо підви­щення ефективності діяльності підприємства у напрямі організації праці та регулювання соціально-трудових відносин.

Об'єктами аудиту у соціально-трудовій сфері виступають людські ресурси підприємства та його діяльність, служба управління людськи­ми ресурсами, кадрова документація, оплата праці та розрахунки з соціальними фондами. Об'єкт характеризується системою показників, які дають можливість оцінити:

1) результативність та ефективність функціонування трудового потенціалу;

2) ефективність організації соціально-трудових відносин;

3) розвиненість систем мотивації та оплати праці;

4) раціональність методів оцінки праці;

5) досконалість організації робочих місць;

6) ефективність використання робочого часу тощо.

При цьому оцінка ефективності діяльності персоналу може роз­глядатись як головна мета аудиту соціально-трудової сфери, а оцінка ефективності соціально-трудових відносин, мотивації, оплати праці - як завдання, що сприяють розв'язанню головної мети.

Аудит соціально-трудової сфери розглядається за трьома основними аспектами: організаційно-технологічним; соціально-психологічним; економічним.

В організаційно-технологічному аспекті аудит - це перевірка документації та аналіз показників, що свідчать про легітимність та ефективність діяльності підприємства.

Аналіз показників праці виступає невід'ємним елементом організації праці та соціально трудових відносин. Аудит соціально-трудової сфери передбачає аналіз даних, що характеризують розвиток людського капіталу, систему оплати праці та відрахувань на соціальне страхування, показники плинності кадрів, кількості скарг, прогулів і невиходів на роботу, рівень виробничого травматизму, ставлення персоналу до роботи та ступінь задоволеності працею.

В соціально-психологічному аспекті аудит соціально-трудової сфери - це оцінка соціально-трудових відносин на підприємстві, що охоплює, поряд з вивченням документації проведення самостійних опитувань, анкетувань, індивідуальних та колективних бесід, інтерв'ю з працівниками різних рівнів та категорій. У такий спосіб оцінюються соціально-трудові відносини на підприємстві, основні чинники трудової мотивації та резерви вдосконалення діяльності фірми.

Економічний аспект аудиту соціально-трудової сфери - це визначення:

1) конкурентоздатності підприємства у трудовій сфері, що оцінюється шляхом порівняння економічних та соціальних показників діяльності підприємства із законодавчо встановленими нормами та нормативами або з середніми та кращими у галузі аналогічними показниками інших підприємств;

2) ефективності функціонування кадрових служб та їх ролі у під­вищенні конкурентоздатності підприємства;

3) економічної ефективності власне аудиту, порівняння витрат на проведення аудиторської перевірки з корисністю її результатів.

Подібно до фінансових перевірок, аудит соціально-трудової сфери слід проводити комплексно та періодично, щоб переконатися у вико­нанні поставлених завдань.

Одним із головних завдань аудиту соціально-трудової сфери є визначення ефективності реалізації програми управління та розви­тку людських ресурсів (в ідеалі така програма має бути на кожному підприємстві). Аудиторська перевірка характеризується такими цільовими функціями:

- оцінка взаємозв’язку та дотримання чинного законодавства, галузевих інструкцій та внутрішніх правил підприємства;

- оцінка відповідності програми організаційним цілям підприємства та її обґрунтованість;

- оцінка ходу виконання програми.

Специфіка аудиту соціально-трудової сфери полягає в тому, що він не тільки забезпечує визначення того, наскільки на підприємстві дотримуються закони, правила та інструкції, а й одночасно на основі інформації, отриманої з індивідуальних та групових бесід, зустрічей зі співробітниками, аналізу матеріалів анкет, дає можливість виявити застарілі інструкції та вимоги, які не були вчасно оновлені або від­мінені. Тому розробка пропозицій щодо усунення певних обмежень та представлення їх на розгляд керівництва може сприяти зростанню продуктивності праці та суттєвому полегшенню роботи менеджерів і персоналу.

Аудит людських ресурсів - це система контролю за дотриманням встановленого порядку обліку персоналу та оцінка ефективності роботи з управління ним, регламентована трудовим законодавством України та локальними нормативними актами підприємства.

Основними об’єктами аудиту людських ресурсів є:

- система управління людськими ресурсами – діяльність керівництва підприємства щодо персоналу, основні її процедури;

- побудова підприємства – організаційна структура, склад і функціональне навантаження підрозділів, співвідношення та підпорядкованість основних елементів, ступінь жорсткості (або гнучкості) організаційної конфігурації;

- трудовий потенціал підприємства;

- кадрова документація.

Аудит людських ресурсів розв’язує низку важливих завдань. По-перше, здійснюється оцінка системи управління людськими ресурсами, що охоплює аналіз її організаційної структури, схем виконання основних процедур у рамках управління людськими ресурсами підприємства, ведення кадрової документації.

По-друге, оцінюється кількісно-якісний склад трудового потенціалу підприємства - менеджерський (готовність керівного складу до реалізації стратегічних і тактичних завдань підприємства), кваліфікаційний (відповідність рівня знань та навичок характеру дорученої роботи), інноваційний (готовність до змін), особистісний, творчий тощо.

По-третє, діагностується структура формальних та неформальних взаємозв’язків між співробітниками, канали інформаційного обміну, соціально-психологічний клімат в підрозділах, джерела виникнення проблем, конфліктних ситуацій, виявляються альтернативні лідери та угрупування.

Важливим напрямком аудиту соціально-трудової сфери в організаціях є аудит дотримання трудового законодавства та розрахунків з оплати праці працівників та розрахунків із соціальними фондами.

Таблиця 1.3