Сутність і особливості комерційної логістики

Комерційна логістика в роздрібній торгівлі—це наука про пла­нування, реалізацію та контроль ефективних заходів щодо пере­міщення товарних та інформаційних потоків від місць виробництва до місць споживання з метою більш повного задоволення запитів споживачів і одержання прибутку підприємством.

Об'єктом комерційної логістики є товарний та інформаційний потоки, але на окремих ділянках управління ними має певну спе­цифіку. Відповідно до цієї специфіки функціональними областями комерційної логістики є інформаційна, закупівельна логістика .

Таблиця. Відмінності комерційної логістики у виробництві та роздрібній торгівлі

Функціо­нальні області   Комерційна логістика у виробництві   Комерційна логістика в торгівлі    
       
Інформації! ні потоки   Потік даних, що пов'язує закупівлю, виробництво та розподіл продукції.   Потік даних, що пов'язує закупівлю, складське госпо­дарство та збут товарів.    
Закупівля   Забезпечення потреб виробництва у сировині та матеріалах з метою їх подальшої переробки на готову продукцію.   Забезпечення потреб тор­гівлі у товарах з метою їх продажу кінцевому споживачу.    
Вироб­ництво   Управління матеріальними потоками всередині підприємств, які створюють матеріальні блага або надають матеріальні послуги.   —    
Розподіл   Розглядаються питання реалі­зації товарів підприємствам оптової та роздрібної торгівлі.   —    
Транспорт   Розглядається робота транспортних організацій, що забезпечують рух матеріально­го потоку від первинного джерела сировини до кінцевого споживача.   Складовий елемент закупі­вельної логістики, передба­чає використання роздріб­ними торговими підприємс­твами власного або найма­ного транспорту при пере­везенні товарів від поста­чальника на підприємство.    
Обробка замовлень   Розглядається процедура обро­бки замовлень на виробництві для відправлення кінцевому споживачу.   Розглядається процедура складання замовлень на по­стачання товарів постачаль­нику. Трансформується в закупівельну логістику.    
Логістика складського господарства   Розглядається розміщення складів на всіх стадіях руху матеріального потоку для тим­часового накопичення вантажів та своєчасного постачання виробництва матеріалами.   Використання складських приміщень та вивчення складських операцій без­посередньо на території роздрібного підприємства.    
Управління запасами   Розглядаються виробничі та товарні запаси.   Елемент логістики складсь­кого господарства. Розгляд-даються тільки товарні запаси.  
Збутова логістика   —   Реалізація товарів безпосередньо покупцю.  
           

 

Слід відзначити важливу особливість комерційної логістики в роздрібній торгівлі. Маркетинг, і логістику суб'єкти комерційної діяльності можуть використовувати одночасно.