рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Підрахунковий план

Підрахунковий план - раздел Философия, ПІДРАХУНОК ЗАПАСІВ НАФТИ І ГАЗУ Основним Графічним Документом При Підрахунку Запасів Є Підрахунковий План. Пі...

Основним графічним документом при підрахунку запасів є підрахунковий план. Підрахунковий план (рис. 2.1) складається на основі структурної карти покрівлі продуктивних пластів – колекторів або ж по найближчому реперу, який добре прослідковується і розміщений не більше ніж на 10 м вище чи нижче покрівлі пласта. На карту наноситься зовнішній і внутрішній контур нафто- і газоносності, границі категорії запасів, а також всі пробурені на дату підрахунку запасів свердловини (з точним позначенням положення устів, точок перетинання ними покрівлі відповідного продуктивного пласта): розвідувальні; видобувні; законсервовані, які знаходяться в очікуванні організації промислу; нагнітальні та спостережні, які дали нафту без води, нафту з водою, газ, газ з конденсатом, газ з конденсатом і водою і воду; які знаходяться у випробуванні і невипробувані з зазначенням характеристики нафто -, газо- і водонасиченості пластів-колекторів за даними матеріалів інтерпретації геофізичних досліджень свердловин; ліквідовані з зазначенням причин ліквідації, які розкрили пласт, складений непроникними породами.

По випробуваним свердловинам вказується: глибина і абсолютні відмітки покрівлі і підошви колектора, абсолютні відмітки інтервалів перфорації, початковий і поточний дебіти нафти, газу і води, діаметри штуцера, депресія, тривалість роботи, дата появи води і її вміст в процентах у видобувній продукції. При сумісному випробуванні двох або більше пластів вказуються їх індекси. Дебіти нафти і газу повинні бути виміряні під час роботи свердловин на однакових штуцерах.

По видобувних свердловинах наводяться: дата вводу в роботу; початковий і поточний дебіти, а також пластовий тиск; видобута кількість нафти, газу і води; дата початку обводнення і вміст води в процентах у видобувній продукції на дату підрахунку запасів. При значній кількості свердловин, ці відомості розміщуються у вигляді таблиці на підрахунковому плані або на листі, що додається до нього. Крім цього на підрахунковому плані подається таблиця з зазначенням прийнятих авторами величин підрахункових параметрів, підраховані запаси, їх категорії, величини параметрів прийняті за рішенням ДКЗ, дата на яку підраховані запаси.

При повторному підрахунку запасів на підрахунковий план повинні бути нанесені границі категорії запасів, затверджені при попередньому підрахунку, а також виділені свердловини, що пробурені після попереднього підрахунку запасів.

Підрахунок запасів нафти, газу, конденсату і супутніх компонентів, що містяться в них, здійснюються окремо для газової, нафтової, газонафтової, водонафтової і газонафтоводяної зон по типах колекторів для кожного пласта покладу і родовища в цілому з обов’язковою оцінкою перспектив всього родовища.

Запаси супутніх компонентів, що вміщуються в нафті і газі і мають промислове значення, підраховуються в межах площ підрахунку запасів нафти і газу.

При підрахунку запасів, підрахункові параметри вимірюються в наступних одиницях: товщина в метрах; тиск у мегапаскалях (з точністю до десятих долей одиниці); площі у тисячах квадратних метрів; густина нафти, конденсату, води і газу в кілограмах на кубічний метр (до тисячних долей одиниці); коефіцієнти пористості і нафтогазонасиченості в долях одиниці з заокругленням до сотих; коефіцієнти вилучення нафти і конденсату – в долях одиниці з заокругленням до тисячних долей. Запаси нафти, конденсату, етану, пропану, бутанів, сірки і металів підраховуються у тисячах тон, газу – у мільйонах кубічних метрів, гелію і аргону – у тисячах кубічних метрів.

 

1-нафта; 2-вода; 3-нафта і вода; свердловини: 4-видобувні, 5-розвідувальні, 6-в консервації, 7-ліквідовані, 8-які не дали припливу; 9-ізогіпси покрівлі колекторів, м; контури нафтоносності: 10-зовнішній, 11-внутрішній; 12-границя літолого-фаціального заміщення колекторів; 13-категорії запасів; цифри біля свердловин: у чисельнику-номер свердловини, у знаменнику-абсолютна відмітка покрівлі колекто­ра, м.

Рисунок 2.1 - Приклад підрахункового плану покладу

Середнє значення параметрів і результати підрахунку запасів і ресурсів нафти і газу приводяться на підрахунковому плані у вигляді таблиці.

Запаси, що підраховуються для одного і того ж покладу, в міру накопичення фактичних даних на різних стадіях геолого-розвідувальних робіт або з урахуванням даних експлуатаційного буріння і розробки можуть суттєво змінюватись. Природно, що чим вищий ступень вивченості, чим більше фактичних даних і чим вища їх якість, тим точніше підраховані запаси. Якщо об’єм і якість інформації, яку отримали по вже виявлених покладах в процесі пошуків, розвідки і розробки ув’язати з певними стадіями вивченості покладів, то стане зрозумілим суть розподілу запасів на категорії.

Маса нафти і конденсату, а також об’єм газу на дату підрахунку у виявлених і розвіданих покладах, що розробляються, приведені до стандартних умов, називаються - запасами. На підраховану величину запасів впливає об’єм і якість інформації, яку отримали при пошукових і розвідувальних роботах та розробці, а також методи, що використані для підрахунку.

Поруч з уже виявленими покладами в нафтогазоносних горизонтах і пластах, а також в літолого-стратиграфічних комплексах об’єктів, що ще не вивчені пошуковим буріння, можуть вміщуватись скупчення вуглеводнів, наявність яких передбачається на основі даних геолого-геофізичних досліджень і уявлень, що склалися про геологічну будову. Це передбачувані поклади в продуктивних, але ще не розкритих бурінням пластах на виявлених родовищах або на підготовлених до буріння площах, а також в літолого-стратиграфічних комплексах з доказаною і передбачуваною нафтогазоносністю в межах крупних геоструктурних елементів (1 порядку). Маса нафти і конденсату та об’єм газу на дату оцінки, приведені до стандартних умов у вище вказаних об’єктах, називаються - ресурсами. Оцінені ресурси відрізняються від запасів, а також одні від одних не тільки різним ступенем вивченості, але і різним ступенем обґрунтованості. Наприклад, обґрунтованість запасів в продуктивних пластах, що розкриті бурінням і характеризуються сприятливою по відношенню до нафтогазоносності геолого-геофізичною характеристикою, значно вище обґрунтованості ресурсів в продуктивних пластах, але ще не розкритих бурінням. В „Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до геолого-економічного вивчення ресурсів перспективних ділянок та запасів родовищ нафти і газу” ресурси за ступенем обґрунтованості поділені на категорії, які утворюють з категоріями запасів єдиний ряд А-В-С12312 . Чітке відмежування ресурсів від запасів є доказом більш низького ступеня вивченості і обґрунтованості, а в кінцевому результаті і достовірності ресурсів.

Запаси нафти, газу, конденсату і компонентів, що вміщуються в них і мають промислове значення, за ступенем вивченості поділяються на розвідані – категорії А-В-С1 і попередньо-розвідані С2. Ресурси цих же корисних копалин і компонентів, що вміщуються в них за ступенем їх вивченості і обґрунтованості поділяються на перспективні – категорія С3 і прогнозні – категорії Д1 і Д2.

Запаси корисних компонентів, що вміщуються в нафті і газі у промислових кількостях, а також їх перспективні і прогнозні ресурси відповідно підраховуються або оцінюються по тих же категоріях і в тих же межах, що і корисні копалини, які їх вміщують.

Умови віднесення запасів, перспективних і прогнозних ресурсів нафти і газу до тієї або іншої категорії розглянуті в табл.2.1. У відповідності до „Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до геолого-економічного вивчення ресурсів перспективних ділянок та запасів родовищ нафти і газу” і інструкції по її застосуванню такими умовами є: різний ступінь розбурювання покладу (або його частини);

Таблиця 2.1 - Виділення категорій запасів і ресурсів

Класифікація сумарних (геологічних) ресурсів Класифікація запасів і ресурсів   Об’єкти виділення категорій запасів і ресурсів     Дані, за якими встановлює-ться або якими обумовлена нафтогазо-носність     Границі категорій запасів і ресурсів       Ступінь вивченості параметрів покладів і основні показники, що визначають умови її розробки     Приклади виділення границь категорій запасів і ресурсів  
Запаси Розвідані   А Поклад, розбурений згідно з проектом розробки   Поклад в розробці   До границь покладу Вивчені повністю за даними розвідувального і експлуатаційного буріння, розробки покладу (його частини)   а  
  Теж для частини покладу   Частина покладу в розробці В контурі експлуатаційних свердловин, пробуре-них за проектом розробки  
    В Поклад, розбуре-ний згідно з техноло- гічною схемою розробки родовища нафти або проектом дослідно- промисло-вої розроб-ки родови- ща газу   Поклад в розробці   До границь покладу   Вивчені в ступені, достатньому для складання проекту розробки за даними розвідувального і експлуатаційного буріння і розробки покладу (його частини)     б     в      
    Те ж для частини покладу     Частина покладу в розробці В контурі екс-плуатаційних свердловин, пробурених по технологічній схемі розробки покладу нафти або проекту дослідно промислової розробки покладу газу  
    С1     Розвіданий поклад Нафтогазоно-сність покладу встановлена за отрима- ними проми- словими припливами нафти і газу (частина свердловин випробувана випробовува-чем пластів) і позитивними даними керна і ГДС в невипро-буваних свердловинах     До контуру покладу, проведеного за даними випробування і ГДС, що обґрунтовують гіпсометричне положення ВНК, ГНК і ГВК       Вивчені за даними розвідувального і експлуатаційного буріння у ступені, достатньому для складання технологічної схеми розробки родовища нафти або проекту дослідно- промислової розробки родовища газу. По нафтогазових покладах встановлена промислова цінність нафтової облямівки         г     д      
До контуру покладу в межах її частини, в межах не розвіданої частини – на відстані, рівній подвоєній від-стані між видобув- ними свердловинами (l), передбачуваному технологічною схемою розробки родовища нафти або проектом дослідно-промислової розробки родовища газу  
Розвідана частина виявле-ного покладу Теж для розвіданої частини покладу  

 

Продовження таблиці 2.1

Класифікація сумарних (геологічних) ресурсів Класифікація запасів і ресурсів   Об’єкти виділення категорій запасів і ресурсів     Дані, за якими встановлює-ться або якими обумовлена нафтогазо-носність     Границі категорій запасів і ресурсів       Ступінь вивчення параметрів покладів і основних показників, визначаючих умови її розробки     Приклади виділення границь категорій запасів і ресурсів
Запаси Розвідані     С1     Ділянка біля першої свердловини з про-мисловим припливом на виявле-ному нею покладі Нафтогазоно-сність встано- влена за да- ними буріння і випробуван- ня однієї свердловини і отримання з неї промисло-вих припли- вів нафти або газу В радіусі рівному под-війної відстані між видобувними свердло-винами сіток, які застосовуються на подібних за будовою покладах району Вивчені за геологічними і геофі-зичними даними пробуреної свердло-вини або прийма-ються по аналогії сусіднім родовищем   е    
Запаси Попередньо розвідані     С2   Нерозвіда-на частина виявлено-го покладу Аналогія з розвіданою частиною покладу В межах частини пок-ладу, що прилягає до запасів категорії С1, по контуру, проведе- ному по аналогії з розвіданою частиною покладу Приймаються по аналогії з розвіданою частиною покладу   див рис. д і е    
Виявлені поклади в проміжних і вищеза-лягаючих пройдених бурінням невипро-бованих продуктив-них плас- тах на розвіда-ному або на родови- щі, що розробляється Дані буріння, керну і промислово-геофізичні дослідження (з використа-нням аналогії з сусідніх вивчених родовищ в даному районі) В межах виявлених контурів покладів Визначені в загальних рисах за даними геологічних і геофізичних досліджень в пробурених свердловинах. Режим покладу, коефіцієнти витиснення, продук-тивнісь свердловини, пластові тиски і температура, гідро-провідність, п’єзопровідність і т. д. приймають по аналогії з виявлени-ми покладами в тих же пластах сусідніх родовищ       ж    
Поклади невипро-бованих пластах окремих куполів багатоку-польних родовищ, якщо доказана їх повна аналогія вивченням окремих частин даного родовища Теж, з використан-ням аналогії на розвіданих куполах даного родо-вища В межах контурів виявлених покладів Теж в тих же пластах вивчених куполів    

 

 

Продовження таблиці 2.1

Класифікація сумарних (геологічних) ресурсів Класифікація запасів і ресурсів   Об’єкти виділення категорій запасів і ресурсів     Дані, за якими встановлює-ться або якими обумовлена нафтогазо-носність     Границі категорій запасів і ресурсів       Ступінь вивчення параметрів покладів і основних показників, визначаючих умови її розробки     Приклади виділення границь категорій запасів і ресурсів
Ресурси Запаси Перспективні   С3     Передбачу вальні поклади в нерозкритих бурінням пластах на розвіданих або розро-бляємих родовищах, продуктивні на інших родовищах району Промислова нафтогазоно-сність, наяв-ність колекто-рів, перекри-тих погано проникними породами, передбача-ється по аналогії з вивченими родовищами на основі ана-лізу умов їх формування в межах струк-турно-фаціа-льної зони, в якій виділяю-ться перспек-тивні площі В межах передбачуваної площі покладу Приймається по аналогії з виявлени-ми покладами, розміщеними в одній з перспективною площою в структурно-фаціаль-ній зоні. Тип, форма, розміри покладу і положення ВНК, ГНК і ГВК приймають на основі регіональних законо-мірностей, встанов-лених в структурно-фаціальній зоні, і з врахуванням запов-нення пастки   перспективна родовище родовище структура   з  
Передбачувані поклади на підготов-лених до глибинного буріння площах, розміщених в одній структурно-фаціальній зоні з виявленими покладами в межах наф-тогазонос-ного району і оконтуре-них прові-реними методами геологічних і геофізичних досліджень
Прогнозні     Д1 Передбачувані поклади в літолого-стратигфіч-них комплексах з промисло-вою нафто-газоносністюдоказаною в межах оцінених крупних ре-гіональних структур (І порядку) Кількісна оцінка базується по результатах геофізичних і геохімічних досліджень і аналогії з вив-ченими покладами в тих же комп-лексах в межах структур І порядку, що оцінюється Охоплюють в межах частини структури І порядку з ще невста-новленою нафтогазо-носністю: 1) пастки, підготовлені до глибинного буріння; 2) пастки, виявлені за геологічними і геофі-зичними даними; 3) території з пастками, передбачувані на основі закономірності їх розповсюдження, встановленими на суміжних добре вивчених (еталонних) територіях    

 

 

Закінчення таблиці 2.1

Класифікація сумарних (геологічних) ресурсів Класифікація запасів і ресурсів   Об’єкти виділення категорій запасів і ресурсів     Дані, за якими встановлює-ться або якими обумовлена нафтогазо-носність     Границі категорій запасів і ресурсів       Ступінь вивчення параметрів покладів і основних показників, визначаючих умови її розробки     Приклади виділення границь категорій запасів і ресурсів
Ресурси Запаси Прогнозні     Д2     Передбачува-ні поклади в літолого-стратигрфі-чних комп-лексах, про-мислова нафтогазо-носність яких в межах круп-ної регіона-льної струк-тури (І порядку) ще не доведено, але прогно-зується на основі ком-плексу існуючих даних геолого-геохімічних і геофізичних досліджень     Кількісна оцінка яка базується на загальних геологічних уявленнях і аналогіях з іншими, більш вивченими структурами І порядку з розвіданими покладами в комплексах, що оцінюються   Охоплюють в межах структур першого порядку з невстановле-ною нафтогазоносніс-тю: 1) пастки підготов-лені до глибинного буріння; 2) пастки виявлені за геологіч-ними і геофізичними даними; 3) території з передбачуваними пастками.       і  
  Передбачу-вані поклади в межах структур І порядку з доведеною нафтогазо-носністю   Охоплюють території з нафтогазоносними комплексами, заглиб-леними значно нижче глибин досягнутих бурінням, або нафтога-зоперспективними комплексами, продук-тивність яких ще не доведена

 

 

Поклади: а – розбурений по першому і частково по другому проектному документу; б – розбурений повністю по першому проектному документу; в – розбурений частково по першому проектному документу; г – підготовлений до розробки; д – частково розбурений пошуковими і розвідувальними свердловинами; є – виявлений першою пошуковою свердловиною; ж – виділення запасів категорії С2 в проміжних і вище залягаючи пластах; з – виділення перспективних ресурсів категорії С3; і – виділення прогнозних ресурсів категорій Д1 і Д2.

Свердловини: 1-розвідувальні, не випробувані; 2-які дали промислові припливи; 3-видобувні; 4-нагнітальні; границі: 5-нафтогазоносної області; 6-нафтогазоносного району; 7-зони піднять або валів; 8-структури першого порядку; 9-зони нафтогазонакопичення; 10-родовища; 11-перспективні площі; пастки: 12-пусті; 13-підготовлені до буріння; 14-виявлені; контури нафтоносності: 15-зовнішній; 16-внутрішній; 17-інтервали перфорації; 18-непроникні породи; 19-опорний маркіруючий горизонт; 20-нафта або газ.

Рисунок 2.2 – Умовні позначення

 

характеристика даних, по яких встановлюється нафтогазоносність об’єктів підрахунку запасів, пов’язана з стадійністю робіт або обґрунтованість нафтогазоносності перспективних об’єктів підрахунку і оцінка прогнозних ресурсів; обумовленість кожною категорією запасів і перспективних ресурсів і вимоги до ступеня вивченості основних параметрів, які характеризують тип, форму, умови залягання і розміри покладу нафти і газу; тип, будова, властивості і характер насичення порід-колекторів, які вміщують вуглеводні; склад і властивості погано проникних порід- покришок; склад і властивості нафти, газу, конденсату і корисних копалин, що містяться в них; основні показники і параметри від яких залежать умови розробки покладу; гідрогеологічні і геокриологічні умови буріння свердловин.

В „Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до геолого-економічного вивчення ресурсів перспективних ділянок та запасів родовищ нафти і газу” визначено також призначення запасів та ресурсів нафти і газу.

Так, дані про запаси родовищ і перспективні ресурси нафти і газу, що рахуються на державному балансі, використовуються при розробці схем розвитку і розміщення галузей народного господарства, при плануванні геолого-розвідувальних робіт. Між іншим, призначення кожної категорії запасів переслідує більш конкретні цілі.

Дані про запаси нових розвіданих покладів, що підготовлені до промислового освоєння, використовуються при проектуванні підприємств з видобутку, транспортування та комплексної переробки нафти і газу.

За попередньо-оціненими запасами (категорія С2) визначають перспективи родовища, планують геологорозвідувальні роботи або геолого-промислове дослідження при переведенні свердловин на вище залягаючі пласти і частково для проектування розробки родовищ (на щойно розвіданих покладах, підготовлених до промислового освоєння).

Перспективні ресурси нафти і газу використовуються для планування пошукових і розвідувальних робіт та приросту запасів категорії С1 і С2.

Прогнозні ресурси категорії Д1 використовуються для обґрунтування найбільш ефективних напрямів геолого-розвідувальних робіт, планування геолого-розвідувальних робіт і прирощення запасів на перспективу, обґрунтування довготривалих схем розвитку видобутку нафти і газу.

Прогнозні ресурси категорії Д2, як менш обґрунтовані і які базуються на загальних геологічних уявленнях і аналогії з більш вивченими територіями, використовуються для планування регіональних геолого-розвідувальних робіт і вибору направлень пошукових робіт.

 

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

 

1 Що таке підрахунковий план?

2 Що служить основою для побудови підрахункового плану?

3 Які свердловини наносяться на підрахунковий план станом на дату підрахунку запасів вуглеводнів?

4 Що вказується по свердловинах на підрахунковому плані, які випробувані?

5 Що вказується на підрахунковому плані по видобувних свердловинах?

6 У вигляді чого на підрахунковому плані надається інформація при значній кількості свердловин на ньому?

7 Що називається запасами нафти, газу і конденсату?

8 Що називається ресурсами нафти, газу і конденсату?

9 Які вимоги до виділення границь на підрахунковому плані розвіданих запасів нафти, газу і конденсату категорії А?

10 Які вимоги до виділення границь на підрахунковому плані розвіданих запасів нафти, газу і конденсату категорії В?

11 Які вимоги до виділення границь на підрахунковому плані розвіданих запасів нафти, газу і конденсату категорії С1?

12 Які вимоги до виділення границь на підрахунковому плані попередньо-розвіданих запасів нафти, газу і конденсату категорії С2?

13 Які вимоги до виділення границь на підрахунковому плані перспективних ресурсів вуглеводнів категорії С3?

14 Які вимоги до виділення границь на підрахунковому плані прогнозних ресурсів вуглеводнів категорії Д1?

15 Які вимоги до виділення границь на підрахунковому плані прогнозних ресурсів вуглеводнів категорії Д2?

16 Для чого використовуються дані про запаси розвіданих покладів вуглеводнів підготовлених до промислового освоєння?

17 Для чого використовуються дані про попередньо-розвідані запаси (категорії С2) вуглеводнів?

18 Для чого використовуються дані про перспективні ресурси вуглеводнів категорії С3?

19 Для чого використовуються дані про прогнозні ресурси вуглеводнів категорії Д1?

20 Для чого використовуються дані про прогнозні ресурси вуглеводнів категорії Д2?


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПІДРАХУНОК ЗАПАСІВ НАФТИ І ГАЗУ

Університет нафти і газу... М В Ляху...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Підрахунковий план

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Cуть класифікації запасів і ресурсів
Класифікація запасів і ресурсів – нормативно науково обґрунтований документ, який охопив накопичений досвід пошуків, розвідки і розробки нафтових і газових родовищ. Класифікація запасів і ресурсів

Комплексний підхід до вивчення нафтових і газових родовищ
У „Класифікації запасів та ресурсів...” (1997 рік) відображені вимоги комплексного та раціонального використання корисних копалин. Раціональне та комплексне використання корисних копалин базується

СУМАРНІ РЕСУРСИ НАФТИ, ГАЗУ І КОНДЕНСАТУ
Для порівняння нафтогазоносності різних регіонів користуються інтегральними оцінками, які включають в себе накопичений видобуток, запаси, ресурси нафти, газу і конденсату всіх категорій. Першим наз

КАТЕГОРІЙНІСТЬ ЗАПАСІВ І ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО РОЗВІДАНОСТІ І ВИВЧЕНОСТІ ПОКЛАДІВ НАФТИ І ГАЗУ
Відповідно до сучасної класифікації запасів родовищ нафти і горючих газів, розвідані запаси нафти і газів, а також вміст у них cупутніх компонентів, за ступенем їх розвіданості і вивчення підрозділ

Природні резервуари
Природним резервуаром (по В.О. Броду) називається природна ємність для нафти, газу і води, всередині якої вони можуть циркулювати і форма якої обумовлена співвідношенням колектора з вміщаючим його

Умови залягання флюїдів в покладі
Будь-яке природне скупчення нафти і газу в пастці називається покладом.    

Класифікація покладів по фазовому стану ВВ
Залежно від фазового стану і основного складу вуглеводневих з'єднань в надрах поклади нафти і газу підрозділяються на (рис 5.2): - нафтові, які містять тільки нафту, в різній степені насич

Основні особливості, що характеризують умови розробки покладів
Будь-який нафтовий або газовий поклад володіє потенційною енергією, яка в процесі розробки витрачається на витіснення нафти і газу з резервуару (продуктивного пласта). Витіснення флюїдів з покладу

Групи запасів нафти і газу, основні принципи їх підрахунку і обліку
За народногосподарським значенням запаси нафти, газу, конденсату і компоненти, що містяться в них і мають промислове значення, поділяються на дві групи, що підлягають самостійному підрахунку і облі

ВЛАСТИВОСТІ І ХАРАКТЕР ЗАЛЯГАННЯ НАФТИ, ГАЗУ І ЗВ’ЯЗАНОЇ ВОДИ В ПЛАСТОВИХ УМОВАХ
У процесі формування рідких і газоподібних вуглеводнів в пастці проходить диференціація газу, нафти і води за їх густиною. Газ займає найбільш підвищену частину пласта – колектора, утворюючи газову

Відхилення вуглеводневих газів від законів ідеальних газів
Вуглеводневі та інші неідеальні гази в тій чи іншій мірі відхиляються від законів газового стану для ідеальних газів. Стисливість вуглеводневих газів. Рівняння Клапейрона буде дійсне для в

Основні властивості нафти
Густина нафти, як і густина будь–якої речовини – це маса одиниці її об’єму. Вона вимірюється в кг/м3 або т/м3 і визначається за формулою:

Властивості нафти в пластових умовах
В пласті нафта знаходиться під дією високих тисків і підвищених температур; крім того в ній міститься розчинений газ. Все це в значній мірі відбивається на її властивостях і умовах руху по пласту.

Нафто-, газо- і водонасиченість порід
Всередині нафтонасичених і газонасичених пластів не весь об’єм пор заповнений нафтою або газом; частина його зайнята залишковою водою, яка при формуванні покладу не була витіснена внаслідок різних

Нафто-, газо- і водонасиченість порід
Всередині нафтонасичених і газонасичених пластів не весь об’єм пор заповнений нафтою або газом; частина його зайнята залишковою водою, яка при формуванні покладу не була витіснена внаслідок різних

Регіональний етап
На цьому етапі проводяться регіональні геолого-геофізичні роботи. Відповідно до завдань регіональний етап ділять на дві стадії: прогнозування нафтогазоносності і оцінка зон нафтогазонакопичення.

Пошуковий етап
Пошукові роботи направлені на забезпечення необхідних умов для приросту розвіданих запасів нафти і газу. Він розділяється на стадію виявлення і підготовки об'єктів для пошукового буріння і стадію п

Розвідувальний етап
Цей етап ділиться на дві стадії: оцінка родовищ (покладів) і підготовка їх до розробки. Стадія оцінки родовищ (покладів).Об'єктами робіт на цій стадії служать відкриті род

Комплексне вивчення продуктивних відкладів в пошукових і розвідувальних свердловинах
Інструкція передбачає вимоги по комплексному вивченню продуктивних відкладень на родовищах нафти і газу в пошукових і розвідувальних свердловинах в процесі буріння свердловин, дослідження керна, пр

Комплексне дослідження проб нафти, газу, конденсату і підземних вод
В процесідослідження відібраних проб нафти, газу і конденсату повинні бути визначені: - для нафти, приведеної до стандартних умов методом диференціального розгазування - фракційний і групо

Взаємозв’язок категорій запасів і ресурсів з етапами і стадіями геологорозвідувальних робіт і розробки покладів
У Класифікації запасів і ресурсів ...1998 р. кожна категорія тісно пов'язана з відповідним етапом і стадією геологорозвідувального процесу або розробки покладів. Основні риси такої ув'язки

Виділення оціночних об’єктів прогнозних ресурсів
У сучасній науці під системами зазвичай розуміють складні об'єкти, для яких характерні множинність, різнотипність і різноякісність утворюючих їх елементів і зв'язків. До важливих властивостей систе

Виділення підрахункових об’єктів перспективних ресурсів
При підрахунку перспективних ресурсів категорії С3 рівень підрахункових об’єктів в плані відповідає окремій пастці, здатній акумулювати нафту і газ. Тип пастки визначається будовою струк

Підрахункові об’єкти запасів нафти і газу
Перший підрахунок запасів виявленого (відкритого) покладу виконується після отримання промислового припливу нафти і газу на перспективній площі. У розрізі підрахунковий об’єкт приймається як пласт

ВИМОГИ ДО ГЕОЛОГІЧНОЇ ВИВЧЕНОСТІ ОБЄКТІВ РОБІТ
  По кожній розвідувальній свердловині слід провести комплекс досліджень необхідних для підрахунку запасів, а саме: - детальне вивчення для визначення літологічних і петрогра

Та наявних в них корисних компонентів
Підрахунок запасів родовищ та оцінка перспективних ресурсів нафти, газу і конденсату та наявних в них “корисних компонентів проводиться на певну дату згідно з вимогами класифікації” (1997р.), якою

СТАТИЧНА І ДИНАМІЧНА МОДЕЛІ ПОКЛАДІВ НАФТИ І ГАЗУ, ЯК ОСНОВА ПІДРАХУНКУ ЗАПАСІВ І ПЕРЕВОДУ ЇХ У БІЛЬШ ВИЩІ КАТЕГОРІЇ
Ю.А. Косигін і Ю.А. Воронін, розвиваючи системно – структурний підхід в геології, виділяють три типи геологічних об’єктів: статичні, динамічні, ретроспективні. Геологічні об’єкти статич

ЛЕКЦІЯ №11
МЕТОДИ ПІДРАХУНКУ ЗАПАСІВ НАФТИ, ГАЗУ І КОНДЕНСАТУ   На теперішній час достатньо обґрунтовані теоретично і практично три групи методів підрахунку запасів і ресурсів нафти і г

Суть об’ємного методу підрахунку
Виходячи з того, що нафта і газ в надрах знаходяться в порах, тріщинах, кавернах теригенних або карбонатних порід і займають верхню частину пастки внаслідок гравітаційного розподілу і характеризуют

Об’ємний метод підрахунку запасів нафти
Об’ємний метод підрахунку запасів нафти відомий у вигляді декількох варіантів: - власне об’ємний метод; - об’ємно-статистичний метод; - метод ізоліній; - об’ємно

Метод ізоліній
Метод ізоліній заснований на групуванні і сумісному графічному відображенні у вигляді карт (в ізолініях) комплексних параметрів об’ємного методу для підрахунку запасів нафти. Іноді об’єднується пот

Підрахунок запасів вільного газу об’ємним методом
Об’ємний метод підрахунку вільного газу також є ефективним методом, що може бути використаний для підрахунку запасів на будь-якій стадії пошукових, розвідувальних і експлуатаційних робіт або розроб

Підрахунок запасів вільного газу за методом падіння тиску
Даний метод іноді називають статистичним або методом матеріального балансу для газів. Досить простий, так як не вимагає визначення границь покладу, пустотного газонасиченого об’єму покладу та інших

Підрахунок запасів газу розчиненого в нафті
Початкові балансові запаси розчиненого в нафті газу () при будь-якому режимі в покладі визначаються за початков

Підрахунок запасів конденсату
Рідини, які відносяться до конденсатів за фізико – хімічними властивостями займають проміжне положення між нафтою і газом. Вони, як правило, вмішують значно більший відсоток вуглеводнів від етану д

Підрахунок балансових запасів етану, пропану, бутанів та інших цінних компонентів
Балансові запаси етану, пропану та бутанів підраховується на газових, нафтогазових і нафто-газоконденсатних родовищах або покладах при вмісті етану не менше 3% і розвіданих поточних запасів газу не

МЕТОД МАТЕРІАЛЬНОГО БАЛАНСУ
Метод матеріального балансу заснований на вивченні зміни фізичних параметрів рідини газу, які вміщуються в пласті, в залежності від зміни тиску при розробці. В процесі видобутку з пласта рідини (на

Виведення рівняння, заснованого на законі збереження матерії
Вивід цього рівняння базується на тому, що первісна кількість вуглеводнів (в об’ємних одиницях) в пласті приведених до деякого тиску дорівнює сумі вуглеводнів (в об’ємних одиницях), що видобуті і я

Виведення рівняння, заснованого на законі постійності об’єму пор первісно зайнятого нафтою і газом
Виведення цього рівняння базується на тому, що об’єм пор який звільнився в пластових умовах (в результаті видобутку нафти, газу і води, а також усадки нафти) буде рівний об’єму пор, який буде зайня

РОЗРАХУНОК ЕФЕКТИВНОСТІ РІЗНИХ ВИДІВ ЕНЕРГІЇ В НАФТОГАЗОНОСНОМУ ПЛАСТІ
Вивчення виду і ролі діючої енергії в нафтогазо-носному пласті має велике значення при здійсненні і аналізі системи розробки пласта. Виявлення і розрахунок ефективності різних видів енергі

МАТЕРІАЛЬНИЙ БАЛАНС ПРИ ПІДРАХУНКУ ЗАПАСІВ ГАЗУ
При газовому режимі роботи газових покладів виведення формул матеріального балансу може бути засновано на любому вихідному положенні методу. Дійсно, якщо виходити з постійності об’єму пор,

Принципи статистичного методу
Принципи статистичного методу підрахунку запасів нафти і газу є досить прості. Вони заключаються в знаходженні в графічному або аналітичному виразі того або іншого зв’язку, який характеризує попере

Статистичний метод підрахунку запасів нафти
Як вже відмічалось для різних геолого – промислових умов з метою підрахунку запасів нафти використовуються різні статистичні залежності. Але найбільш широке розповсюдження в практиці підрахунку зал

Підрахунок перспективних ресурсів категорії
Об’єктами підрахунку перспективних ресурсів нафти, газу і конденсату є підготовлені до глибокого буріння пастки структурного і не структурного типу. На перспективних площах в кожному пласті (горизо

Безпосереднє визначення площі нафтогазоносності
Цей спосіб застосовується, якщо: а) перспективна структура підготовлена сейсмічними методами на рівні продуктивного пласта (горизонту); б) нафтогазоносний пласт на сусідніх поклад

Визначення можливої площі нафтогазонасиченості за допомогою коефіцієнта заповнення пастки
Визначення передбачуваної площі перспективної структури за допомогою коефіцієнта заповнення пастки доцільно, якщо: 1) структура підготовлена структурним бурінням або структурним бурінням в

Принципи визначення решту параметрів підрахунку
Коефіцієнт відкритої пористості (m), коефіцієнт нафто- і газонасиченості (bн) і (bг), перерахунковий коефіцієнт (q), густина нафти (rн

Визначення перспективних ресурсів категорії С3 на перспективних площах з передбачуваними нафтогазовими або газонафтовими покладами
Визначення перспективних ресурсів категорії С3 на перспективних площах з передбачуваними нафтогазовими або газонафтовими покладами більш складне ніж у випадку однофазових покладів. Склад

Оцінка прогнозних ресурсів
Для оцінки прогнозних ресурсів на будь – якій території, насамперед необхідно зробити оцінку цієї території якісно, тобто з точки зору наявності сприятливих умов для можливого знаходження в ній наф

Особливості підрахунку запасів вільного газу в нафтогазових і газонафтових покладах
Двохфазовий стан покладів значно ускладнює не тільки процес розвідки і розробки, але і підрахунок запасів нафти і вільного газу. У газонафтових покладах необхідні додаткові дослідження по обґрунтув

ОСОБЛИВОСТІ ПІДРАХУНКУ ЗАПАСІВ НАФТИ І ВІЛЬНОГО ГАЗУ В СКЛАДНОПОБУДОВАНИХ КОЛЕКТОРАХ
Підрахунок запасів нафти і газу в складнопобудованих колекторах у даний час являє собою одну з найскладніших проблем. Тим часом, саме з такими колекторами зв’язані найбільш продуктивні покла

ОСОБЛИВОСТІ ПІДРАХУНКУ ЗАПАСІВ НАФТИ І ВІЛЬНОГО ГАЗУ В ГАЗОНАФТОВИХ І НАФТОГАЗОВИХ ПОКЛАДАХ
Двохфазний стан покладів значно ускладнює не тільки процес розвідки і розробки, але і підрахунок запасів нафти і вільного газу. В газонафтових покладах необхідні додаткові дослідження по обґрунтува

ЛЕКЦІЯ №21
ВИБІР МЕТОДУ ПІДРАХУНКУ ЗАПАСІВ НАФТИ І ГАЗУ ЗАЛЕЖНО ВІД РЕЖИМУ І СТУПЕНЯ РОЗВІДАНОСТІ ПОКЛАДУ (РОДОВИЩА)   Можливість успішного застосування того або іншого

ВИЗНАЧЕННЯ КОЕФІЦІЄНТІВ НАФТО-, ГАЗО- І КОНДЕНСАТОВІДДАЧІ
Коефіцієнти нафто-, газо- і конденсатовіддачі, являють собою співвідношення між видобувними і балансовими запасами відповідних вуглеводнів і є важливими геолого-економічними показниками ефективност

Визначення коефіцієнта нафтовіддачі
Під коефіцієнтом нафтовіддачі (або коефіцієнтом вилучення нафти) розуміють відношення видобувних запасів нафти (Qвид.), тобто сумарного можливого видобутку нафти з покл

Способи розрахунку коефіцієнтів нафтовіддачі
З наведених вище даних можна бачити, що нафтовіддача залежить від багатьох факторів. Тому всебічний облік цих факторів на стадії оцінки покладу, на якій необхідно запрогнозувати нафтовіддачу, дуже

Визначення коефіцієнта газо - і конденсатовіддачі
Поняття про газо- і конденсатовіддачу ототожнюється з поняттям про нафтовіддачу і можуть бути виражені аналогічними формулами. Для вільного газу:

Фактори, які впливають на газо- і конденсатовіддачу
На газо-і конденсатовіддачу впливають також дві групи факторів: природні (геологічні) і штучні (характер розробки). Однак дія цих факторів значно відрізняється. Так, як на нафтовіддачу (і

Способи розрахунку газовіддачі газових і газоконденсатних покладів
Розрахунок газовіддачі газових покладів залежить від роботи покладів. У випадку газового режиму, який характеризується збереженням об’єму пор, що зайняті газом і постійним складом газу, то коефіціє

Способи розрахунку газовіддачі нафтових покладів
Чисельне вираження коефіцієнту вилучення розчиненого в нафті газу визначається співвідношеннями: ,

Способи розрахунку конденсатовіддачі
Газоконденсатні поклади можуть розроблятися як при постійному пластовому тиску (при водонапірному режимі або з застосуванням заходів по дії на пласт), так і при режимі природного виснаження енергії

Переведення запасів в більш високі категорії
В процесі розбурювання покладів нафти по технологічній схемі і покладів газу по проекту дослідно – промислових робіт, а також при розбурюванні цих же покладів по проектам розробки щорічно здійснюєт

Особливості перерахунку запасів нафти, газу і конденсату покладів, що знаходяться розробці
Перерахунок запасів здійснюється у випадках, коли запаси покладу після розбурювання по першому проектному документу змінюються більш ніж на 20 % в порівнянні з раніше прийнятими або затвердженими в

ПІДРАХУНОК ЗАПАСІВ НАФТИ І ГАЗУ НА ПЕОМ
Попередні десятиріччя кінця ХХ століття і текучий час характеризувалися широким впровадженням ПЕОМ в практику підрахунку запасів нафти і газу. З одного боку, задача автоматизації підрахунку запасів

Порядок представлення матеріалів в ДКЗ України
Розвідані запаси нафти, горючих газів і супутніх компонентів, які служать або можуть служити базою сировини для діючих, реконструйованих і проектованих підприємств, підлягають обов’язковому затверд

Текст звіту
В тексті звіту повинні бути надані характеристики родовища, опис проведених геолого – розвідувальних, геофізичних, гідрогеологічних, дослідницьких і випробу-вальних робіт та їх результатів, обґрунт

Графічні матеріали
В звіті з підрахунку запасів повинні міститися наступні графічні матеріали. 1 Оглядова карта району родовища з вказівкою місця положення його, найближчих родовищ, нафто-газопромислів, нафт

Документація геологорозвідувальних, геофізичних дослідницьких і випробувальних робіт і інші початкові дані, необхідні для підрахунку запасів
До підрахунку запасів повинні бути прикладені наступні матеріали первинної документації. 1 Опис керна по продуктивних пластах (горизонтах), а також породах, що залягають вище і нижче за ко

Оформлення матеріалів
1 На титульному листі звіту вказуються: організація - що проводила розвідку і що виконала підрахунок запасів, повне найменування родовища і район його розташування, дата, на яку зроблений підрахуно

ТИПОВІ НЕДОЛІКИ ЗВІТІВ
Звіт з промислової оцінки нафтового або газового родовища є багатоплановою комплексною роботою, в якій бере участь великий колектив фахівців різного напряму і рівня знань. Кожний з фахівців характе

ТОЧНІСТЬ ПІДРАХУНКУ запасів І ВИЗНАЧЕННЯ РАЦІОНАЛЬНИХ ОБ’ЄМІВ РОБІТ
  При підрахунку запасів нафти і газу різними методами визначаються різні групи запасів: початкові, балансові – об’ємним методом і методом матеріального балансу; початкові видобувні –

Необхідна детальність розрахунків
З метою стандартизації характеру і розмірності величини запасів нафти, газу і супутніх корисних компонентів “Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр”, 1997р. передбач

ЗАКЛЮЧЕННЯ
Промислова оцінка родовищ нафти і газу вимагає проведення широкого комплексу регіональних і детальних геологічних, геофізичних, фізико – хімічних, гідродинамічних та інших досліджень, спрямованих н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги