ПЕРЕДМОВА

Україна — одна з держав, багатих на природні ресурси, які можна використо­вувати з метою охорони здоров’я населення. Це різноманітні ландшафти та рос­линний світ, сприятливий клімат, теплі моря, лікувальні грязі, озокерит та міне­ральні води. Практичне використання цих ресурсів, або санаторно-курортне ліку­вання, тепловмісту на глибоких теоретичних здобутках в галузі курортології та практичних розробках на їх основі. Гідний внесок в розвиток курортної справи зробила вітчизняна курортологічна наука, яка має глибокі корені та багаті тра­диції. За останні десятиріччя розвиток курортології характеризується ґрунтов­ними дослідженнями, які дають змогу значно розширити діапазон практичного використання природних та преформованих чинників, впроваджувати нові мето­дики І, що дуже важливо, вносити нові, перспективні для санаторно-курортного лікування показання. Це стосується, зокрема, хвороб очей, шкіри, крові, травм, ускладнень вагітності та ін.

Використовують природні лікувальні ресурси близько 3 тис. санаторно-ку­рортних закладів і закладів відпочинку різних відомств, не враховуючи турис­тичних закладів. Серед них понад 800 санаторіїв та санаторіїв-профілакторіїв, де щороку лікується та відпочиває в середньому понад 1 млн. осіб. Найпотужнішою санаторно-курортною системою в Україні є закрите акціонерне товариство «Укрпрофоздоровниця», створене на базі профспілкових санаторно-курортних закладів.

Навчальний посібник, що пропонується, видано беручи до уваги, що значна частина населення користується послугами сана­торно-курортного лікування і перспективи його практично необмежені, надаючи великого значення курортології як складнику загальнодержавної системи охоро­ни здоров’я населення і зважаючи на те, що нині практично немає посібника, за яким би студенти, що вивчають фізичну реабілітацію, могли б засвоїти основи курортології.

При підготовці навчального посібника використано найбільш вдале, на наш погляд, узагальнення з курортології, здійснене в Україні ЗАТ «Укрпрофоздоровлення».