Планування фонду оплати праці персоналу

Ефективність функціонування та соціальний розвиток підприємств забезпечується формуванням індивідуальних і колективних матеріальних стимулів, основною формою реалізації яких є доходи. Вони являють собою винагороду, або заробітну плату, яку отримають працівники за надання своєї робочої сили. На практиці заробітна плата, або дохід конкретного працівника, може набувати різних грошових виплат: місячних окладів, годинних тарифних ставок, премій, різних комісійних винагород, гонорарів, компенсацій та ін.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена переважно в грошовому вимірі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівнику за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від:

· складності та умов виконання роботи,

· професійно-ділових якостей працівника,

· результатів його праці,

· господарської діяльності підприємства.

Потрібно також розрізняти:

· Номінальну заробітну плату (або дохід), яка виражає загальну суму грошей, отриманих працівником за свою витрачену працю, виконану роботу, надану послугу або відпрацьований час. Вона визначається чинною ставкою або ціною робочої сили за одиницю часу роботи: грн/годину, грн/деталь, грн/місяць.

· Реальну заробітну плату – це кількість товарів та послуг, яку можна придбати за номінальну заробітну плату при діючих ринкових цінах: кількість товарів/суму грошей.

· Мінімальну заробітну плату – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за простій, некваліфіковану працю, нижче якого не може здійснюватися оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці.

При плануванні фонду оплати праці згідно із ст.2 Закону розрізняють:

1. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, норми виробітку, норми обслуговування, посадові обов’язки). Вона встановлюється у вигляді:

· оплати за тарифними ставками;

· оплати за відрядними розцінками;

· оплати за місячними окладами.

2. Додаткова заробітна плата - це винагорода за роботу понад встановлені норми, за трудові успіхи, винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає: виплати, пов’язані з виконанням виробничих завдань, надбавки та доплати, гарантійні виплати (рис.8.1).

3. Компенсаційні виплати мають на меті компенсувати (відшкодувати) працівникові матеріальні витрати, які він несе у зв’язку з виконанням своїх трудових обов’язків. До таких виплат належать:

· компенсації при відрядженнях;

· при переведеннях на роботу в іншу місцевість;

· при використанні працівником предметів, які адміністрація повинна була видати йому безплатно.

 

Фонд додаткової заробітної плати
     
· Оплата праці за незавершеним відрядним нарядом · Оплата праці за виготовлення продукції, визнаної браком · Оплата часу за освоєння нової продукції · Оплата праці позаштатних працівників · Оплата праці позаштатних працівників за виконання разових робіт · Заробітна плата працівників, залучених до виконання сільськогосподарських та інших робіт · Заробітна плата за час навчання з відривом від виробництва · Оплата праці студентів · Премії працівникам за виробничі результати · Оплата роботи за понаднормовий час · Оплата часу простою не з вини працівника · Доплати і надбавки до тарифних ставок і окладів · Винагорода за вислугу років · Відшкодування втраченого заробітку при тимчасовій втраті працездатності · Виплата різниці в окладах при тимчасових заміщеннях · Доплати у зв'язку із скороченим робочим тижнем · Доплата за поєднання професій · Доплата за роботу у святкові та неробочі дні · Доплата за роботу у нічний час · Оплата праці спеціалістів, залучених до навчання інших працівників · Вартість безкоштовно наданих працівникам пільг, предметів, житла тощо · Збереження заробітної плати при переведенні на роботу, яка менше оплачується · Оплата спеціальної перерви у випадках, передбачених законом · Оплата пільгового часу підліткам · Оплата часу за виконання державних обов'язків · Оплата праці за час виробничого навчання, перекваліфікації · Оплата навчальних відпусток · Оплата додаткових відпусток за особливий характер праці · Оплата щорічної основної відпустки · Оплата творчої відпустки · Виплати, пов'язані з індексацією заробітної плати · Виплата вихідної допомоги