Характеристика цілей і функціональних задач фінансового менеджменту

Цілі фінансового менеджменту в умовах ринку можуть бути досить різноманітними. У кожному конкретному випадку вони залежать від страте-гічних і тактичних задач, реалізуємих на підприємстві. Поза залежністю від посталених цілей досягнення їх потребує від фінансового менеджера прийняття ефективних управлінських рішень по таких напрямках:

- операційна діяльність (аналіз, планування, прогнозування й контроль фінансового становища підприємства);

- фінансування - управління власними й притягнутими джерелами засобів (фінансові рішення);

- інвестиції - інвестиційна політика й управління активами (інвестиційні рішення).

Кожне з виділених напрямків характеризується конкретним комплексом задач, рішення яких здійснюється в рамках системи фінан-сового менеджменту. Типовий комплекс завдань представлений у табл. 8.1.

 

Таблица 8.1 - Комплекс задач фінансового менеджменту

 

Загальний фінансовий аналіз, планування й контроль Управління джерелами засобів Управління активами
Аналіз і прогнозування фінансового стану під-приємства Поточне й перспективне плано- вання фінансово-господарчої діяльності Оперативне управління фінансовими ресурсами Реалізація фінансового контролю Визначення джерел, вар-тості й структури капіталу Управління власним капі-талом Управління позико-вим капіталом Управління розподілом прибутку й дивідендною політикою Аналіз і управління інвестиційними проек-тами Управління обо-ротними активами Управління коштами й цінними паперами Управління дебіторсь-кою заборгованістю Управління запасами

 

 

Комплекси задач відбивають лише загальний зміст процесу фінан-сового керування і можуть бути ще більш деталізовані й структуровані. Наприклад, задача визначення джерел, вартості й структури капіталу припускає детальну оцінку:

- обсягу необхідних фінансових ресурсів і ступеня доступності;

- форми подання (довгостроковий або короткостроковий кредит, готівка , емісія цінних паперів і т.д.);

- вартості володіння даним видом ресурсів (процентні ставки, інші формальні й неформальні умови переді ставления даного джерела засобів);

- ризику, асоційованого з даним джерелом засобів, і т.д.

Таким чином, комплекс задач фінансового менеджменту досить широкий і різноманітний. Рішення більшості з них складним і трудомістким процесом, що вимагає обробки значних обсягів інформації, застосування складних математичних моделей і сучасних комп'ютерних технологій.

При цьому процес рішення часто протікає в умовах твердих часових обмежень, ризику й невизначеності, а ступінь відповідальності за наслідки винятково висока. Особливість задач фінансового менеджменту полягає також у тім, що у відмінність, наприклад, від задач бухгалтерського обліку, вони погано стандартизируємі й сполучають у собі одночасно обчиювальний, інформаційно-пошуковий і логічний аспекти. При цьому рішення багатьох з них носить нерегулярний характер. Існує також ряд так званих разових задач, потреба в рішенні яких виникає в процесі проведення конкретної угоди.

Подібна специфіка фінансового менеджменту висуває особливі вимоги до організації його інформаційного забезпечення й обумовлює необхідність використання в процесі рішення задач різноманітних програмних продуктів.