Форми і моделі ринкової конкуренції

Форми і моделі ринкової конкуренції Ознаки Ступінь контролю за цінами
Досконала чиста конкуренція Велика кількість компаній, що виробляють певний продукт. Однорідність продукції. Знання ринку споживачами та виробниками. Контроль за цінами не здійснюється
Недосконала конкуренція: а) чиста монополія Певний продукт виробляє тільки одна компанія. Дуже високий ступінь контролю за цінами.
б) олігополія Певний продукт виробляють кілька компаній. Частковий контроль за цінами.
в) монополістична конкуренція Багато виробників виробляють продукцію з істотними відмінностями, новими конструктивними та якісними характеристиками. Дуже слабкий контроль за цінами.
  Форми конкурентної боротьби  
  1. Науково-технічна конкуренція  
  2. Промислова конкуренція  
  3. Торгова конкуренція  
  4. Конкуренція на ринку  
           

 
 


Монополія – ринок, на якому є лише один продавець.

Серед причин, що зумовлюють існування монополії, найвагомішими є такі:

Володіння основними видами сировини. Одна фірма може цілком контролювати постачання основного виду сировини для виробництва продукту.

Патентні права. Фірма може стати монополістом, володіючи патентом на певний продукт або технологічний процес, що використовується під час виробництва продукту.

Патентце документ, який посвідчує авторство на винахід та виключне право на його викорис­тання впродовж певного строку.

Авторські праваце вид монополії, згідно з яким держава забезпечує авторам оригінальних творів виключне право на їх продаж, тиражування чи використання.

Товарні знаки – спеціальні малюнки, назви або симво­ли, які представляють товар, послугу чи фірму. Конкурен­там заборонено використовувати зареєстровані товарні зна­ки або подібні до них.

Інколи виникає ситуація, коли монополіст-продавець стикається з монополістом-покупцем. Таку монополію на­зивають двосторонньою.

Картель угода про квоту (кількість) випуску продукції та розподіл ринку збуту.

Синдикат об'єднання з метою організації спільного збуту про­дукції.

Трест монополія, в якій поєднуються і власність, і виробництво, і збут продукції фірм, що входять до її складу.

Концерн —монополія з єдиним фінансовим центром фірм різних галу­зей, що входять до його складу, але зі спільною технологією.

Конгломерат об'єднання, засноване на проникненні великих корпорацій в галузі, що не мають виробничих і технологічних зв'язків зі сфе­рою діяльності головної фірми.

Монопсонія господарське об'єднання, що виступає на ринку певних товарів єдиним покупцем.

Технологічна монополія виникає внаслідок того, що фірма монополі­зує виробництво чи збут не багатьох продуктів і навіть не одного продук­ту, а певного його виду, скажімо, однієї з модифікацій спортивного авто­мобіля.

Природна монополія це ринкова ситуація, яка в умовах певного рівня технологічного розвитку характеризується повним пануванням єдиного господарюючого суб'єкта, який володіє безальтернативною владою внас­лідок потужного ефекту масштабу (ефекту на різноманітності — у разі багатопродуктового підприємства), унікальності продукції, що виробляєть­ся, та низької еластичності попиту на неї.