Радіаційна безпека та принципи радіаційного захисту

Радіаційна безпека – це комплекс заходів, що спрямовані на обмеження опром інення населення та запобігання виникненню його ранніх та віддалених наслідків.

Радіаційна загроза при роботі з джерелами іонізуючих випромінювань полягає в тому, що зовнішнє та внутрішнє опромінення організму чинить як прямий, так і опосередкований вплив на внутрішньоклітинні структури, особливостями якого є невідчутність для людини, наявність певного латент­ного періоду проявів біологічного ефекту та ефекту підсумування поглинутих доз.

Головними наслідками впливу іонізуючого випромінювання на людину є порушення обміну речовин у біологічних системах, морфологічні та функціональні зрушення, променеві ураження організму.

 

  До основних видів променевих уражень відносять: Ø соматичні ураження (гостра та хронічна променева хвороба, локальні променеві ураження (опіки, катаракта та ін.)); Ø сомато-стохастичні ураження (скорочення тривалості життя, онкогенез, тератогенний вплив); Ø генетичні ураження (домінантні або рецесивні генні мутації, хромосомні та хроматидні аберації).  

 

  До умов, що визначають ступінь променевого ураження, відносять такі характеристики радіонуклідів: Ø вид іонізуючого випромінювання та радіа­ційної дії; Ø величина поглинутої доз; Ø розподіл поглинутої енергії випромінювання у часі та в організмі; Ø радіочутливість різних органів і систем, радіотоксичність ізотопів тощо.

 

Протирадіаційний захист – це комплекс законодавчих, організаційних, санітарно-гігієнічних, санітарно-технічних та медичних заходів, що забезпечують безпечні умови праці персоналу під час роботи з радіонкулідами та іншими джерелами іонізуючих випромінювань.

Основні принципи протирадіаційного захисту – це:

¨ гігіє­нічне нормування;

¨ проведення попереджувального та поточного санітарного нагляду;

¨ виробниче навчання, санітарна освіта;

¨ організація радіаційного та медичного контролю.

 

  Методами протирадіаційного захисту є: Ø захист кількістю; Ø захист відстанню, часом, за допомогою екранування; Ø хімічні методи захисту (використання радіопротекторів та радіоінгібіторів); Ø захист культурою праці (дотримування правил техніки безпеки, осо­биста гігієна тощо).

 

Радіаційний контроль – це один з основних принципів протирадіаційного захисту, метою якого є контроль за дотримуванням норм радіаційної безпеки, вимог санітарних правил роботи з радіонуклідами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання, надання інформації про опромінення персоналу.