КЛАСИФІКАЦІЯ РИНКІВ

Ринок предметів споживання (товарів) і послуг призначений для задоволення фізіологічних і соціальних потреб людини.

Гуртова торгівля – діяльність з продажу товарів, ресурсів з метою їх
подальшого перепродажу або переробки.

Роздрібна торгівля - продаж товарів кінцевому споживачеві.

Ринок засобів виробництва (ринок капіталів та грошей) має на меті задоволення виробничих потреб. Його суб'єктами є фізичні та юридичні особи, що займаються економіч­ною діяльністю.

Ринок нерухомості (ринок природних ресурсів) — торгівля землею, об'єктами, що на ній збудовані, зокрема житловими будинками.

Ринок науково-технічних розробок та інформації. На ньому здійснюєть­ся купівля-продаж науково-технічної продукції, технічних засобів, інфор­мації, інформативних систем.

Фондовий ринок це специфічна сфера економічних відносин, де відбу­вається купівля-продаж фінансових ресурсів.

Фондовий ринок (ринок цінних паперів) — це ринок цінних паперів. Терміни «фондовий ринок» і «ри­нок цінних паперів» практично є синонімами.

Цінний папір це різновид грошового капіталу, який засвідчує май­нові права, може самостійно обертатися на ринку, бути джерелом регу­лярного або разового доходу.

Види цінних паперів:

Акція (від лат. action – дія) – закріплює право її власника-акціонера на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді диві­дендів, участь в управлінні акціонерним товариством, отримання части­ни майна акціонерного товариства після його ліквідації. За функціональ­ним призначенням акція є пайовим цінним папером.

Розрізняють привілейовані та звичайні акції.

Ринок золота є складовою ринку загального товарного виробництва, що виконує роль механізму розподілу й перерозподілу цього металу у за­гальному товарному виробництві, заснованому на співвідношенні попи­ту і пропозиції.

Валютний ринок є специфічним, предметом купівлі-продажу на ньому є різні національні валюти.

Ринок праці (робочої сили) одна з найважливіших ланок у розви­неній ринковій системі. Його існування означає, що кожна людина має право на вільний продаж своєї робочої сили за власним бажанням і ви­бором.

Вільний ринок – це ринок з великою кількістю виробників однорідної продукції, які не в змозі впливати на рішення один одного.

Монополізований ринок – це ринок, для якого характерна незначна кількість виробників даного товару, застосовується його диференціація, існує дефіцит необхідної інформації, утруднений доступ до ресурсів, погоджуються дії учасників ринкових відносин.

Регульований ринок – це ринок, який контролюється і регулюється державою за допомогою спеціальних заходів економічного та адміністративного характеру.

Світовий ринок це сукупність національних ринків, пов'язаних між собою товарно-грошовими відносинами. Він ґрунтується на міжнародному поділі праці.