Не слід вибирати місце для стрільби поблизу окремих місцевих предметів, які виділяються, а також на гребенях висот.

Залежно від обстановки й характеру місцевості автоматник під час бою пересувається бігом, прискореним кроком і перебіжками або переповзанням. Перед початком пересування автомат ставиться на запобіжник.

Для успішного виконання вогневих завдань автоматник повинен досконало володіти прийомами стрільби з автомата.

Залежно від фізичних особливостей автоматника дозволяється вести стрільбу з лівого плеча, прицілюватися з відкритими обома очима й т.п.

 

Стрільба з автомата складається з:

- приготування до стрільби (прийняття положення й заряджання зброї);

- здійснення стрільби (пострілу) (установлення прицільних пристроїв, переводника на необхідний вид вогню, прикладку, прицілювання, спуск курка й утримання зброї під час стрільби);

- припинення стрільби (відпускання спускового гачка й розрядження зброї).

Приготування до стрільби

Автоматник готується до стрільби по команді або самостійно.

На навчальних заняттях команда для приготування до стрільби може подаватися роздільно, наприклад: “На рубіж відкриття вогню, кроком – руш”, – і потім, – “Заряджай”. Якщо потрібно, перед командою “Заряджай” указується положення для стрільби, наприклад: “Лежачи заряджай”.

Приготування до стрільби включає прийняття положення для стрільби й зарядження зброї.

Кожен автоматник, керуючись загальними правилами виконання прийомів стрільби й з огляду на свої індивідуальні особливості, повинен виробити й застосовувати найбільш вигідне та стійке положення для стрільби.

Так, наприклад, для прийняття положення для стрільби лежачи треба:

Якщо автомат у положенні “на ремінь”, подати праву руку по ременю трохи вгору і, знімаючи автомат з плеча, підхватити його лівою рукою за спускову скобу і ствольну коробку, потім взяти автомат правою рукою за ствольну накладку і цівку дульною частиною вперед. Одночасно з цим зробити повний крок правою ногою вперед і трохи вправо. Нахилившись вперед, опуститися на ліве коліно і поставити ліву руку на землю спереду себе, пальцями вправо (Рис. 66а); потім, опираючись послідовно на бедро лівої ноги і передпліччя лівої руки, лягти на лівий бік і швидко повернутися на живіт, розкинувши ноги злегка в сторони носками назовні; автомат при цьому покласти цівкою на долоню лівої руки (Рис. 66б).

Для заряджання автомата треба:

- приєднати до автомата споряджений магазин, якщо він не був раніше приєднаний;

- зняти автомат із запобіжника;

- поставити перевідник на необхідний вид вогню (середнє положення – авт., нижнє – поодин. вогонь);

- енергійно відвести затворну раму назад до упору й відпустити її;

- поставити автомат на запобіжник, якщо не буде потрібне негайне відкриття вогню або не надійшла команда “Вогонь” і перевести праву руку на пістолетну рукоятку.

Якщо перед заряджанням зброї магазин не був споряджений патронами або патрони були витрачені при стрільбі, то необхідно спорядити магазин.

 

Рис. 66. Порядок прийняття положення для стрільби лежачи із автомата:

а – автоматчик опирається на ліве коліно і ліву руку; б ­– автомат утри­му­ється лівою рукою за цівку

 

Здійснення стрільби

Здіснення стрільби включає:

- встановлення прицілу;

- встановлення перевідника на необхідний вид вогню;

- прикладку;

- прицілювання;

- спуск курка;

- утримання зброї при стрільбі.

Для встановлення прицілу треба великим і вказівним пальцями правої руки стиснути засувку хомутика й пересунути хомутик до сполучення його переднього зрізу з рискою (поділкою) під відповідною цифрою на прицільній планці.

Для встановлення перевідника на необхідний вид вогню треба, натискаючи більшим пальцем правої руки на виступ перевідника, повернути його донизу:

- до першого клацу - для ведення автоматичного вогню (АВ);

- до другого клацу - для ведення поодинокого вогню (ОД).

Для прикладки зброї треба не втрачаючи цілі з виду, уперти приклад у плече так, щоб відчувати щільне прилягання до плеча всього затильника; вказівний палець правої руки (першим суглобом) покласти на спусковий гачок; нахилити голову трохи вперед й, не напружуючи шиї, праву щоку прикласти до прикладу.

Автомат утримувати лівою рукою за цівку або за магазин, а правою за пістолетну рукоятку.

Якщо при прикладці використовується ремінь для більш міцного втримання зброї при стрільбі, то треба ремінь помістити під п’ястю лівої руки так, щоб він притискав її до цівки.