Лекція 1. Об’єкт і предмет суспільної географії.

Об’єкт науки. Сучасні уявлення про об’єкт науки. Об’єкт науки як фраґмент реальної дійсності чи свідомості, на який звернена рефлекція науки і який опосередкований системою понять і категорій та методами пізнання.

Сучасне розуміння об’єкта суспільної географії (СГ): людського суспільства в цілому (чи його складових частин – населення, господарства, соціальної сфери тощо), його складність і багатовимірність. Внутрішнє членування суспільства. Вивчення суспільства і його складових різними науками (суспільствознавство, філософія, історія, економіка тощо). Людиновимірність об’єкта СГ. Його сучасне розуміння через категорію людської життєдіяльності і цивілізації.

Поняття про предмет науки як окрему сторону чи властивість об’єкта.

Предмет СГ – геопросторова (територіальна) організація суспільства (ГОС) чи його частин. Сутність ГОС. Риси ГОС : взаєморозташування об’єктів, існування територіальних зв’язків, формування територіальних утворень, регулювання геопросторовим функціонуванням.

Конкретні об’єкти дослідження СГ. Форми ГОС: глобальний, наддержавний, державний і внутрішньодержавний.

Види і рівні форм ГОС. Світовий рівень. Головна форма – держава (країна). Внутрішньоокраїнні форми: зони і райони. Поняття про первинні форми – підприємства і заклади. Форми їх територіальних асоціацій і груп: пункти, центри, кущі та вузли.

Література: [1, с. 7 – 10; 2, с. 177 – 188; 3, с. 7 – 20]