Автоматизовані інформаційні системи і технології в маркетингу

В умовах функціонування ринку покупців маркетинг організації може розглядатися як складна система, що реалізує комплекс заходів щодо задово-лення попиту споживачів на продукцію й послуги за допомогою обміну.

Маркетингова інформаційна система може розглядатися як економічна інформаційна система (ЕІС) - сукупність внутрішніх і зовнішніх потоків прямій і зворотний информационной зв'язку економічного об'єкта, методів, засобів, фахівців, що беруть участь у процесі обробки інформації й виробленню управлінських рішень [51-55].

ЕІС маркетингу є системою інформаційного обслуговування працівни-ків, зайнятих у його службах, виконує технологічні функції по накопиченню, зберіганню, передачі й обробці інформації. Вона складається, формується і діє в регламенті, обумовленому методами й управлінською структурою, прийнятою на конкретному економічному об'єкті (підприємстві, організації), реалізує цілі й задачі, що стоять перед ним. Тому особливості структури і принципи функціонування економічної інформаційної системи на сучасній технічній базі розглядаються надалі стосовно до економічного об'єкта в цілому з урахуванням того, що рішення задач маркетингу реалізується в рамках типової технологічної моделі обробки інформації.

Управління як сукупність цілеспрямованих дій реалізується відповідно до цілі функціонування економічного об'єкта й принципів прийняття рішень у конкретних ситуаціях. Однак поводження реальних соціально-економічних систем, як правило, визначається не однією, а декількома цілями, які впорядковуються (залежно від їх важливості) і враховуються відповідно до заданого пріоритету.

Управляючі впливи формуються на основі накопиченої й функціонуючої в системі управління інформації, а також відомостей, що надходять по каналах прямого й зворотного зв'язку з зовнішнього середовища. Таким чином, найважливіші функції будь-якої системи управ-ління - одержання інформації, виконання процедур по її обробці за допомо-гою заданих алгоритмів і програм, формування на основі отриманих відомо-стей управлінських рішень, що визначають подальше поводження системи.

Оскільки інформація фіксується й передається на матеріальних носіях, необхідні дії людини й робота технічних засобів по сприйняттю, збору інформації, її запису, передачі, перетворенню, обробці, зберіганню, пошуку й видачі. Ці дії забезпечують нормальне протікання інформаційного процесу й входять у технологію управління. Вони реалізуються технологічними процесами обробки даних з використанням ЕОМ і інших технічних засобів. Застосування технічних засобів для одержання інформації в ході спостереже-ння за діяльністю об'єкта, збору даних, їх реєстрації, передачі по каналах зв'язку зажадало подальшого поглибленого вивчання інформаційних процесів.

Для вироблення ефективних керуючих впливів в складних економічних системах необхідно поряд зі створенням відповідних алгоритмів керування переробити значні обсяги різноманітної інформації. Саме цим викликана необхідність розробки автоматизованих інформаційних систем (АІС) управ-ління в економіці. За допомогою АІС забезпечується багатоваріантність роз-рахунків, приймаються раціональні управлінські рішення, у тому числі в режимі реального часу, організуються комплексний облік і економічний аналіз, досягаються оперативність отирманої і використовуваної в управлінні інформації й т.д. Цьому сприяють повсюдна автоматизація конторської праці на підприємствах, в організаціях, створення ними власних автоматизованих систем управління.

Використання в управлінні комп'ютерної техніки стає невід'ємним елементом організаційних структур економічних об'єктів.

З позиції технології й виконуваних функцій АІС може складатися з декількох елементів (рис. 11.1). З позиції технології виділяються апарат управління, техніко-економічну інформацію, методи й засоби її технологічної обробки. елементи, що залишилися. Вони утворюють автоматизовану інформаційну технологію обробки даних (АІТ).

Автоматизована інформаційна технологія (АІТ) -системно організована сукупність методів і засобів реалізації операцій збору, реєстрації, передачі, накопичення, пошуку, обробки й захисту інформації на базі застосування розвиненого програмного забезпечення, використовуваних засобів обчислювальної техніки й зв'язку, а також способів, за допомогою яких інформація пропонується користувачам для вирішення задач управління.

Як людино-машинна система, у рамках якої реалізується інформаційна модель, формализуюча процеси обробки даних в умовах нової технології, АІТ замикає через себе прямі й зворотні інформаційні зв'язки між об'єктом управління (ОУ) і апаратом управління (АУ), а також вводить у систему потоки зовнішніх інформаційних зв'язків. Потоки матеріальних, енергетичних і інших ресурсів, продукції й послуг функції АІТ



визначають її структуру, що включає наступні процедури: збір і реєстрація даних; підготовка інформаційних масивів; обробка, накопичення й зберігання даних; формування підсумкової інформації; передачу даних від джерел виникнення до місця обробки, а результатів розрахунків - до споживачів інформації для прийняття управлінських рішень. Розгляд змісту елементів АІТ дозволяє виявити підсистеми, що забезпечують технологію функціонування системи.

Технологічне забезпечення АІТ складається з підсистем, що автоматизують інформаційне обслуговування рішення завдань із застосуванням ЕОМ і інших технічних засобів управління у встановлених режимах роботи. За складом воно звичайно однаково для різних систем, що дозволяє реалізувати принцип їх сумісності в процесі функціонування. Обов'язковими елементами для АІТ є інформаційне, лінгвістичне, технічне, програмне, математичне, правове, організаційне й ергономічне забезпечення.