Методи формального планування

Класифікаційна ознака Метод планування Суть методу та його застосування
Вихідна позиція для розробки плану Ресурсний (за можливостями) Йде від витрат до випуску, спочатку визначають, якими ресурсами і за якими цінами може розпоряджатися підприємство (ресурсна стратегія), а потім підприємство визначає свою продуктово-ринкову стратегію.
Цільовий (за потребами) Починається з розробки плану, орієнтованого на потреби ринку, попит на продукцію (продуктова-ринкова стратегія), а потім визначають ресурси.
Принципи визначення планових показників Екстраполяційний Визначення планових показників на основі їх динаміки в минулому, припускаючи, що темпи і пропорції на момент розробки плану, будуть збережені в майбутньому. Ефективний при стабільній економіці, монопольному становищі, за відсутності загрози з боку конкурентів. На практиці його ще називають «плануванням від досягнутого рівня».
Інтерполяційний Підприємство встановлює мету для досягнення в майбутньому і виходячи з неї визначає тривалість планового періоду та проміжні планові показники. Цей метод протилежний методу екстраполяції.
Спосіб розрахунку планових показників Експерементально-статистичний (середніх показників) Передбачає використання фактичних статистичних даних за попередні роки і середніх величин при встановлені планових показників. Недолік - не враховує зміни ринкової кон’юнктури на момент планування.
Пофакторний Планові показники визначають на основі впливу найважливіших чинників (факторів). На вітчизняних підприємствах такими чинниками являються зростання продуктивності праці, та зниження витрат на виробництво продукції.
Нормативний Планові показники розраховуються на основі прогресивних норм використання праці, фінансових та матеріальних ресурсів із врахуванням їх змін у плановому періоді.
Узгодженість ресурсів та потреб Балансовий Застосовується для забезпечення погодження потреб і ресурсів (основних засобів, матеріальних, енергетичних, трудових, фінансових). Баланси складаються з двох частин: перша частина відображає усі напрямки витрат ресурсів відповідно до потреб, а інша - джерела надходження цих ресурсів.
Матричний Являє собою побудову взаємозв’язків між виробничими підрозділами і окремими показниками.
Варіантність розроблюваних планів Одноваріантний Ґрунтується на досвіді керівника, на практиці його називають інтуїтивним методом. Використовують у випадках, коли неможливо врахувати вплив факторів через складність об’єкта планування, відсутність потрібної інформації.
Поліваріантний (розрахунково-конструктивний) Планування відбувається з застосуванням найпростіших обчислюваних засобів.
Економіко-математичної оптимізації Розробляється декілька варіантів плану, в яких найважливіші планові показники оптимізуються. Метод дає можливість знайти найбільш ефективні рішення, і з багатьох варіантів вибрати найоптимальніший.
Форма подання планових показників Табличний Форма подання відображає культуру і наочність того чи іншого методу планування.
Лінійно-графічний
Логіко-структурний (сітковий)