Лекція 15. Геоекономічні теорії і концепції

Загальні риси теорії районування. Поняття про район. Типи районів: інтеґральні і компонентні (“галузеві”) райони. Види районів: економіко-, соціально-, суспільно-географічні.

Поняття економічного району. Економічний район як спеціалізована територіальна частина національного господарства. Економічний район і територіальна економічна відміна. Принципи економічного районування. Чинники районоформування. Ядра районоформування. Роль територіального поділу праці у формуванні спеціалізації району.

Макро-, мезо- і мікрорайонування. Райони макрорівня: великий і підрайон. Особливості їх формування в Україні. Райони мезорівня – обласні, окружні. Специфіка кожного з них (на прикладі України). Райони мікрорівня – низові. Елементарні складові ЕР – економічні вузли, центри, пункти. Територіально-адміністративна реформа та економічне районування України.

Основи компонентного районування (на прикладі районування промисловості і сільського господарства).

Соціально-економічне і суспільно-географічне районування. Його два основних принципи – історико-генетичний і функціональної зв’язаності території з головним її ядром – великим (понад мільйонним) поселенням. Суспільно-географічні райони України.

Література: [1, с. 259 – 262; 3, с. 286 – 289, 308 – 333]

Лекція 16. Геоекономічні теорії і концепції(закінч)

Теорія територіального комплексування. Поняття комплексування: взаємозв’язаності і збалансованості економічного і соціального життя, різних видів людської життєдіяльності. Компонентна територіальна і функціональна структура комплексів.

Теорія територіального системоформування. Поняття територіальної системи. Елементи і структура територіальних систем розселення. Населені пункти – елементи систем розселення. Елементарні, локальні і реґіональні системи розселення.Територіальні системи виробничої та соціальної інфраструктури.

Концепції енерговиробничих циклів (ЕВЦ) М. Колосовського і міжгалузевих комплексів (МК). Поняття ЕВЦ. Функції ЕВЦ у структурі ЕР. Групи і типи ЕВЦ. Поняття МК. МК у структурі національного господарства і соціально-економічного та суспільно-географічного району. МК і ЕВЦ у постіндустріальному суспільстві.

Концепція природно-ресурсних циклів (ПРЦ) В. Комара. Поняття ПРЦ. Види і типи ПРЦ. Відмінність ПРЦ від ЕВЦ. Екологічна функція ПРЦ.

Література: [3, с. 334 – 360, 256 – 257]