Особливості оперативного планування в різних типах виробництва

Усі елементи оперативно-календарного планування залежать від типу виробництва, тому слід розрізняти її особливості на підприємствах різних типів.

Одиничне виробництво характеризується широкою номенклатурою виготовлення різних виробів одиницями або невеликими серіями без регулярної повторюваності у плановому періоді або повторюваності через нерівні проміжки календарного часу.

На підприємствах цього типу виробництва постійно змінюється закріплення деталей за дільницями, цехами, що значно ускладнює як міжцехове, так і внутрішньо цехове планування, приводить до нерівномірного завантаження обладнання по видах робіт.

Головним завданням одиничного виробництва являється забезпечення своєчасного виготовлення різних виробів відповідно до узгоджених термінів, а також рівномірне завантаження і роботи усіх підрозділів при більш коротких виробничих циклах та менших витратах.

У зв'язку з цим для одиничного виробництва найбільш повно відповідає його вимогам позамовна система планування, тобто об’єктом планування є замовлення. При цьому до обсягу робіт із виконання замовлення входить не тільки виробництво виробу, але й вся технічна підготовка та випробування, які займають значну частину у загальній тривалості виконання замовлення.

Основою для розробки плану у одиничному виробництві є календарно-планові нормативи, які включають:

· розрахунок тривалості виробничого циклу виготовлення виробів;

· визначення календарних випереджень у роботі окремих виробничих підрозділів;

· складання зведеного календарного графіка виконання замовлення;

· розрахунок завантаження устаткування і виробничих площ по календарних періодах і коригування зведеного графіка з метою вирівнювання завантаження по окремих планових періодах.

Головною особливістю серійного виробництва є виготовлення більш обмеженої, порівняно з одиничним виробництвом, номенклатури виробів періодично повторюваними серіями.

Основним завданням є забезпечення періодичності виготовлення виробів відповідно до плану при повному та рівномірному завантаженні устаткування, площ, робітників.

Календарно-плановими нормативами в серійному виробництві є:

· розмір партій (серій) виготовлення виробів;

· нормативний розмір партій деталей і періодичність їх запуску-випуску;

· тривалість виробничих циклів виготовлення деталей, вузлів і серій виробів;

· випередження запуску-випуску партій деталей і складальних одиниць;

· запаси.

Масове виробництво характеризується виготовленням обмеженої і стійкої протягом тривалого періоду номенклатури виробів, відносно постійним добовим темпом випуску готової продукції, вузькою спеціалізацією робочих місць.

Основним завданням в умовах масового виробництва є організація і забезпечення руху заготовок, деталей і виробів в процесі виробництва в заданому такті.

Оперативне планування в масовому виробництві ґрунтується на наступних календарно-планових нормативах:

· розрахунок такту і ритму випуску деталей і виробів;

· графіки-регламенти роботи ділянок і ліній;

· нормативи внутрішньо лінійних, або циклових заділів (між операційних, транспортних, технологічних, страхових), а також нормативи між лінійних і міжцехових заділів.

Основною формою масового виробництва є потокове виробництво.

Потоковим називають виробництво, в якому виробничій процес заснований на ритмічній повторюваності основних і допоміжних операцій, при цьому робочі місця розташовуються вздовж технологічного процесу виготовлення виробу, утворюючи потокову лінію.

Потокове виробництво є найбільш довершеною формою організації виробничих процесів, що забезпечує найменшу тривалість виробничих циклів, а також безперервність і ритмічність виробництва.