Лекція 6. Розвиток української суспільної географії до ХIХ ст.

Загальні риси формування і розвитку української суспільної географії. Зв'язок з історією України. Предмет історії української суспільної географії. Джерела інформації та персоналії. Історія української географії та географії України.

Перші писемні згадки про територію України і її населення. “Скіфія” Геродота (V ст. до Хр.). Географічні відомості про природу, населення, заняття людей. Скіфи й Україна.

Україна у працях римських, візантійських та арабських географів мандрівників (Птолемей, Йордан, Прокопій, Костянтин Багрянородний, Ібн-Масуді та ін.).

Географічні відомості в писемних джерелах епохи Київської Русі і її спадкоємців. “Повість временних літ”, Київський і Львівський літописи, “Слово про закон і благодать” Ілларіона та ін. Геопросторові уявлення освіченої верстви Київської Русі. Лісостепова і Поліська зони – головна геотериторія України. Економічна східно-західна вісь. Джерела геополітичне положення Русі.

Вивчення України у пізнє середньовіччя. Праці Г. Л. Боплана (книга “Опис України” і карти України). Україна в описах мандрівників і країнознавців (П. Алепський, С. Герберштайн, В. Григорович-Барський) XVI–XVII ст.

Література: [1, с. 22 – 23; 3, с. 70 – 106]