Постановка задачі

У багатьох областях практичної діяльності зустрічаються об'єкти дослідження, стан яких визначається вхідними змінними, або факторами, що не мають кількісного опису. Такими факторами можуть бути некеровані і керовані зміни, що з будь-якої причини не дозволяють здійснювати їхнє вимірювання у даному експерименті; а також ті неконтрольовані змінні, випадкові рівні варіювання яких можна довільно вибирати і фіксувати в часі.

Для вивчення впливу факторів подібного роду на вихідний параметр об'єкта, їх загальної оцінки, ранжування і виділення серед них важливих, мабуть, не придатні усі викладені вище засоби відсівання керованих змінних і засіб регресійного аналізу некерованих, оскільки ці засоби передбачають вимір рівнів факторів, що досліджуються.

Приклади:

1. Розглянемо процес виміру будь-якої фізичної величини рядом операторів паралельно декількома приладами (декількома засобами), причому кожен оператор за допомогою кожного приладу виробляє деяке число вимірів, що дублюються Усереднення спостережень, що відносяться до кожного з усіх можливих об'єднань прилад-оператор, дає безліч середніх арифметичних. Їхнє розсіювання може бути зв'язане з випадковою похибкою, систематичною приладною (методичною) помилкою і впливом оператора. Потрібно визначити, наскільки суттєвий вплив на результат виміру двох факторів: приладу (засобу) і оператора.

2. Аналогічна задача виникає при обробці деталей паралельно на декількох верстатах автоматичної лінії. Потрібно з‘ясувати чи однотипові середні розміри деталей, що виготовляються на різних верстатах, тобто оцінити чи значно впливає фактор індивідуальності верстата на процес обробки.

3. При використанні радіодеталей з декількох партій треба визначити чи суттєво відрізняються параметри деталей різноманітних партій.

4. При нестабільності величини вихідного параметра в часі необхідно з‘ясувати наскільки значний вплив змінного тимчасового дрейфу на фоні випадкових похибок спостережень.

5. При настроюванні радіо-, теле- і радіолокаційної апаратури візуальним і акустичним засобами декількома операторами треба оцінити вплив на результат настроювання трьох факторів: апаратури, засобів й оператора.