Лекція 12. Закони і закономірності у суспільній географії

Роль законів у науці. Поняття про науковий закон. Форми вияву і вираження закону. Закон як суттєве, необхідне відношення між явищами і процесами. Закони і закономірності.

Типи законів ТОС: генетичні, структурні, відповідності і функціональні.

Генетичні закони як відображення суттєвих геопросторових відношень і процесів між факторами (чинниками) ТОС і результатами – самою ТОС. Групи і типи чинників ТОС: природні, суспільні, в тому числі екологічні, демографічні (трудоресурсні), географічного положення тощо. Фактори науково-технічного прогресу і часу. Генетичні закони у СГ: закон геопросторової диференціації (територіального поділу праці в економічній географії) та закон геопросторової інтеґрації (територіальної інтеґрації праці). Закономірність територіальної спеціалізації і комплексності. Закон територіальної аґломерації. Суспільно- і економіко-географічні форми (країна, зона, район, економічний вузол) як результати дії зазначених законів і закономірностей.

Література: [2, с. 94 – 121; 3, с. 218 – 236]

Лекція 13. Закони і закономірності у суспільній географії (закінч.)

Закони територіальної структури. Приклади цих законів у СГ: закон територіальної структури Й. Тюнена (“кільця Тюнена”), закон ґраток В. Кристаллера, закон нестрогого поділу територіальних систем на субсистеми.

Закони відповідності. Закон відповідності систем розселення територіальним системам господарства.

Закони функціонування суспільно-географічних систем. Поняття функціонування як зміни станів систем. Кібернетичні територіальні системи, що працюють на зворотних інформаційних зв’язках. Основні типи таких зв’язків у територіальних системах.

Література: [3, с. 237 – 247]