Курортологія

У міру накопичення знань про цілющі природні фактори: клімат, мінеральні води, лікувальні грязі тощо – та в зв’язку з розширенням мережі курортів і роз­витком курортної справи в цілому розвивалася наука про курорти – курортологія. Розділами курортології є бальнеологія, бальнеотерапія і бальнеотехніка, грязелікування, медична кліматологія і кліматотерапія. Курортологія використовує досягнення і методи суміжних наукових дисциплін – загальної кліматології і гідрогеології, фізіології, гігієни та ін.

В 1928 році було створено Інститут курортології в Одесі. Цій події передува­ла багаторічна діяльність Одеського бальнеологічного товариства.

В 1965 році в Ужгороді була створена філія Одеського науково-дослідного інституту курортології і фізіотерапії. Основними напрямами її діяльності були вивчення лікувальних мінеральних вод Закарпаття, їх дії переважно при захво­рюваннях органів травлення і розробка лікування захворювань легень мікро­кліматом соляних шахт с. Солотвина. В 1993 році зазначена філія була перетворе­на на самостійне медичне науково-практичне об’єднання «Реабілітація».

У 1955 році шляхом злиття Інституту фізичних методів лікування ім. І.М. Сеченова і Інституту туберкульозу створено Ялтинський (далі Кримсь­кий республіканський) науково-дослідний інститут фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І.М. Сеченова. Основним завданням об’єднаного інституту стали дослідження в галузі медичної кліматології і фізіотерапії, розробка методів кліматофізіотерапії захворювань легень, серцево-судинної і нервової си­стем.

Ставши Кримським республіканським, інститут працює над пробле­мами допомоги Кримській республіканській системі охорони здоров’я і курор­там Криму висококваліфікованим лікуванням хворих та розробкою нових ефек­тивних лікувально-профілактичних методик.

У 1989 році в Євпаторії було створено Український науково-дослідний інсти­тут дитячої курортології і фізіотерапії. За недовгий час існування Інститутом були розроблені численні методи і методики фізіотерапії дітей переважно з патоло­гією нервової системи, опорно-рухового апарату, органів дихання, а також систе­ма оздоровлення фізичними факторами дітей, які потерпіли внаслідок Чорно­бильської катастрофи.